Histamínová intolerancia trápi mnoho Slovákov. Najviac si ubližujú tí, čo si ju diagnostikujú sami

  • Poškodenie črevnej mikrobioty je jeden zo spúšťačov
  • Histamínová intolerancia trápi mnohých Slovákov
histamínová intolerancia iprobio
Norbert Bomba, Martin Haranta, Pixabay/Engin Akyurt , iProbio
  • Poškodenie črevnej mikrobioty je jeden zo spúšťačov
  • Histamínová intolerancia trápi mnohých Slovákov

Histamínová intolerancia (HIT) trápi mnoho Slovákov, no ešte viac je takých, čo si len myslia, že ju majú. Ľudia s potvrdenou diagnózou musia dodržiavať špeciálnu diétu. Každé jej porušenie sa „trestá“ mimoriadne nepríjemnými príznakmi. 

Musia sa preto vyhýbať celým skupinám potravín, napríklad kyslej kapuste, šunkám a párkom, citrusom, rybám v konzerve, ale aj napríklad čokoláde či orieškom. Pacienti s diagnózou HIT však možno v budúcnosti nebudú odkázaní na prísnu diétu. Slovenskí vedci pracujú na riešení, ktoré je až prekvapivo jednoduché.

Vo vedeckom startupe iProbio odborníci na probiotiká Martin Haranta, Alojz Bomba a jeho syn Norbert Bomba vyvinuli už viaceré, cielené probiotiká pre alergikov, ľudí so zápalmi a tie najnovšie pre ľudí s histamínovou intoleranciou a poruchami trávenia – HIT na trávenie.

Uviedli, že štúdie naznačujú, že „existuje prepojenie medzi črevnou mikrobiotou a aktivitou enzýmu DAO“. „Ten je kľúčový pri odbúravaní histamínu z tela. Dopĺňanie prospešných baktérií môže preto dopomôcť pri zmiernení nepríjemných prejavov. Najmä pre rozvíjanie bohatého vnútorného prostredia. Vo výsledku zvýšite znášanlivosť na problematické potraviny a jedálniček si budete môcť menej strážiť.“

Odborníci prezradili, či existuje nejaký univerzálny jedálniček pre všetkých histaminikov, čo sa deje v tvojom tele, keď užívaš probiotiká a v skutočnosti ani nevieš, čo v nich je, ale aj to, prečo v súčasnej dobe hľadajú súčasné alebo budúce mamičky, ktoré dojčia, a zároveň nikdy v živote neužívali antibiotiká.

  • Prečo histamínová intolerancia vznikne až v určitom veku?
  • Či existuje univerzálny jedálniček pre histaminikov?
  • Aký majú vplyv na intoleranciu cielené probiotiká?
  • Dá sa z toho úplne „vyliečiť“?
  • Ako sú na tom histaminici – vegáni či vegetariáni?

Čo je spúšťačom histamínovej intolerancie (HIT)?

Martin Haranta: Toto nie je úplne jasné. Pravdepodobne ide o kombináciu rôznych príčin, ako je genetika, narušenie črevného mikrobiómu, narušenie imunitných procesov a podobne. Histamín, ako molekula, sa nachádza všade v tele. Najznámejší je pri zápalových alebo alergických reakciách, pri tom sa ale berú klasické antihistaminiká.

Ten histamín, ktorý zaujíma nás, je trochu iný, lebo ho neprodukuje telo ako také – väčšinou si histamín produkuje telo, poskladá si ho z aminokyselín – ale tento sa do tela dostáva potravou – to je histamín, ktorý nás trápi, lebo je vyprodukovaný niekde vonku a dostane sa do tela.

Keď telo funguje správne, tak má mechanizmy, konkrétne dva hlavné a niekoľko vedľajších, ktorými vie histamín odbúrať. Rozloží ho a nič zásadné sa nedeje. Ale ak sú tieto mechanizmy poškodené – už väčšinou nie je známe, čo ich poškodzuje alebo prečo nefungujú správne, tak histamín sa začne hromadiť a vtedy vznikne intolerancia na histamín, pretože je tam prítomný aj vtedy, keď už mal byť odbúraný. Toto je veľmi zjednodušene popísaný mechanizmus za histamínovou intoleranciou.

Už iná vec je to, ako je odbúravaný – najvýznamnejším enzýmom je daosin (DAO), ale podieľajú sa na tom aj ďalšie enzýmy. Diagnostika histamínovej intolerancie je veľmi náročná a často sa nedodržiava správny postup. Väčšina ľudí si myslí, že ju „má“, i keď ju pravdepodobne nemá. Je to taký trend, momentálne veľmi populárny. Pár rokov dozadu veľmi frčala tetánia, všetci mali zrazu tetániu. Teraz je v kurze histamínová intolerancia. 

Na zistenie tejto intolerancie neexistuje dobrá diagnostika. Keď niekto príde napríklad k alergológovi alebo na gastroenterológiu a urobia mu krvný test na daosin, tak ono to nemá veľkú, respektíve takmer žiadnu, výpovednú hodnotu. Na to, aby niekto naozaj prišiel a povedal, že mám histamínovú intoleranciu, tak to, čo musí spraviť, je vylúčiť ostatné choroby tomu podobné.

Prejavy sú podobné ako pri syndróme dráždivého čreva, pri niektorých črevných zápaloch, pri celiakii a podobne. Všetky tieto choroby majú podobné prejavy. Keď ich všetky povylučujeme, tak nasleduje krok eliminácie potravín, ktoré sú nevhodné pri histamínovej intolerancii.

Nejde však o chorobu v klasickom slova zmysle, ale skôr o atypický stav. V súčasnej dobe neexistuje zhoda medzi odborníkmi, do akej miery je intolerancia stav organizmu alebo sprievodným javom iného ochorenia.

Existujú určité potraviny, ktoré sú problematické. Sú to väčšinou fermentované potraviny, zrejúce syry, spracované mäso, víno alebo pivo a ďalšie. Ak sa u človeka po nejakej dobe (3 až 4 týždne) stav zlepší, tak je tam predpoklad, že to skutočne je histamínová intolerancia. Potom sa človek musí hrať so svojou stravou, ktoré potraviny sú spúšťače a ktoré nie sú. 

V kocke to funguje takto, lenže v súčasnosti sa diagnostika robí dosť „na kolene“. Vyšetrí sa iba DAO enzým a potom si ľudia myslia, že majú histamínovú intoleranciu. Niekedy to tak nemusí byť, môže to byť napríklad syndróm dráždivého čreva. Jednoducho, ľudia si myslia, že to majú a pritom ide len o symptóm iného ochorenia. 

Takže intolerancia môže byť len príznakom niečoho iného? 

Martin Haranta: Áno, môže byť. Ide o to, že veľmi veľa ľudí si myslí, že má histamínovú intoleranciu a pritom neprešli celým diagnostickým procesom, ktorý som už spomínal, čiže oni nemôžu vedieť, či intoleranciu majú, alebo nie.

Keď prestanú jesť tri štvrtiny potraviny bez správnej diagnostiky, tak to je ďalší klinec do rakvy pre črevnú mikrobiotu a celkový zdravotný stav. Treba na to ísť veľmi opatrne a naozaj si nestačí dať vyšetriť ten „daosin screen“ a tváriť sa, že už mám stanovenú intoleranciu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: YouTube/iProbio

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá