Heger: Priateľovi sa v núdzi chrbtom neotáčame, Ukrajina musí zvíťaziť

  • Eduard Heger sa vrátil z Ukrajiny
  • Videl tam masové hroby a zdevastovanú Buču
  • Zelenskyj ďakuje Slovákom za podporu
Heger
SITA/Branislav Bibel
  • Eduard Heger sa vrátil z Ukrajiny
  • Videl tam masové hroby a zdevastovanú Buču
  • Zelenskyj ďakuje Slovákom za podporu

Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger sa dnes vrátil z Ukrajiny. Na letisku M. R. Štefánika v Bratislave oznámil, že Ukrajina je náš priateľ. Podľa premiéra je dôležité uvedomiť si, že priateľovi sa človek nemá otáčať chrbtom. Premiér vysvetlil, že do vzťahov s našimi susedmi investuje aj kvôli bezpečnosti slovenských občanov.

„Slovensko je momentálne tak zabezpečené z hľadiska ochrany a bezpečnosti ako nikdy v histórii Slovenskej republiky. To, akú máme vojenskú prítomnosť a techniku na ochranu vás, občanov Slovenskej republiky, Slovensko ešte nikdy nemalo. Momentálne máme najlepšie zabezpečenú republiku a krajinu,“ povedal premiér počas tlačovej besedy a dodal, že opoziční politici klamú a v minulosti na našu bezpečnosť nedbali. 

Eduard Heger ďalej zdôraznil, že na Slovensko prídu štyri batérie systému Patriot. 

Premiér sa vyjadril na adresu Fica a Pellegriniho. Ficov let na dovolenku stál 80-tisíc

Eduard Heger vyjadril znechutenie z vyjadrení Petra Pellegriniho a Roberta Fica. Ich správanie prirovnal k ruským agentom a poznamenal, že svojimi vyhláseniami idú proti záujmom Slovenskej republiky. Následne ich pozval na spoločnú cestu na Ukrajinu. 

Premiér podotkol, že na Ukrajine videl hrôzy vojny vrátane masového hrobu, v ktorom boli nahádzané ľudské telá. Ruskí vojaci na Ukrajine strieľali civilistov z rozmaru, napríklad starého pána, ktorý prechádzal na bicykli.

Premiér taktiež dodal, že medzi spáchanými zverstvami Rusov sú aj prípady, kedy vojaci znásilnili mladé dievčatá a následne im na brucho vypálili nacistické znaky. Zdôraznil, že toto je realita, ktorá sa deje u našich susedov.

Eduard Heger poznamenal, že Robert Fico odletel na luxusnú dovolenku tryskáčom, ktorého let stojí 80-tisíc eur, teda cenu malého bytu v menšom meste na Slovensku. Heger zdôraznil, že on ako premiér vie, že slovenský politik si niečo také nemôže dovoliť. 

„Ukrajina v tejto chvíli potrebuje každého spojenca a každú pomoc,“ povedal premiér. Poznamenal, že krvou bojujú nie len za seba, ale aj za nás. 

„Nenahovárajme si, že sa nás to netýka. Viete, prečo môžu Pellegrini a Fico povedať, že sa nás to netýka? Pretože sú ruskí zapredanci,“ uviedol Heger s tým, že ak by Ukrajina nebojovala, ruské vojská by sa momentálne nachádzali na našich hraniciach.

Heger o darovanom systéme S-300

„My sme týmto darom dali Ukrajincom dáždnik, ktorý ochráni životy ich občanov,“ uviedol Heger s tým, že si je istý, že každý, kto má srdca na správnom mieste, to dokáže pochopiť. 

Podľa Hegera sú nám Ukrajinci za pomoc veľmi vďační a veria, že tento krok spôsobí domino efekt u ďalších európskych štátov. Potrebujú muníciu a sú odhodlaní zvíťaziť. „Sú to ľudia prepálení ohňom. Nie sú žiadne naivky,“ uviedol Heger. 

Premiérova cesta na Ukrajinu

Predseda vlády SR v piatok 8. apríla navštívil Ruskom okupovanú Ukrajinu. Vo štvrtok počas tlačovej besedy informoval, že zámerom jeho cesty je predstavenie podpory pre Ukrajinu. Premiér sa vyjadril, že pomoc susedom neukracuje Slovákov o nič, práve naopak, je to aj pomoc našej krajine. 

Pre bezpečnosť Slovenska je dnes absolútnou prioritou vojenský úspech Ukrajincov a vyhnanie ruského agresora zo svojho územia. Ak by ruská armáda uspela v priebehu pár dní, dnes už by Ukrajina nebola demokratická krajina. Vieme, aké plány mal Vladimir Putin,“ uviedol Heger.

Heger videl Buču na vlastné oči

Slovenský premiér zavítal na Ukrajinu spolu s predsedníčkou Európskej únie Ursulou von der Leyenovou. Navštívili aj mesto Buča v kyjevskej oblasti, ktorého občania sa stali obeťami ruského maskra civilistov. V priebehu tohto týždňa preleteli správy o katastrofe v Buči celý svet.

„Predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, vysokému predstaviteľovi EÚ Josepovi Borrellovi a predsedovi slovenskej vlády Eduardovi Hegerovi sme ukázali zverstvá páchané ruskou armádou na ukrajinských civilistoch,“ uviedol ukrajinský premiér Šmyhaľ a dodal, že Ukrajinci tieto zločiny Rusku nikdy neodpustia. 

Premiér Slovenskej republiky po návšteve Buče na Instagrame uviedol, že to, čo videl, ním otriaslo. Masaker označil za jeden z vojnových zločinov Vladimira Putina. „Zdevastované mesto a desiatky mŕtvych civilistov, ktorí boli zavraždení krutým spôsobom. Videl som aj masové hroby a vôbec nebudem preháňať, ak poviem, že tento pohľad mnou hlboko otriasol,“ napísal Heger.

Ukrajinci poďakovali Slovákom

Premiér Eduard Heger navštívil našich východných susedov po tom, ako im slovenská vláda darovala systém protivzdušnej obrany S-300. Prezident Zelenskyj a premiér Šmyhaľ sa Slovákom za podporu poďakovali. Slovenskú pomoc ocenil na sociálnej sieti aj prezident Spojených štátov amerických Joe Biden.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa mi pri stretnutí poďakoval za našu pomoc a za poskytnutie EÚ perspektívy, ktorá im dáva silu bojovať,“ napísal slovenský premiér na sociálnej sieti.

Premiér Eduard Heger zverejnil na Facebooku video, v ktorom sa Slovákom oficiálne po anglicky poďakoval aj prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Ďakujem veľmi pekne za podporu Ukrajiny v tejto vojne za slobodu. Pomáha nám vaša vláda, ale aj vy pomáhate našim ľuďom. Ukrajina na to nikdy nezabudne,“ povedal Zelenskyj vo videu.

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá