Hinduistický extrémizmus narastá a má podporu aj v zákone. Počas omše dobijú kresťanov a potom nastúpi polícia

  • „Chcú nás odstrániť zo spoločnosti,“ citujú miestnych kresťanov svetové médiá
  • Ísť do kostola je niekde život či zdravie ohrozujúcou aktivitou
  • Po poriadnej bitke ťa ešte príde zatknúť miestna polícia
hinduizmus
Ilustračná fotka., Unsplash/Raimond Klavins, Sonika Agarwal
  • „Chcú nás odstrániť zo spoločnosti,“ citujú miestnych kresťanov svetové médiá
  • Ísť do kostola je niekde život či zdravie ohrozujúcou aktivitou
  • Po poriadnej bitke ťa ešte príde zatknúť miestna polícia

India je prevažne hinduistická krajina – k tomuto pre nás exotickému náboženstvu s rôznymi bohmi (hoci niektorí hinduisti uctievajú len jedného), v ktorom sa verí v reinkarnáciu i karmu, sa v druhej najľudnatejšej krajine sveta hlási okolo 80 % ľudí.

Popri hinduistoch tu nájdeme aj početné komunity moslimov (hlavne na severe) či kresťanov. Hovoríme o desiatkach miliónoch ľudí, ktorí to v hinduistickej krajine nemajú ľahké, pretože sú terčom útokov a dokonca sú proti ním v poslednej dobe schvaľované zákony.

Na to, ako to tam vyzerá v praxi, poukázal nedávno prestížny The New York Times, ktorý informoval o tom, ako skupina mužov (hinduistov) prerušila tajnú kresťanskú omšu.

Zo strachu sú mnohé náboženské stretnutia kresťanov či moslimov v krajine tajné.

Muži začali biť pastorov do hlavy, sácať ženy a vystrašené deti so snahou utiecť padali na zem – opisuje prerušenie bohoslužby známy americký denník.

Čo to tu robíš? Aké pesničky spievaš? Čo to skúšaš?“ spomína jeden z napadnutých pastorov, čo dav mužov po ňom kričal, kým ho udieral do hlavy.

Tým však pre nás – ktorí poznáme iba mier a môžeme sa pomodliť, kedy chceme – neuveriteľný a smutný príbeh z Indie nekončí. Ďalšia absurdnosť v ňom ešte len prichádza.

Po útoku bolo privolaná polícia, ktorá ale zadržala dobitých kresťanov.

Môžu za to nové zákony v Indii, na ktoré poukazuje aj The New York Times. Pastori – ako kresťanskí duchovní – boli obvinení z toho, že nasilu obracajú ľudí na „inú vieru“. Pod pojmom „iná“ sa vďaka spomínaným nedávnym zákonom myslí v podstate každá okrem hinduizmu.

Tvrdenia, že nikoho na silu na inú vieru neobracali, im, samozrejme, pred policajtami nepomohli.

india
zdroj: TASR/AP Photo/Rajesh Kumar Singh

Náboženská neznášanlivosť a nepokoje nie sú pre túto krajinu, bohužiaľ, ničím nové, no namiesto zakročenia proti nim dostávajú oporu aj v zákonoch.

„Chcú nás odstrániť zo spoločnosti,“ cituje miestnych kresťanov The New York Times.

O narastajúcich útokoch v Indii už predtým informovali aj iné médiá. Téme sa napríklad na začiatku decembra venovala Al Jazeera, ktorá priniesla článok s nadpisom: „Prečo je India svedkom prudkého nárastu útokov na kresťanov a cirkvi.“

Hneď v úvode článku sa spomína, že organizácie za ľudské práva zaznamenali v Indii za prvých deväť mesiacov roka 2021 vyše 300 útokov na kresťanov a ich náboženské miesta, pričom treba podotknúť, že práve v posledných mesiacoch (ktoré organizácie ešte nezarátali), vrátane Vianoc, začalo násilie eskalovať do takej miery, že sa oň začali zaujímať aj svetové médiá.

Zdroje: The New York Times, Al Jazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie