Historická dražba za desaťtisíce eur: Hodinky z Hirošimy zastali v minúte výbuchu atómovej bomby

  • Výbuch atómovej bomby v mestách Hirošima a Nagasaki sa navždy zapísal do histórie
  • Hodinky, ktoré zastali v minúte výbuchu, sa vydražili za vysokú sumu
vydražené hodinky
Hodinky z Hirošimy, Wikimedia Commons/zigomar
  • Výbuch atómovej bomby v mestách Hirošima a Nagasaki sa navždy zapísal do histórie
  • Hodinky, ktoré zastali v minúte výbuchu, sa vydražili za vysokú sumu

V Bostone sa konala aukcia, na ktorej predali vzácny kúsok za sumu 31-tisíc amerických dolárov (cca 28 600 eur). Ide o hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad japonským mestom Hirošima, informuje TASR.

Malé mosadzné hodinky sa našli v ruinách Hirošimy a do dražby ich ponúkli spolu s ďalšími historicky významnými predmetmi.

Hodinky zostali zaseknuté v čase

Napriek tomu, že sklíčko hodiniek je stmavnuté, čo zrejme spôsobil výbuch, dá sa rozpoznať, že ich ručičky sa zastavili v polohe o 8.15, teda v čase, keď 6. augusta 1945 posádka lietadla B-29 Enola Gay zhodila na japonské mesto bombu Little Boy.

Výkonný viceprezident domu RR Auction Bobby Livingston vyjadril nádej, že tento predmet bude slúžiť nielen na pripomenutie dôsledkov vojny, ale aj na zdôraznenie hlbokých deštruktívnych schopností, ktorým sa ľudstvo musí snažiť vyhnúť. Doplnil, že tieto náramkové hodinky „označujú presný okamih, keď sa história navždy zmenila“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Aukčný dom v popise uviedol, že tieto náramkové hodinky našiel v ruinách Hirošimy britský vojak, ktorý dostal za úlohu rozniesť preživším zásoby a posúdiť rozsah nutnej rekonštrukcie.

Okrem toho sa na tejto aukcii za 250-tisíc dolárov predal aj exemplár knihy citátov čínskeho vodcu Mao Ce-tunga. Nového majiteľa má aj šek podpísaný prezidentom USA Georgeom Washingtonom, ktorý je jedným z dvoch známych exemplárov s jeho podpisom.

Tento unikát sa predal za 135 473 dolárov (asi 125 048 eur). Za 76 533 dolárov (70 643 eur) sa predal aj zoznam, podľa ktorého americký astronaut Buzz Aldrin kontroloval pripravenosť jednotlivých komponentov lunárneho modulu Apollo 11.

Moment, ktorý sa navždy zapísal do histórie

V roku 1945 sa stala jedna z najtragickejších udalostí v dejinách ľudstva – jadrové bombardovanie Hirošimy. Tento osudový deň bol začiatkom konca druhej svetovej vojny, a zároveň výrazným zlomovým bodom v dejinách ľudskej civilizácie. Jadrový útok na Hirošimu, ktorý vykonali Spojené štáty americké, spôsobil nesmiernu deštrukciu a straty na životoch, píše History.

O 8.15 ráno explodovala atómová bomba s názvom Little Boy nad Hirošimou. Okamžite nato nasledovala ohromná explózia, ktorá zničila väčšinu mesta. Približne 90 % budov v centrálnom okruhu Hirošimy bolo zničených alebo poškodených. Odhaduje sa, že v okamihu výbuchu zahynulo okolo 80 000 ľudí. Mnohí ďalší zomreli neskôr v dôsledku popálenín, ožiarenia a ďalších zranení.

Následky jadrového bombardovania boli nielen okamžité a ničivé, ale aj dlhodobé a závažné. Radiácia, ktorá sa uvoľnila po výbuchu, spôsobila vážne zdravotné problémy u preživších a ich potomkov. Doteraz narastá počet rakovinových ochorení, mutácií a genetických porúch u ľudí, ktorí boli vystavení radiácii.

Jadrový útok na Hirošimu mal aj obrovské medzinárodné dôsledky. Tento historický okamih ukázal svetu nielen hroznú moc jadrovej technológie, ale aj naliehavú potrebu kontrolovať jej šírenie. Vedúci predstavitelia sveta sa začali vážne zamýšľať nad nebezpečenstvami jadrovej vojny a hľadali spôsoby, ako zabrániť ďalšiemu použitiu jadrových zbraní.

Po jadrovom bombardovaní Hirošimy sa Japonsko vzdalo 15. augusta 1945. Tým sa ukončila aj vojna v Tichomorí a nadviazala sa éra obnovy.

Jadrové bombardovanie Hirošimy zostane navždy vyryté v pamäti ľudstva ako varovanie pred ničivými dôsledkami vojny a dôležitým upozornením na potrebu mierových riešení konfliktov a eliminácie jadrovej hrozby.

Zdroje: TASR, History, IG/SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá