Holými rukami sa lokša nechytá. Hygienici upozorňujú, čo si všímať na vianočných trhoch

  • Každý z vianočných stánkov by mal dodržiavať adekvátnu hygienu
  • Zákazníci si ju môžu všímať pri príprave, balení či nákupe jedál
hygiena vianoce vianočné trhy
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský, Unsplash/Maskmedicare Shop
  • Každý z vianočných stánkov by mal dodržiavať adekvátnu hygienu
  • Zákazníci si ju môžu všímať pri príprave, balení či nákupe jedál

Vianočné trhy sú už naprieč Slovenskom v plnom prúde a v súvislosti s nimi vyšlo aj nové hygienické odporúčanie od odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva. Každý z tamojších stánkov by mal totiž dodržiavať stanovené hygienické štandardy.

Všetci zákazníci môžu dostatočnú hygienu vyhodnotiť podľa čistoty pracovných dosiek predávajúcich, kuchynských pomôcok či čistoty pracovného odevu zamestnancov. Pracovníci v stánkoch by sa mali držať základných hygienických zásad, medzi ktoré patrí aj manipulácia s polotovarmi, potraviny či hotovými jedlami holými rukami, teda bez použitia rukavíc, alebo adekvátnych nástrojov. 

Rukavice a pokrývka hlavy

Vystavované nebalené pokrmy a potraviny v stánkoch musia byť vhodne chránené pred kontamináciou z okolitého prostredia, prikryté aspoň ochrannou fóliou,“ upozornili hygienici, pričom zároveň dodali, že osoby, ktoré v stánkoch podávajú hotové pokrmy, by mali dodržiavať jasné pokyny.

Pri príprave týchto jedál a manipulácii s nimi by si mal zákazník všímať, či pracovníci používajú jednorazové rukavice a pokrývku hlavy. Chladené potraviny a používané polotovary patria podľa Úradu verejného zdravotníctva do chladiacich zariadení a nesmú byť uložené voľne.

V prípade stiesnených podmienok v rade pred stánkom má zákazník možnosť chrániť sa respirátorom alebo rúškom. Regionálne úrady verejného zdravotníctva plánujú s cieľom prevencie zdravia obyvateľov vykonávať na vianočných trhoch kontroly, ako je už zvykom.

Za vianočnou atmosférou nemusíš cestovať za hranice. Tieto slovenské trhy ti vyrazia dych

Vianočné trhy sa po pauze vracajú

Ako sme ťa už informovali, tento rok sa vianočné trhy vracajú po pandemickej pauze. Vianočné trhy sú obľúbené medzi všetkými Slovákmi a tí, ktorým sa nechce cestovať až za hranice, sa uspokoja aj s trhmi u nás doma. Veľa z nich je na vysokej úrovni a po tom, čo sa minulý rok väčšina trhov nekonala, sa na ne môžeme tešiť ešte viac. 

V Bratislave sa vianočné trhy konajú od 24. novembra do 22. decembra na Hlavnom a Františkánskom námestí. Vianočný stromček na Hlavnom námestí stojí už od 2. novembra a je z bratislavskej mestskej časti Karlova Ves zo Sološnickej ulice. Práve tento stromček je podľa Bratislava Tourist Board symbolom nie len Vianoc, ale aj aj ľudskej spolupatričnosti, ktorú miestni vnímajú ako hlavné posolstvo sviatkov. 

Mesto Poprad je známe aj tým, že počas obdobia Vianoc sa môže hrdiť jednou z najkrajších výzdob na celom Slovensku. Námestie svätého Egídia sa mení na rozprávkovú krajinu, ktorá je plná stánkov s rôznymi domácimi výrobkami. O tom, že sa vianočné trhy budú konať aj v bráne do Tatier, informovalo mesto na svojej stránke.

Začali už 14. novembra a otvorené budú do 17. decembra. Už 19. ročník Tradičného Vianočného Jarmoku do popradských ulíc prinesie nielen remeselné a predajné stánky, ale aj bohatý sprievodný kultúrny program.

Košice a Banská Bystrica

Po dvoch rokoch sa vracajú aj trhy v Košiciach. Remeselné a Vianočné trhy Terasa 2022 organizuje Mestská časť Košice – Západ predstavia návštevníkom 16 predajných stánkov s rôznym sortimentom. Ako ďalej informuje portál Košice Dnes, súčasťou podujatia bude program určený nielen pre deti, ale aj dospelých. Chýbať nebude ani mikulášska nádielka a starostovská kapustnica. 

Tieto trhy sa budú konať konkrétne pred OC Galéria a odštartujú už 25. novembra s tým, že trvať budú do 21. decembra. 

S ukážkovým programom tento rok príde Banská Bystrica. Ako sa totiž uvádza na stránke mesta, jeho súčasťou bude príchod Mikuláša, Banícke Vianoce, zvykoslovné pásmo Na Luciu, Otto Voce, Robo Opatovský, Vianoce pieskom maľované, Primátorský punč, rozprávky či živý betlehem.

Toto všetko je však len výber z množstva kultúrnych podujatí, ktoré budú súčasťou tohtoročných Vianoc v Banskej Bystrici. Trh sa uskutoční od 1. decembra do 26. decembra a remeselníci budú môcť svoje výrobky predávať od 6. decembra do 22. decembra. 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá