Holandské mestečko si chce všetko jedlo pestovať samo a recyklovať si všetok svoj odpad

  • V dnešnej dobe nie je tajomstvom, že priemysel má značné dôsledky na naše životné prostredie. S touto situáciou sa rozhodli bojovať aj v Holandsku , kde začali budovať sebestačné farmárske dedinky.
146038-regen-0_1024
  • V dnešnej dobe nie je tajomstvom, že priemysel má značné dôsledky na naše životné prostredie. S touto situáciou sa rozhodli bojovať aj v Holandsku , kde začali budovať sebestačné farmárske dedinky.

Práve v Holandsku sa v priebehu budúceho roka dostávajú prvé moderné farmárske dedinky. Projekt sa realizuje na okraji Amsterdamu, sponzorovaný kalifornskou spoločnosťou ReGen Villages, a po dostavaní v roku 2017 spoločnosť plánuje priniesť tento koncept aj do Švédska, Nórska, Dánska a Nemecka.

146038-regen-1

Vytvorenie komunít síce nepatrí medzi nové nápady, môžeme ich vidieť napríklad pri Amišoch, ktorí vedú však oveľa striktnejší životný štýl. ReGen Villages chce vytvoriť moderné „susedstvo“ s pomocou dnešných technológií, pre zachovanie komfortu a moderného životného štýlu, avšak, aby si každý vedel vypestovať vlastné potraviny, vygenerovať vlastnú čistú energiu a recyklovať svoj odpad. Hlavnou predstavou celého projektu je vytvorenie ľahko udržiavateľného farmárčenia. Komunita by si mala vedieť vyprodukovať okolo polovice potravín zahŕňajúcich od zeleniny, ovocia, strukovín, až po chovane rýb a malých zvierat. Taktiež chcú efektívne využívať aj nadbytočnú energiu, ktorá by sa mala ukladať v zásobníkoch.

146038-regen-2

Aj keď to znie akokoľvek úžasne, čaká ich ešte dlhá cesta, aby sa z tejto vízie stala realita. Projekt bol prezentovaný na Venice Biennale, prestížnej prehliadke súčasného umenia, s dizajnom vytvoreným Dánskou architektonickou firmou Effekt. Pokiaľ sa ukáže projekt v Holandsku ako úspešný, spoločnosť bude ďalej expandovať do severných krajín Európy a neskôr aj do východnejších. krajín.

 

A čo s mestami?

Vytvorenie sebestačných dediniek pri mestách je skvelé riešenie, väčšina ľudí však žije v mestách, keďže je to pohodlnejšie a praktickejšie z hľadiska cestovania. Bola by škoda, keby sa nerealizovali podobné projekty aj tu. Terraform, výskumný inštitút z New Yorku, vytvoril projekt moderného mesta práve pre New York. Projekt sa zameral na vytvorenie mrakodrapov s terasami a strechami, na ktorých by si vedeli ľudia vypestovať vlastné jedlo. Chcú taktiež vytvoriť aj štruktúru farmárskych trhov prepojených s tamojšími reštauráciami.

header_Amsterdam-Ave show_NYCS_Vertical-Farm_Midtown-Manhattan

zdroj: sciencealert.com, aeon.co

zdroj titulnej foto: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech