HOAX už aj o medveďoch. Útok na pastiera v obci Nevoľné sa nikdy neodohral, falošnú správu rozšíril starosta

  • Napadnutie človeka medveďom hnedým nie je pravdivá informácia
  • V skutočnosti išlo o stret pastiera s medveďom
  • Starosta obce mal informáciu údajne od vedúcej farmy v obci Nevoľné
Romania_Bear_Killed_Austrian_Prince481089779534
Medveď hnedý, ilustračná snímka TASR/Agent Green via AP
  • Napadnutie človeka medveďom hnedým nie je pravdivá informácia
  • V skutočnosti išlo o stret pastiera s medveďom
  • Starosta obce mal informáciu údajne od vedúcej farmy v obci Nevoľné

Ministerstvo životného prostredia SR uverejnilo na svojej sociálnej sieti video, ktoré vyvracia akúkoľvek správu o tom, že by 22. septembra v Kremnických horách napadol medveď hnedý človeka.

Agentúra TASR vtedy priniesla informáciu o napadnutí človeka medveďom, ktorá pochádzala od starostu obce Nevoľné. Zverejnil ju na svojom starostovskom profile na Facebooku. Agentúrnu správu prebrali mnohé slovenské médiá.

„Koncom septembra slovenské médiá zaplavili informácie o údajom útoku medveďa hnedého na pastiera oviec. Pastier mal vraj šťastie, že ho zachránili jeho psy. Na miesto údajného útoku sa okamžite vybral šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého a následne sa tam s kamerou a tlmočníkom vybral aj reportážny tím Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR),“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR.

Po tom, čo šéf Zásahového tímu pre medveďa hnedého navštívil pastiera rumunského pôvodu, ktorý mal byť podľa starostu obce Nevoľné napadnutý medveďom, vysvitlo, že k žiadnemu útoku medveďa na človeka nedošlo. 

Vo videu, ktoré MŽP SR uverejnilo, šéf zásahového tímu, reportážny tím MŠP SR a samotný pastier vysvetľujú, ako to s medveďom skutočne bolo.

„Hneď na druhý deň sme vykonali obhliadku tohto územia, tejto lokality, kde sa ten „útok“ udial, a taktiež sme vypočuli miestneho pastiera, ktorý mal byť napadnutý. Na počudovanie sme zistili, že nešlo o nie že o útok, ale ani o incident, ale že išlo len o stret. Teda nejakú bežnú situáciu,“ vo videu povedal Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Kto fabuloval?

V skutočnosti išlo o stret pastiera s medveďom, keď medveď prišiel na čistinku, na ktorej sa pastier nachádzal. „Medveď zastal a pozeral sa na pastiera. Pastier taktiež stál a pozeral sa na medveďa. Medveď nebol agresívny, nepokúšal sa zaútočiť. Zmizol do húštiny. Psy išli za ním určitú vzdialenosť a potom sa vrátili naspäť,“ povedal pastier rumunského pôvodu, ktorého tlmočil rumunsky hovoriaci tlmočník.

Samotný starosta obce Štefan Henžel tvrdí, že informáciu dostal od vedúcej farmy, že bol útok na pastiera, ktorého pred medveďom ochránili psy. Štefan Henžel totižto na svojom Facebooku uverejnil 22. septembra status, ktorý spustil celý mediálny hoax. 

„Súčasťou informácie bolo aj tvrdenie, že k incidentu malo dôjsť dokonca nad senníkom na samotnej farme, čo spolu s neexistujúcim útokom priam hraničí s účelovým skresľovaním reality,“ vysvetľuje MŽP SR vo svojom videu.

Štefan Henžel povedal, že zatiaľ nebude na Facebook uverejňovať niečo ako vyvrátenie tohto incidentu. Tvrdí, že nebude uverejňovať neoverené informácie. Medzitým však českej televízii Prima poskytol informáciu, že napadnutie človeka medveďom nie je pravda, a že celá udalosť vyzerala inak.

Zdroje: Facebook/Miniterstvo životného prostredia SR, Facebook/Starosta obce Nevoľné

Najnovšie videá

Trendové videá