Heger: Slovensko darovalo systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine

  • S-300 už nemá byť na Slovensku
  • Presun mal trvať dva dni
heger
TASR/Jakub Kotian
  • S-300 už nemá byť na Slovensku
  • Presun mal trvať dva dni

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 má byť v súčasnosti už na Ukrajine. Tajný presun zo Slovenska mal podľa informácií TV Markíza, ktorá informáciu priniesla, trvať dva dni.

Ministerstvo obrany malo systém najprv presunúť bližšie k východnej hranici Slovenska a napokon na Ukrajinu.

Slovensko disponovalo len jediným kusom odpaľovacieho zariadenia S-300, ktoré sme zdedili ešte z Česko-Slovenska, uvádza portál Fontech. Systém je vybavený raketami 5V55R, ktoré majú dosah 75 kilometrov a maximálnu rýchlosť takmer 7 000 kilometrov za hodinu.

Nesú hlavicu s hmotnosťou 133 kíl. S-300 je vhodný na zostreľovanie kľúčových cieľov, ako sú napríklad väčšie lietadlá.

Správu potvrdil premiér

Informáciu už potvrdil aj premiér Slovenskej republiky Eduard Heger: „Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine.“

Heger tvrdí, že ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým Slovensko, ako krajina, „ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu.

Heger podotýka, že darovanie systému neznamená, že sa Slovenská republika stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ubezpečil tiež, že je obranyschopnosť Slovenskej republiky zabezpečená a bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov v najbližších dňoch.

S-300 nahradí jeden z najmodernejších systémov

Ministerstvo obrany SR potvrdzuje, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine.

Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu.

„Samozrejme, v prvom rade myslíme na bezpečnosť Slovenska a našich obyvateľov, preto sme tento krok spravili až v momente, kedy sme mali za systém S-300 potvrdenú adekvátnu náhradu, presne tak, ako sme to avizovali. Pôjde už o štvrtú batériu jedného z najmodernejších systémov protivzdušnej obrany – Patriot od našich spojencov, ktorými tak bude pokryté územie SR. V porovnaní so systémom S-300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu,“ priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená štvrtou batériou systému Patriot, ktorá dorazí na Slovensko v priebehu nasledujúceho týždňa a ostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebné.

Názory sú rôzne

Otázka, či Ukrajine poskytneme protilietadlový a protiraketový systém S-300, visela vo vzduchu týždne. Názory na to, či by sme mali Ukrajine pomôcť zbraňovým systémom v boji proti ruskému agresorovi sa líšili aj v našom parlamente.

Startitup sa pýtal koaličných a opozičných poslancov, či by sa vzdali ostro sledovaného systému v prospech Ukrajincov. Niektorí tvrdili, že ide o „starý šrot“, ktorý by aj tak nikomu nepomohol. Iní neboli proti, no len za určitých podmienok.  

Peter Pčolinský z hnutia Borisa Kollára otvorene povedal, že považuje systém za doslova „starý šrot“. „Zbraňový systém S-300, poviem to rovno, je stará šunka. Má 40 rokov a naposledy bola vystrelená v roku 1986. Viete si predstaviť, v akom stave je ten systém a v akom stave je tá munícia. Životnosť S-300 končí o dva roky,“ skritizoval Pčolinský.

Ten taktiež prízvukuje, že S-300 je v súčasnosti náročné servisovať, pretože náhradné súčiastky sú z Ukrajiny a Ruska. Podčiarkol, že vzhľadom na súčasnú situáciu je systém takmer nemožné servisovať.

Pčolinského slová potvrdil na tlačovej konferencii aj minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď. Systém by sme doma už neboli schopní dlho servisovať. Ak sa kritická situácia na Ukrajine nezlepší, systém bude nefunkčný do dvoch rokov, uviedol na tlačovej konferencii ešte koncom marca.

„Vedia ich servisovať v podstate dve krajiny, a tými sú Ruská federácia a Ukrajina. S Rusmi to principiálne robiť nebudeme. Ukrajina má svoje vlastné starosti. V podstate nie je cesta, ako udržiavať tento systém, ak ho nebudeme servisovať a nakupovať náhradné diely či muníciu,“ priblížil Jaroslav Naď.

Exministerka vnútra Denisa Saková sa zase na pomoc Ukrajine v podobe poskytnutia zbraňového systému nepozerá až tak ružovo. „Nemáme čo poskytovať systém S-300, pretože zaň nemáme žiadnu náhradu,“ otvorene povedala bývalá šéfka silového rezortu. 

Ján Benčík z klubu SaS taktiež upozornil na fakt, že pri S-300 je komplikovaný aspekt výmeny náhradných dielov a servisu, teda by systém Ukrajincom poskytol. „A oni ho tam dosť nevyhnutne potrebujú,“ upozornil poslanec. Dodal ale, že v tom prípade by sme zaň museli nájsť vhodnú alternatívu.

Zdroje: TV Markíza, Fontech, SIU, SIU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá