Peter Sagan hlási návrat na cesty. V máji bude súťažiť neďaleko Slovenska

• Trojnásobný svetový majster sa predstaví na etapových pretekoch Okolo Maďarska
  • Riaditeľovi pretekov sa podarilo dotiahnuť ešte jednu legendu športu
peter sagan
Peter Sagan, TASR/Henrich Mišovič

Peter Sagan bude štartovať na cestných etapových pretekoch Okolo Maďarska. Pretekov sa zúčastní začiatkom mája. Momentálne sa venuje horskej cyklistike. Na informáciu poukázali portály sport.aktuality.sk aj tvnoviny.sk

Saganovu účasť na podujatí zverejnila agentúra MTI aj organizátori pretekov na oficiálnej stránke. Podujatie sa bude konať od 8. do 12. mája. Slovenský cyklista momentálne jazdí za Specialized Factory Racing Team. Jeho cieľ je kvalifikovať sa na tohtoročné Olympijské hry v Paríži.

Cieľ? OH 2024 v Paríži

Trojnásobný majster sveta v minulosti oznámil, že na cestných pretekoch už štartovať nebude. Napokon sa v rámci prípravy rozhodol predstaviť v Maďarsku na pretekoch, ktoré sú súčasťou UCI ProSeries. Sagan má na splnenie kvalifikačných kritérií čas do 26. mája. Ďalšia šanca je, že by dostal možnosť štartovať na základe prerozdelenia nevyužitých miesteniek po konci kvalifikačného procesu.

„Pre preteky je to obrovská vec. Fenomén Sagan bol v uplynulých 15 rokoch intenzívny, ovplyvnil aj mňa,“ cituje portál sport.aktuality.sk riaditeľa pretekov Okolo Maďarska Károly Eisenkrammera.

Riaditeľovi pretekov Eisenkrammerovi sa tiež podarilo na podujatie dotiahnuť aj šprintérskeho veterána Brita Marka Cavendisha. „Prítomnosť Cavendisha a Sagana na jedných pretekoch by bola veľká vec pre akékoľvek podujatie. Fanúšikovia cyklistiky to vedia,“ dodal.

Problémy so srdcom

Návrat Petra Sagana je veľká vec, obzvlášť vzhľadom na jeho zdravotné problémy. Ako sme informovali, portál Biker.sk sa pred časom spojil so samotným cyklistom a ten odmietol, že by v Taliansku absolvoval malý zákrok na srdci.

Sagan mal po arytmii srdcia dostať senzor. Tento senzor neustále monitoruje jeho tep a slúži ako prevencia. V prípade, že by sa tachykardická epizóda zopakovala, tento senzor zaznamená EKG srdca. Následne na základe toho by sa dala cyklistovi určiť presnejšia diagnóza.

Viac šťastia ako v roku 2023

Minulý rok Petrovi Saganovi až tak neprial. Keď v roku 2023 spadol na pretekoch Paríž-Roubaix, šlo už o ďalšiu nedokončenú klasiku. O prvenstvo na jednom z najpopulárnejších pretekov cyklistického kalendárneho roka nakoniec nebojoval.

Nepríjemný pád sa mu udial približne 150 km pred cieľom monumentálnej klasiky v kockovom sektore číslo 28 z Viesly do Quiévy. Video tohto hrozivého pádu si mohol vidieť už v článku minulý rok.

Spolu s ním sa vtedy nevyhli pádu ani Sébastien Grignard z tímu Lotto-Soudal a Piet Allegaert z Cofidisu. Sagan vo svojej rozlúčkovej sezóne s cestnou cyklistikou spadol už v druhej z troch monumentálnych klasík, ktoré boli tradične súčasťou jeho jarného programu

Súčasťou pádu bol neskôr aj na pretekoch Okolo Flámska. Keď bol približne 142 kilometrov pred cieľovou čiarou, podarilo sa mu zapliesť v hromadnom páde, ktorého vinníkom bol poľský cyklista Filip Maciejuk. Ostáva tak dúfať, že v tomto roku sa mu pošťastí oveľa viac.

Zdroje: tvnoviny.sk, sport.aktuality.sk, archív Startitup