Hodnota prostriedkov na obnovenie Notre-Dame sa už vyšplhala na 1 miliardu dolárov

  • Francúzsky prezident Emmanuel Macron si dal ambiciózny záväzok obnoviť zničenú katedrálu už do piatich rokov
  • Zdá sa, že s peniazmi nebude problém
ND
TASR/Wikimedia @Lusitana
  • Francúzsky prezident Emmanuel Macron si dal ambiciózny záväzok obnoviť zničenú katedrálu už do piatich rokov
  • Zdá sa, že s peniazmi nebude problém

Po obrovskom požiari, ktorý zachvátil v pondelok večer jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok planéty, sa celý svet zmobilizoval a pomáha s vyzbieraním prostriedkov na jej obnovu.

Do včerajšieho rána záchranári bojovali s rozsiahlym požiarom, ktorý po siedmej hodine večer v pondelok zachvátil parížsku katedrálu Notre-Dame. Celý svet sledoval, ako plamene pohltili ikonickú vežu, ktorá sa zrútila rovnako tak ako strecha stavby. Podľa informácií (viac sa dočítaš TU), sa však významné umelecké diela, ktorými bol chrám naplnený, stihli zachrániť.

Po tom, ako už počas dramatického večera prezident krajiny Emmanuel Macron prisľúbil, že katedrálu obnovia, sa so zbierkami roztrhlo vrece. Macron ohlásil založenie fondu na pomoc záchrany pamiatky, francúzski milionári Bernard Arnault a Francois-Henri Pinault spolu prispeli sumou 300 miliónov eur, ďalších 200 miliónov prisľúbila rodina stojaca za značkou L’Oreal. Len dva dni po katastrofe je isté, že s prostriedkami na renováciu chrámu nebude problém. Ako informuje Daily Mail, crowdfunding už ohlásil presiahnutie hodnoty 1 miliardy eur.

Zaujímavosťou je napríklad to, že vyzbierané prostriedky zo vstupného počas nasledujúceho veľkonočného víkendu plánuje do Paríža poslať aj slovenský zástupca zoznamu UNESCO, Vlkolínec. Pri obnove chrámu sa plánujú podieľať aj letci z Air France alebo videohra Assassin’s Creed Unity. Jej tvorcovia totiž strávili roky mapovaním stavby a jej vytváraním vo virtuálnom svete, čo môže významne pomôcť pri jej obnove.

Zdroj: Daily Mail, Fontech.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech