Hladomor a teraz „veľká kríza“. Severná Kórea okľukou priznáva, že v krajine to s pandémiou nie je ružové

  • Občania Severnej Kórey môžu byť ešte vo väčšom nebezpečenstve, ako sme si mysleli
  • Severokórejský vodca Kim Čong-un už druhýkrát za krátke obdobie priznal problémy
  • Po hladomore môže prísť pandémia, aj keď v krajine nemal byť ani jeden prípad nákazy
kim severna korea
Usnplash/Jérémy Stenuit, TASR/AP, Korean Central News Agency,
  • Občania Severnej Kórey môžu byť ešte vo väčšom nebezpečenstve, ako sme si mysleli
  • Severokórejský vodca Kim Čong-un už druhýkrát za krátke obdobie priznal problémy
  • Po hladomore môže prísť pandémia, aj keď v krajine nemal byť ani jeden prípad nákazy

Ešte pred necelými dvoma týždňami obletela svet správa, že Severná Kórea hladuje. Na plenárnom zasadnutí Kórejskej robotníckej strany sa viditeľne pochudnutý severokórejský vodca Kim Čong-un údajne vyjadril ku potravinovej kríze v krajine, pričom priznal, že situácia je „napätá“. Z krajiny prichádzajú správy o chýbajúcich potravinách či vysokých cenách, pričom kilo banánov má stať 45 dolárov.

Podľa Kórejskej ústrednej spravodajskej agentúry Kim vo svojom príhovore konštatoval, že poľnohospodársky sektor „nesplnil plán výroby obilia v dôsledku škôd spôsobených tajfúnom v minulom roku“. Kim zdôraznil, že plenárne zasadnutie by malo prijať opatrenie na vyriešenie tohto problému.

kim korea
zdroj: Ilustračné foto: TASR/AP

Portál CNBC vtedy uviedol, že podobné priznanie problémov v krajine sú veľmi zriedkavé. Komunistický režim totiž tradične verejne nepriznáva zlyhania. Podobne tomu bolo aj doteraz, keď oficiálne stanovisko k pandémii znelo, že v krajine sa nenachádza ani jeden prípad. Väčšina sveta ale považovala za nemožné, aby v krajine s 25 miliónmi obyvateľov nebol ani jeden prípad nákazy ochorenia, ktorým sa nakazilo už vyše 180 miliónov ľudí na celom svete.

V krajine bude situácia vážna

Najnovšie informácie však ukazujú, že v krajine sa predsa len môže šíriť Covid-19. Kim Čong-un to síce nepovedal priamo, avšak opäť na zasadnutí vládnucej strany priznal problémy. Líder na stretnutú hovoril o závažnom incidente v súvislosti s koronavírusom, ktorý spôsobili niekoľkí vysokopostavení predstavitelia strany. Mali tým ohroziť verejnú bezpečnosť za čo ich Kim okamžite zbavil funkcie. Portál The Guardian píše, že o tom informovala opäť štátna agentúra KCNA.

„Zanedbaním dôležitých rozhodnutí strany, ktorá vyžadovala organizačné, materiálne, vedecké a technologické opatrenia na podporu dlhotrvajúcich protiepidemických opatrení tvárou v tvár globálnej zdravotnej kríze, zodpovední úradníci spôsobili závažný incident, ktorý vytvoril obrovskú krízu pre bezpečnosť krajiny a jej obyvateľov,“ citovala štátna tlačová agentúra KCNA Kima na stretnutí politbyra vládnucej strany.

Kim Čong-un
zdroj: TASR/AP, Korea News Service

Zo správy nie je jasné, koľko úradníkov a aký presný priestupok spáchali, verejnosť sa však domnieva, že to môže súvisieť so zavlečením ochorenia do krajiny.

Portál The Guardian ďalej informuje, že severokórejský utečenec Ahn Chan-il, ktorý teraz pracuje ako ako vedecký výskumník Svetového inštitútu pre severokórejské štúdie v Soule, uviedol, že správa v podstate potvrdila prítomnosť Covid-19 v krajine.

„Skutočnosť, že o tom diskutovalo politbyro a že to oznámila KCNA, signalizuje, že Pchjongjang pravdepodobne potrebuje medzinárodnú pomoc. Inak by to neurobili, pretože to nevyhnutne zahŕňa uznanie vlastného zlyhania režimu v protipandemickom úsilí,“ vyjadril sa pre agentúru AFP Chan-il.

Nedodržanie opatrení sa rovná trestu smrti

Krajina zatvorila hranice s Ruskom a Čínou hneď po prepuknutí pandémie v januári 2020, zastavila všetku medzinárodnú leteckú dopravu a sprísnila režim vnútroštátnej dopravy. Zatvorené hranice sú tiež jedným z dôvodov vypuknutia hladomoru, keďže Čína je jeden z hlavných obchodných partnerov Severnej Kórey.

Čo sa stane s prepustenými pracovníkmi zatiaľ nie je jasné. Kim ich mal na zasadnutí obviniť z nedostatku schopností, pasivity a seba-protektizmu. Ako uvádza CNN, vodca už nechal popraviť minimálne dvoch ľudí v súvislosti v Covid-19. Jeden z nich bol colný úradník, ktorý pri dovoze tovaru z Číny nedodržal pravidlá.

Situácia v krajine je už dlhodobo veľmi zlá. Zdravotný systém by pravdepodobne neutiahol nával pacientov, ktorí by potrebovali akútnu zdravotnú starostlivosť.  V súčasnosti tiež v krajine nie sú ani vakcíny, aj keď napríklad prezident USA Joe Biden vyhlásil, že je otvorený poslať vakcíny aj do Pchjongjangu. 

Zdroje: The Guardian , CNN, CNBC, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá