Homosexuáli neskončia v nebi, učili na gymnáziu v Trenčíne. Študenti sú zhrození, reagovala aj škola

  • Trenčianske gymnázium vyučovalo tematiku homosexuality spôsobom, ktorý bol za čiarou
  • Na internet „leakli“ vyučovacie metódy na hodine náboženstva
LGBTI
TASR/Radovan Stoklasa, TASR/Radovan Stoklasa
  • Trenčianske gymnázium vyučovalo tematiku homosexuality spôsobom, ktorý bol za čiarou
  • Na internet „leakli“ vyučovacie metódy na hodine náboženstva

Na internet unikli vyučovacie praktiky trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra, ktoré poriadne pobúrili verejnosť, ale aj niektorých politikov. Škola totiž „vyučovala“ tematiku homosexuality neštandardnými homofóbnymi metódami.

Spiatočnícke vyučovacie metódy sa objavili na hodine náboženstva a Startitup oslovil aj samotnú školu, ale aj politikov, ktorí na „edukačné“ metódy upozornili.

Praktiky za čiarou

Ako prvá ukázala prstom na zvláštne pedagogické metódy platforma strany SaS – Mladí saskári. Tých na situáciu na trenčianskej škole upozornila jedna zo študentiek. Na jednom z vyučovacích materiálov stojí otázka: Čo je homosexualita?

Materiál nižšie odpovedá: „Homosexualita je zranenie, to je najvýstižnejší výraz. Vyjadruje podstatu alebo pozadie homosexuálneho sklonu. Je stavom nedokončeného rozvoja osobnosti po emocionálnej stránke a stavom nenaplnenej potreby lásky vo vzťahu s osobou rovnakého pohlavia.“

V druhej poučke sa zase píše o téme homosexuálov a neba. „Homosexuáli v nebi?“ pýtajú sa autori vyučovacieho textu. Jasná odpoveď v texte je: „Nie, iba svätí ľudia, ktorí napriek týmto sexuálnym a niektorým iným neprirodzeným sklonom milovali Boha z celého srdca a zo všetkých podľa miery milosti a nenasledovali tieto sklony.“

Vtĺkanie bludov do hláv mladých

Startitup sa na názor opýtal Ladislava Kunu, šéfa platformy Mladí saskári, ktorí zverejnili na sociálnej sieti informácie k trenčianskemu gymnáziu ako prví.

„Samozrejme, odsudzujeme, že sa mladým ľuďom do hláv vtĺkajú takéto bludy. To, čo tam bolo popísané, je bludom aj z faktického pohľadu a navádza to k netolerantnému správaniu k iným. Sme presvedčení, že napriek tomu, že existujú rôzne skupiny a časti obyvateľstva, ktoré rôzne vnímajú kultúrno-etické otázky, tak nie je správne, aby sa to takýmto spôsobom podávalo mladým ľuďom v školách,“ opísal Kuna pre Startitup.

Gymnázium reaguje

Startitup oslovil aj priamo trenčianske gymnázium, ktoré priznalo, že išlo o situáciu, ktorá sa udiala včera na predmete náboženskej výchovy rímskokatolíckeho náboženstva, ktorý vyučuje kaplán poverený cirkvou. 

„O danej veci sme sa dozvedeli sprostredkovane v poobedňajších hodinách. Vedenie školy a celá škola sa nestotožňuje s prezentovanými názormi a jednoznačne ich odmieta. Uvedenú situáciu budeme riešiť s vyučujúcim náboženskej výchovy aj jeho cirkevnými nadriadenými. Všetkým sa ospravedlňujeme,“ priznal riaditeľ školy Pavol Kováč.

Študenti sú zdesení

K téme sa vyjadrila aj Lucia Plaváková z Progresívneho Slovenska, ktorá nad vyučovacími metódami taktiež krúti hlavou. Politička, ktorá sa venuje agende LGBTI, upozornila, že podobná forma výučby v žiadnom prípade nepatrí na pôdu školy.

„Je to nebezpečné, zraňujúce LGBTI ľudí a môže to ohroziť psychické zdravie. Obzvlášť u mladých ľudí,“ myslí si Plaváková. Tá nám povedala, že ju kontaktovala z gymnázia asi desiatka študentov. „Ozvali sa mi LGBTI ľudia z tejto školy, ktorí sa týmto cítia ohrození a sú zdesení, že sa na pôde ich školy niečo podobné deje,“ podčiarkla.

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá