Historický pád: Po Sillicon Valley Bank kľaká na kolená gigant Signature Bank

  • Ide o o tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme
  • Daňoví poplatníci by žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nemali
Signature Bank
TASR/AP
  • Ide o o tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme
  • Daňoví poplatníci by žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nemali

Ďalší pád banky. Po Silicon Valley Bank (SVB) zatvorili americké regulačné úrady ďalšiu banku. Len dva dni po SVB postihol v nedeľu (12. 3.) rovnaký osud newyorskú Signature Bank, ktorej zatvorenie predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom systéme. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Krach Signature Bank

Kontrolu nad Signature Bank, ktorej hodnota aktív dosahovala na konci minulého roka 110,36 miliardy USD (104,25 miliardy eur) a hodnota vkladov 88,59 miliardy USD, prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC). Americké ministerstvo financií v tejto súvislosti uviedlo, že vlastníci vkladov v SVB či Signature Bank o svoje peniaze neprídu, zároveň však ubezpečilo, že „daňoví poplatníci žiadne náklady spojené so zatvorením bánk znášať nebudú“.

Signature Bank bola komerčná banka, ktorej takmer štvrtina vkladov ku koncu septembra pochádzala zo sektora kryptomien. V decembri však banka oznámila, že objem týchto vkladov zredukuje o 8 miliárd USD. Banka poskytovala dlhé roky svoje služby bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho rodine, spoluprácu s Trumpom však ukončila v roku 2021 po útoku na Capitol zo 6. januára toho roka.

V reakcii na vývoj situácie na americkom bankovom trhu Washington prijal v nedeľu opatrenia s cieľom upokojiť investorov a zvýšiť dôveru v americký finančný systém. Krach Signature predstavuje tretí najväčší krach v americkom bankovom sektore, keď túto banku predbehli v piatok (10. 3.) zatvorená SVB a pred ňou Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy.

FDIC preto v nedeľu vytvoril „preklenovaciu“ banku, ktorá od pondelka umožní klientom Signature Bank prístup k ich peniazom. Klienti banky Signature sa automaticky stanú klientmi novej preklenovacej banky, uviedol FDIC s tým, že za jej šéfa bol vymenovaný bývalý šéf banky Fifth Third Bancorp Greg Carmichael. Aj klienti SVB budú mať od pondelka prístup k svojim vkladom. Pomoc sa však týka iba klientov bánk, nie akcionárov a držiteľov dlhopisov.

Ako uviedla guvernérka štátu New York Kathy Hochulová, dúfa, že najnovšie kroky americkej vlády zvýšia dôveru v stabilitu amerického bankového sektora. „Viacerí vlastníci vkladov v týchto bankách sú malé firmy, vrátane tých, ktorí sú motorom inovačnej ekonomiky. Ich úspech je kľúčový pre ekonomiku štátu New York,“ dodala Hochulová.

Pád Silicon Valley Bank

Len pred pár dňami sme ťa informovali, že americké úrady zatvorili Silicon Valley Bank (SVB), aby ochránili vkladateľov. V pondelok (13. 3.) sa jej pobočky znovu otvoria, ale pod kontrolou Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Oznámili to minulý piatok predstavitelia USA a Kalifornie, podľa ktorých problémy banky SVB vyvolali obavy zo šírenia nákazy vo finančnom sektore. Kalifornské Ministerstvo finančnej ochrany a inovácií (DFPI) zatvorilo SVB a určilo FDIC za príjemcu finančných prostriedkov.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá