Holandský pár sa presťahoval na slovenské lazy, kde rozbehli biznis, aký sa u nás len tak nevidí

  • Láka ťa toto leto zažiť dovolenku niekde na samote, kde môžeš na chvíľu spomaliť a vypnúť?
  • Potom sa vydaj do Záježovej, kde ťa čaká drevenica, rozsiahle lúky, zvieratá a bazén
holan
Margo Den Houting/Ubytovanie a kempovanie Modra Farma
  • Láka ťa toto leto zažiť dovolenku niekde na samote, kde môžeš na chvíľu spomaliť a vypnúť?
  • Potom sa vydaj do Záježovej, kde ťa čaká drevenica, rozsiahle lúky, zvieratá a bazén

Margo a Mark sú sympatický holandský pár, ktorý si pred desiatimi rokmi kúpil staré gazdovstvo na lazoch v Zaježovej. Práve na mieste, ktoré by mnohí mohli nazvať ako koniec sveta, rozbehli kempovanie a ubytovanie s čarom pokojných lazov.

„Už roky sme mali v úmysle založiť si vlastný kemp. Potom sme išli na dovolenku na Slovensko a okamžite sme sa do tejto krajiny zamilovali. Mnoho ľudí sa čuduje, prečo sme prišli na Slovensko. Slovensko má prekrásnu prírodu, priateľských ľudí a podnebie je priaznivé pre kempovanie. Preto sme kúpili staršiu farmu práve v tejto krajine,“ objasňuje Margo.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Všetko to začalo tým, keď Margo v roku 2011 zatvorila svoj obchod s bielizňou, Mark opustil svoje zamestnanie technika v tlačiarenskej firme a založili naturistický kemp. Po desiatich rokoch sa kemp Dobrá Lúka rozhodli zmeniť na bežný kempingový projekt. Od roku 2021 prevádzkujú normálny kemp s názvom Modrá Farma, ktorý má podľa ich slov nie len holandskú kvalitu, ale aj vybavenie.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Na miesto tobogánov sa tu môžeš napríklad postarať o zvieratá a ubytovanie v hotelových komplexoch vymeniť za pobyt v rustikálnom domčeku, maringotke alebo vlastnom stane. Bankovou kartou tu nezaplatíš, nakoľko sa tu platí dôverou: V kaviarni v stodole si môžeš zobrať zmrzlinu, víno alebo kávu a zapíšeš sa do zošita. Zaplatíš až na konci svojho pobytu.

„Kemping sa nachádza na starom statku, v poľnohospodárskej oblasti, v kopcoch južného Slovenska. Farma je čiastočne obnovená, ale najstaršie detaily sa zachovali spred 50 až 100 rokov. Krajina je kopcovitá, lúky sa striedajú s lesmi. Je tu pokoj v lone prírody.

Nájdete tu tiež zábavu pri vyhrievanom bazéne, v saune, na terase a v spoločenskej miestnosti. Na okolitých poliach sa dajú vidieť jelene, diviaky, líšky, zajace a veľa rôznych druhov vtákov. Pod kempingom je malý potok, kde sa deti môžu zabaviť hraním s vodou,“ približuje Margo.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Lúky okolo kempingu sú navyše spásané belgickým ťažným koňom, ktorý váži okolo 900 kilogramov, poníkom, kravou, niekoľkými ovcami a kozami, ktoré sú súčasťou detskej zoo. Nájdeš tu aj ovocné sady s rôznymi druhmi ovocia či už ide o jablká, hrušky, čerešne alebo orech.

zdroj: Ilustračná/ Unsplash/Cotoon

V areáli samozrejme nájdeš aj rôzne miesta na kempovanie. Chcel by si kempovať na konkrétnom mieste? Potom je vhodné urobiť si rezerváciu. Dobrou správou je, že väčšina tamojších miest na kempovanie sú vyrovnané, čo umožňuje ľahké parkovanie. Za kempovanie tu zaplatíš od 15 do 17 eur za noc pre 1 až 2 osoby, pričom k dispozícii dostaneš aj prípojku ku elektrine.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Ak sa rozhodneš ubytovať v miestom rustikálnom dome, za noc zaplatíš od 54 eur do 65 eur, podľa dátumu tvojej dovolenky. Ak ťa láka skôr Tiny House na kolesách, za noc zaplatíš od 47 eur do 57 eur.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Ubytovať sa môžeš aj v klasickom karavane na lúke, kde ťa jedna noc vyjde od 30 do 43 eur. Bezplatne ti budú k dispozícii toalety a sprchy, ako aj umývadlá s horúcou vodou na pranie bielizne či dokonca Wi-fi.

zdroj: Ubytovanie a kempovanie Modra Farma

Tento projekt odporúča aj sused holandského páru – Juraj Hipš – slovenský pedagóg a aktivista v oblasti vzdelávania, ktorý sa taktiež s rodinou presťahoval na zaježovské lazy. „Dnes som tam bol aj s deťmi. Boli nadšené. Bazén, kone, zajace aj nanuky. Ja som si dal rovno dve kávy. Rád podporujem miestnych ľudí. Margo mi rozprávala, že pandémia dopadla aj na ich farmu. Budú radi, ak k nim prídu počas leta noví hostia. Ak sa rozhodnete dovolenkovať na Slovensku, skúste aj Modrú farmu. Nebudete ľutovať a podporíte lokálnu ekonomiku.“

Zdroj: Modra Farma

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech