Historicky prvá extradícia: Slovák bol jedným z najhľadanejších zločincov sveta. Zadržali ho v Kolumbii, dnes je na Slovensku

  • Michal Píš je už na Slovensku
  • Zadržali ho v Kolumbii, odkiaľ historicky prvýkrát došlo k extradícii
Michal Píš, Slovák zadržaný v Kolumbii
Na fotografii je zadržaný Slovák Michal Píš elcolombiano.com
  • Michal Píš je už na Slovensku
  • Zadržali ho v Kolumbii, odkiaľ historicky prvýkrát došlo k extradícii

V marci tohto roku v kolumbijskej Cartagene zadržali tamojšie vyšetrovacie orgány nebezpečného obchodníka s drogami. Ako sme ťa informovali, šlo o 28-ročného občana Slovenskej republiky menom Michal Píš. Bolo po ňom v tom čase vyhlásené medzinárodné pátranie. Michal Píš skončil v rukách kolumbijskej polície 12. marca.

V tomto prípade aktuálne došlo k historicky prvej extradícii z Kolumbie. Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti informuje, že počas minulého týždňa Interpol Bratislava vykonal jeho prevoz z Bogoty. Dialo sa tak za prísnych bezpečnostných opatrení a postavili ho rovno pred sudcu v Trenčíne. Ten rozhodol o jeho umiestnení do väzby.

Obvinený je z obchodu s drogami, za čo už bol v minulosti odsúdený. Tentokrát v tejto súvislosti obvinený z toho, že tak činil závažnejším spôsobom konania, teda po dlhší čas a v značnom rozsahu v rámci organizovanej skupiny.

Hrozí mu trest 15 až 20 rokov odňatia slobody, píšu policajti.

„Pobyt menovaného sa podarilo zistiť na základe úzkej spolupráce oddelenia cieľového pátrania NCODK a Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce P PZ,“ dodali.

Jeden z 50 najhľadanejších

Ako sme ťa už informovali, meno Michal Píš svietilo medzi 50 najhľadanejšími zločincami sveta. Hľadali ho štyri európske krajiny s červeným obežníkom Interpolu.

Cartagenská metropolitná polícia v marci oznámila, že sa jej ho podarilo dolapiť v nedeľu (12. marca) popoludní v obytnej budove v luxusnej štvrti Manga. Na policajné manévre malo protidrogové komando aj oficiálny súdny rozkaz.

Kolumbijské médiá informovali, že Píšovi sa v Cartagene podarilo usadiť. V posledných dňoch sa však pokúsili vycestovať do inej krajiny. Toto jeho rozhodnutie upozornilo medzinárodných policajtov, ktorí po ňom pátrali.

„Kým slovenské úrady predkladajú dokumenty na vydanie Píša, kolumbijská polícia vyšetruje, či spomínaný obchodník s drogami nadviazal po príchode do krajiny kontakt s miestnymi gangmi,“ písal portál El Colombiano.

V Holandsku jeho gang spájajú s vraždami

Michal Píš je na Slovensku obvinený z vážneho zločinu nelegálnej výroby, držania a predaja omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov.

Od roku 2018 bol podľa polície súčasťou organizovanej skupiny, ktorá operovala v Bratislavskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji a rovnako aj v Českej republike. Táto skupina sa primárne zaoberala importom, skladovaním a predajom drog. Podľa holandských vyšetrovateľov sú členovia tohto drogového gangu podozriví aj z niekoľkých vrážd.

Policajné informácie hovoria, že Píš sa najviac zaoberal obchodom s pervitínom. Mesačné tržby skupiny podľa nich dosahovali až 170-tisíc eur z predaja 10 kilogramov drog.

Muži zákona ešte v októbri 2022 priblížili, že Píš je považovaný za hlavného organizátora drogovej skupiny, pričom väčšina jej členov je už obžalovaná alebo odsúdená. Malo ísť práve o skupinu známu ako Parketári, no ľudia z nej ešte nestáli pred súdom.

Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá