Vo svete chvála, doma hejt. Darovanie systému S-300 rozdúchalo vášne

  • Fico tvrdí, že Čaputová s Hegerom nás ťahajú do vojny
  • Reaguje tak na to, že sme Ukrajine darovali systém protivzdušnej obrany
  • Biden sa nám poďakoval
fico s-300
TASR/Jaroslav Novák Flickr/John Robert Mallernee
  • Fico tvrdí, že Čaputová s Hegerom nás ťahajú do vojny
  • Reaguje tak na to, že sme Ukrajine darovali systém protivzdušnej obrany
  • Biden sa nám poďakoval

Prezidentka Zuzana Čaputová s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) nás otvorene ťahajú do vojny na Ukrajine. Vyhlásil to šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico v reakcii na to, že Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Fico avizuje podanie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde.

„Darovanie multimiliónového systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine je vojnovým činom s nedozernými následkami pre Slovensko,“ vyhlásil Fico na sociálnej sieti. Systém podľa neho chránil slovenské jadrové elektrárne a priemyselné centrá. Tvrdí, že systém S-300 je výkonnejší a presnejší ako systémy Patriot.

„Čaputová s Hegerom darovali Ukrajine jediný systém v slovenskom vlastníctve a ako alternatívu akceptujú navozené americké Patrioty, ktoré nie sú ani v našom vlastníctve a ani ich nevieme používať,“ povedal Fico.

Systém je podľa neho schopný na veľkú diaľku zasiahnuť až šesť cieľov.

Či už ide o lietadlá, rakety alebo bezpilotné drony. Bude použitý v ukrajinsko-ruskom konflikte, čiže Slovensko bude mimoriadne účinnou zbraňou zúčastnené na tomto konflikte,“ povedal Fico s tým, že sa týmto krokom nesledujú záujmy Slovenska. Zároveň oznámil, že Smer-SD organizuje v nedeľu (10. 4.) podvečer „protivojnové“ stretnutie pri vojenskom pamätníku Slavín v Bratislave. 

Slovensko darovalo Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Potvrdil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Vyhlásil, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine.

Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov.

S presunom systému nesúhlasí ani HLAS

Medializované informácie o presune systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu považuje strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) za ohrozenie obranyschopnosti Slovenska a za podvod súčasnej vlády SR na svojich vlastných občanoch.

Zdôraznili, že doteraz rozmiestnené systémy Patriot plnohodnotne nenahrádzajú S-300. Stanovisko strany Hlas-SD poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Minister obrany Naď zdôrazňoval, že S-300 bude vyradený z výzbroje Ozbrojených síl SR iba vtedy, ak bude zaň zabezpečená adekvátna náhrada. Tento sľub sa zatiaľ nepodarilo naplniť a sám minister Naď nedávno hovoril o časovom horizonte niekoľkých mesiacov až rokov,“ skonštatovali a vyzvali šéfa rezortu obrany, aby vysvetlil rozhodnutie poskytnúť systémy Ukrajine.

Presun systému S-300 bol utajený

Systém S-300 mal podľa informácií TV Markíza putovať na Ukrajiny dva dni. Ministerstvo obrany ho údajne presunulo najprv na naše východné hranice, odkiaľ ďalej poputoval k susedom. 

Vo vlastníctve Slovenskej republiky sa nachádzal iba jeden kus systému protivzdušnej obrany S-300. Fontech uvádza, že aj ten sme zdedili ešte z čias Česko-Slovenska.

O presune slovenského systému S-300 na svojom Facebooku informoval aj predseda vlády Eduard Heger. „Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,“ napísal premiér.

Na Ficove obvinenia o ohrozovaní našej obrany a zaťahovaní Slovenska do vojny reagoval aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Politik na Facebooku napísal, že systém S-300 je obranný systém, ktorý na rozdiel od ruských zbraní nikoho neohrozuje.

„Zároveň, nemôže byť ani reči o tom, že poskytnutím S 300 oslabili našu protivzdušnú obranu, pretože v týchto dňoch sme získali ďaleko sofistikovanejší systém protivzdušnej obrany,“ napísal Korčok a dodal, že sa týmto spôsobom odlučujeme od závislosti na ruskej technike.

 

Svet na rozdiel od opozície Slovensko chváli

Zahraničné osobnosti podporujú rozhodnutie Slovenskej republiky. Americký politik Jon Cooper na svojom Twitteri našej vláde zatlieskal a poznamenal, že systém S-300 toho môže veľa zmeniť.

Podobne ako Cooper sa vyjadril aj český politik Jakub Janda. Jeho status na Twitteri je však o niečo vtipnejší a ikonickejší. „Ako po Slovensky odkážete ruskej vojnovej lodi, aby išla do r***? S-300,“ napísal Janda.

Slovensku poďakovala aj šéfredaktorka nezávislého portálu Zaborona Katerina Sergatskova. 

„Slovensko je pravým priateľom Ukrajiny. Systém S-300 sme skutočne potrebovali. Drahé Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a ďalšie štáty EÚ, potrebujeme ozajstné zbrane, aby sme Európu ochránili pred Ruskom, napísala Sergatskova.

Slovensku ďakuje aj prezident USA

Americký prezident Joe Biden poďakoval v piatok slovenskej vláde za to, že Ukrajine darovala systém protivzdušnej obrany S-300. TASR o tom informuje na základe vyhlásenia Bieleho domu.

„Chcem poďakovať slovenskej vláde za poskytnutie systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,“ uviedol Biden s tým, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho o to viackrát osobne žiadal.

Biden zdôraznil, že darovanie systému S-300 bolo možné aj vďaka tomu, že Washington súhlasil s presunom svojho raketového systému Patriot na Slovensko, aby bola naďalej zaistená jeho bezpečnosť. Umiestnenie systému Patriot v SR potvrdil predtým aj americký minister obrany Lloyd Austin.

Americký prezident zároveň na Twitteri dôrazne odsúdil raketový útok na železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk, z ktorého Kyjev obvinil ruskú armádu, informovala agentúra AFP.

„Útok na ukrajinskú železničnú stanicu je ďalším ohavným zverstvom spáchaným Ruskom, ktoré zasiahlo civilistov, snažiacich sa evakuovať a dostať do bezpečia,“ uviedol na margo útoku, pri ktorom zahynulo najmenej 50 ľudí vrátane piatich detí.

Zdroje: TASR, TV Markíza, Fontech, SITA, Facebook, Facebook, Twitter, Twitter, Twitter, Twitter, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá