Slováci vymysleli, ako nakŕmiť tvoj „druhý mozog“. Vyrobia probiotiká tvojmu črevu na mieru

  • Vedci tvrdia, že probiotiká by sa mali predávať podľa označenia, akú funkciu majú
  • Existuje naozaj obrovské množstvo rôznych druhov probiotík
Laboratórium PerBiotix, probiotiká, ilustračná foto
Laboratórium PerBiotix, probiotiká, ilustračná foto, PerBiotix/Alojz Bomba, Norbert Bomba, Martin Haranta
  • Vedci tvrdia, že probiotiká by sa mali predávať podľa označenia, akú funkciu majú
  • Existuje naozaj obrovské množstvo rôznych druhov probiotík

Ak si myslíš, že si pre svoje zdravie urobil všetko, zmenil životný štýl, stravu, začal sa „dopovať“ vitamínmi, no stále máš pocit, že niečo vo vnútri ti hovorí, že musíš začať úplne niekde inde, tak by si sa mal pozrieť na svoj črevný mikrobióm. Možno práve teraz je vhodný čas na to, zamerať sa na zdravie svojich čriev, a cestou k úspechu sú aj probiotiká. Ale pozor na to, aké ješ.

Keď prídeš do lekárne a na žiadosť tvojej obvodnej lekárky, ktorá ti predpísala antibiotiká, si naveľa vypýtaš aj probiotiká, ani len netušíš, akého „zločinu“ sa voči svojmu telu dopúšťaš. Niežeby to bolo niečo, čo nemáš robiť, práve naopak.

Problém je, že znalosti o probiotikách sa neskutočne rýchlo vyvíjajú a hromadia, a preto ani lekár, ani farmaceut v lekárni a, pochopiteľne, ani ty, netušíte, aké konkrétne probiotiká sú vhodné pre tvoj organizmus. Práve tu nastáva problém číslo jeden. Nie je to nikoho chyba, sledovať trendy v každej oblasti je nemožné.

Problém číslo dva nastane vtedy, keď mesiac po doužívaní probiotík čakáš zmenu, výsledky, lepšiu imunitu a podobne. Nie je to tak. Martin Haranta, jeden zo zakladateľov vedeckého startupu Perbiotix, vysvetlil, prečo. Taktiež hovorí, z akého dôvodu nie je dobré kúpiť si „random“ probiotiká, či to, ako dlho by sa mali konkrétne probiotiká užívať a prečo je to tak.

Netušíš, čo kupuješ

Možno si až do tohto momentu nevedel, že vitamíny a probiotiká sú dva odlišné subjekty a nie je dobré zamieňať si vitamíny za probiotiká a naopak. Oba fungujú na rôznych princípoch, akurát hlavnou chybou je, že sa predávajú v rámci jednej kategórie. Ďalšou chybou je predaj akýchkoľvek náhodne zvolených probiotík.

Je to náročná téma. Aby to človek pochopil, musí si k tomu veľa naštudovať. Probiotiká sú výživový doplnok a vyrobiť ich nie je nič komplikované. Keď to chce niekto robiť seriózne, tak si dá na to bacha, aby to boli klinicky testované. Vie, čo má od nich čakať. Ale často je to aj tak, že na veľtrh probiotík môže prísť akákoľvek firma, objedná si 5 kg probiotického prášku a potom si to voľne predáva, a ani nevie, čo tam je. Sú aj takí výrobcovia, ktorí ani nenapíšu, čo tie probiotiká konkrétne obsahujú, to sa bežne stáva,“ povedal hneď v úvode pre Startitup inovátor Martin Haranta.

Je nutné robiť čo najviac osvety aj medzi lekármi, rovnako ako kedysi pri antibiotikách: „Tak ako lekári vedia, že ktorá konkrétna molekula pôsobí na ktorý proces v tele, potrebujeme, aby to bolo rovnako aj pri probiotikách. Sú to rôzne živé bakteriálne kmene a musia vedieť, na aké telesné procesy či orgány konkrétny probiotický kmeň zaberá,“ povedal Norbert Bomba, popularizátor vedy a spoluzakladateľ startupu Perbiotix.

„Probiotiká sa dnes predávajú len tak mirnix-dirnix, spôsobom, ako keby ste prišli do lekárne a povedali, ,dajte mi prosím nejaké antibiotiká’ a lekárnička vám ponúkne tieto, lebo tie sú najlacnejšie,“ približuje Bomba.

Vedci taktiež tvrdia, že probiotiká by sa mali predávať podľa označenia, akú funkciu majú. Tie neoznačené by boli ľahko rozpoznateľné ako nekvalitné, keďže na nich neprebehol výskum. Avšak toto celé má jeden väčší háčik, Európska únia má chybnú reguláciu a pri nej je to takmer nemožné.

„Napríklad Austrálčania to majú tak, že ak má niekto probiotiká a urobí klinickú štúdiu, na škatuľu si môže napísať, na čo to presne je. My to tak urobiť nemôžeme,“ tvrdí Martin Haranta.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá