Ruskí vojaci mali skončiť ožiarení. Odišli, ale Černobyľ zostane s nimi, hovorí starosta satelitu

 • Eduard Heger zajtra odcestuje do Kyjeva
 • Peskov poprel správy, že by chceli ruské úrady zabiť ukrajinského prezidenta
Ukrajina, Černobyl
SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky, File
 • Eduard Heger zajtra odcestuje do Kyjeva
 • Peskov poprel správy, že by chceli ruské úrady zabiť ukrajinského prezidenta

Situáciu na Ukrajine sledujeme aj dnes 7. apríla ONLINE.

Zajtra vo večerných hodinách odcestuje premiér Slovenskej republiky Eduard Heger do Kyjeva na návštevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Predseda vlády tak uviedol dnes na tlačovej konferencii. Na návštevu odcestuje spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Peskov poprel správy, že by chceli ruské úrady zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského: „Nie, to nie je pravda,“ uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že Rusko chce, aby Zelenskyj súhlasil s ich podmienkami, ktoré by mohli viesť k ukončeniu vojenskej operácie. Hovorca Kremľa trvá na tom, že ruské vojská neútočia na civilistov.

SLEDUJEME ONLINE:

22:15 Ruskí vojaci Černobyľ opustili, no Černobyľ ich neopustí nikdy, hovorí starosta Slavutyče

Mesiac dýchali rádioaktívny vzduch a rádioaktívny prach. Starosta satelitného mestečka, ktoré vybudovali po katastrofe v Černobyle tvrdí, že ruskí vojaci pracovali celé týždne v rádioaktívnej zóne a na bezpečnosť veľmi nedbali.

Objavili sa tiež nové zábery, ktoré ukazujú vykopané zákopy vo vylúčenej zóne v Červenom lese. Práve na mieste, kde mal byť zakopaný jadrový odpad. Územie je uzavreté a nikto doň nesmie vstúpiť, ruskí vojaci tu však vykopali zákopy a mali tu aj táboriť.

Slavutyč vybudovali ako satelitné mestečko pre obyvateľov Černobyľu, ktorí v zamorenej oblasti nemohli ostať. Starosta Yuri Fomičev opísal okupáciu pre portál Mediazona, do angličtiny ho preložil ruský portál Meduza.io. Hovorí o tom, ako obyvatelia bránili mesto vlastnými silami a aj o protestoch proti ruskej okupácii, ktoré organizovali aj napriek tomu, že ich vojská zastrašovali.

Ruská armáda si černobyľskú zónu vybrala ako koridor pre postup na Kyjev. To podľa Fomičeva bol „nemúdry nápad“. Prejazd ťažkej techniky a kopanie zákopov víri rádioaktívny prach. Keď ho človek vdýchne, telo sa s ním musí vysporiadať. „Dali vlastným vojakom bozk smrti. Ujala sa tu veta, že ruskí vojaci Černobyľ opustili, no Černobyľ ich neopustí nikdy,“ opisuje.

Hoci informácie o pobyte ruských vojsk vo vylúčenej zóne Černobyľu sú potvrdené, informácie o tom, že tu táborili a kopali zákopy bez ochranných prostriedkov potvrdené nie sú. Ruské vojsko výcvik na takéto podmienky má a je tak málo pravdepodobné, i keď nie nemožné, že by Putin vyslal vojakov do zamorenej oblasti na istú smrť.

Pohyb vojakov bez ochrany však miestni opísali aj pre agentúru Reuters. Dokonca tvrdili, že ruskí vojaci nemali tušenie, že tu pred rokmi došlo k jadrovej havárii. Ako pripomína Guardian, desiatky ruských vojakov mali priviezť do nemocnice v Bielorusku s chorobou z ožiarenia.

21:43 V Poľsku zatkli dvoch Bielorusov za údajnú špionáž

V Poľsku zatkli dvoch bieloruských občanov za údajnú špionáž pre Minsk. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody na desať rokov. V stredu o tom informovala regionálna prokuratúra v meste Poznaň, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. Poľská prokuratúra podozrieva zadržaných Bielorusov z vykonávania prieskumu vojenských objektov a dôležitej civilnej infraštruktúry. Zadržali ich predbežne na tri mesiace.

Medzi Poľskom a Bieloruskom je od vlani napätie v súvislosti s migračnou krízou, za ktorou stojí podľa Varšavy a EÚ Minsk, ktorý však tieto tvrdenia odmieta. EÚ obviňuje Bielorusko tiež z napomáhania Rusku pri jeho vojenskej invázii na Ukrajinu. (TASR)

21:25 Putinovmu propagandistovi podpálili vilu v Taliansku

Vladimir Solovjov je ruský televízny moderátor a patrí k najhlasnejším hlásnym trúbam Kremľa. Aj on sa ocitol na sankčnom zozname a tak prišiel o svoju vilu v Taliansku. To však nebolo všetko. Ako informuje Newsweek, niekto úmyselne založil požiar vo vile v meste Menaggio. Požiar sa podarilo rýchlo uhasiť. 

21:22 UK do konca roka skoncuje s dovozom ruskej ropy a uhlia

Británia do konca tohto kalendárneho roka ukončí dovoz ruskej ropy a uhlia a zakáže investície Spojeného kráľovstva v Rusku. Tieto kroky sú súčasťou nového balíka sankcií voči Moskve pre jej agresiu na Ukrajine.

Britská vláda tiež oznámila zmrazenie aktív Credit Bank of Moscow a Sberbank, najväčšej ruskej banky, a uvalila zákaz cestovania a zmrazenie aktív na ďalších osem bohatých Rusov.

Ministerka zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Liz Trussová uviedla, že opatrenia boli koordinované s britskými spojencami. Dodala, že sankcie boli zamerané na „zdecimovanie Putinovej vojnovej mašinérie“ a na upriamenie pozornosti ruskej elite na to, že si „nemôže umývať ruky od zverstiev spáchaných na Putinov príkaz“.

Ruská ropa tvorí 8 % dodávok do Spojeného kráľovstva. Rusko je hlavným dodávateľom dovážaného uhlia do Spojeného kráľovstva, hoci britský dopyt po tomto znečisťujúcom palive v ostatnom desaťročí prudko klesol. Británia zatiaľ neukončila dovoz ruského zemného plynu, ktorý predstavuje 4 % jej dodávok, ale uviedla, že tak urobí „čo najskôr“. (SITA)

20:32 Poľsko pripravuje občanov na vojnu

Poľská vláda vydala príručku s návodom, ako sa pripraviť na vojnu. Poliakom v nej radí, čo robiť v prípade útokov konvenčnými, chemickými, ale aj jadrovými zbraňami. Zároveň opisuje, akým spôsobom by pred nimi občanov varovala, informuje v stredu britská spravodajská stanica Sky News.

Vláda v príručke tiež ľuďom radí, aby sa zásobili vodou, potravinami, liekmi, ako aj baterkami a batériami v prípade, že by došlo k výpadku elektrického prúdu. Vláda uviedla, že je povinná pripravovať verejnosť na rôzne udalosti, poprela však, že by jej aktuálna príručka súvisela s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine.

Varšava už v minulosti vydala obdobné príručky radiace Poliakom, ako postupovať pri záplavách či krutom zimnom počasí. Viacerí Poliaci sa vzhľadom na spoločné hranice s Ukrajinou však teraz môžu obávať ruskej invázie, približuje Sky News.

Stanica ďalej uvádza, že hoci sa Rusko vo svojom vojenskom ťažení zameriava na sever, juh a východ Ukrajiny, ostreľuje aj západoukrajinský Ľvov, ležiaci približne 70 kilometrov od poľských hraníc. Sky News pripomína, že dosiaľ neexistujú nijaké konkrétne náznaky, že by sa Rusko chystalo zaútočiť na Poľsko, a ani to, že by Varšava takéto napadnutie očakávala. Panujú však obavy, že Rusko by mohlo napadnúť aj ďalšie krajiny susediace s Ukrajinou. (TASR)

19:30 Rusku bude trvať preskupenie síl zhruba mesiac, tvrdí západný predstaviteľ

Rusku môže trvať až mesiac, kým preskupí svoje sily na veľký útok na východnú Ukrajinu. Tvrdí to nemenovaný predstaviteľ Západu, ktorý to uviedol pod podmienkou anonymity.

Podľa neho je „rozumný odhad“ tri až štyri týždne, kým jednotky, ktoré sa stiahli z oblasti okolo Kyjiva a severnej Ukrajiny, budú opäť vyzbrojené a premiestnené do Donbasu na východe Ukrajiny.

Predstaviteľ povedal, že ruské jednotky budú „musieť prejsť dosť dlhým obdobím rekonštrukcie a opráv“, kým sa budú môcť opäť zapojiť do vojny. Dodal, že približne štvrtina ruských pozemných jednotiek momentálne nie je schopná boja a buď sa stiahli alebo sa spojili s inými jednotkami.

19:00 USA sa nezúčastnia na zasadnutiach G20, ak tam bude Rusko

Spojené štáty sa nebudú zúčastňovať na zasadnutiach skupiny G20, na ktorých bude prítomná Ruská federácia. V stredu to oznámila americká ministerka financií Janet Yellenová. TASR prevzala správu od americkej televízie CNN.

Americký prezident Joe Biden minulý mesiac v Bruseli uviedol, že Rusko by malo byť vylúčené zo skupiny G20 pre jeho agresiu na Ukrajine. Na uskutočnenie tohto kroku je však potrebná dohoda aj ostatných členov zoskupenia.

Prezident Biden sa vyjadril jasne a ja s ním určite súhlasím: pre Rusko to vo finančných inštitúciách nemôže ostať tak, akoby sa nič nedialo,“ povedala Yellenová na stretnutí amerického Výboru pre finančné služby. 

18:30 EÚ sa zatiaľ nedohodla na nových sankciách proti Rusku

Európskej únii sa v stredu nepodarilo dosiahnuť konsenzus na nových sankciách proti Rusku, ktoré navrhla Európska komisia (EK). Dôvodom sú podľa nemenovaných zdrojov technické otázky, medzi nimi napríklad aj možné dôsledky prípadného zákazu dovozu uhlia na existujúce zmluvy s Ruskou federáciou. TASR prevzala túto informáciu od agentúry Reuters.

Nový balík sankcií voči Rusku, ktorý v utorok navrhla exekutíva EÚ, musia ešte schváliť vlády eurobloku. Veľvyslanci viacerých členských štátov pri EÚ však počas stredajšieho stretnutia poukázali na viaceré možné problémy tohto v poradí piateho sankčného balíka, uviedli pre Reuters tri zdroje oboznámené so situáciou. (TASR)

18:00 Oligarcha Abramovič sa nevie dostať k peniazom, žiada známych o pôžičku

Na ruského oligarchu Romana Abramoviča, zdá sa, začínajú doliehať sankcie uložené z dôvodu invázie Ruska na Ukrajinu. Ako referuje web denníka Marca s odvolaním sa na britský The Sun, Abramovič sa obracia na bohatých priateľov v nádeji, že mu budú môcť požičať peniaze.

Abramovičov majetok sa odhaduje na 5,5 miliardy libier. Podľa The Sun má týždenné náklady vo výške 600-tisíc libier, z ktorých musí platiť svojich zamestnancov, no pod vplyvom sankcií už nemá prístup k žiadnym peniazom. Požiadal preto viacero známych o pôžičky vo výške asi milión libier. Údajne sa zatiaľ nenašiel nikto, kto by bol ochotný mu požičať.

Abramovič vehementne poprel, že by mal blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, hoci toto tvrdenie potom „podkopala“ skutočnosť, že bol súčasťou ukrajinsko-ruských mierových rozhovorov v tureckom Istanbule.

Abrahamovič
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Dunham

17:40 NATO  tvrdí, že Rusko potrebuje čím skôr akékoľvek deklarované víťazstvo, vravia predstavitelia NATO

Ruský prezident Vladimir Putin potrebuje v súvislosti s vojnou na Ukrajine vyhlásiť akúkoľvek formu dosiahnutého víťazstva do 9. mája, aby jeho reputácia neoslabila. Práve vtedy sa v Rusku koná každoročná vojenská prehliadka pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom. Ako referuje spravodajský web BBC, myslia si to viacerí predstavitelia Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

„Nezaznamenali sme žiadne náznaky, že by prezident Putin zmenil svoje ambície ovládnuť celú Ukrajinu a prepísať medzinárodný poriadok,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Dodal, že NATO potrebuje podporiť Ukrajinu, udržať sankcie voči Rusku a posilniť svoju vlastnú obranu. Tvrdí, že konflikt môže trvať dlho „a musíme byť na to pripravení“.

Rusko sa chystá spustiť novú ofenzívu v Donbase na východe Ukrajiny. „Budú preskupení, pretože spotrebovali veľa munície. Doplnia palivo a všetky veci, ktoré potrebujú, napríklad jedlo, aby mohli začať novú veľkú ofenzívu,“ poznamenal podľa CNN Stoltenberg. Podľa niektorých západných predstaviteľov sa Putin taktiež môže opätovne pokúsiť o dobytie Kyjiva. (SITA)

17:15 V Mariupole sa nachádzajú ruské mobilné krematóriá,tvrdí starosta

Kanál Nexta prostredníctvom platformy Twitter informoval o tom, že v Mariupole sú zriaďované ruské mobilné krematória. Uviesť to mal starosta Mariupolu Vadim Boychenko. V Mariupole podľa neho zomreli desaťtisíce ľudí a kremáciou zločinci „zakrývajú stopy“.

„Po rozsiahlej medzinárodnej publicite genocídy v Buči nariadilo najvyššie vedenie Ruskej federácie zničiť všetky dôkazy o zločinoch jej armády v Mariupole,“ cituje portál Idnes vyhlásenie mestskej rady.

Urobili z nášho mesta tábor smrti. Táto hrozná analógia sa bohužiaľ stále viac potvrdzuje. Toto už nie je Čečensko alebo Aleppo. Je to nový Osvienčim a Majdanek,“ cituje ďalej starostu web.  (idnes)

 

16:55 Stoltenberg tvrdí že vojna na Ukrajine môže trvať ešte roky

Vojna na Ukrajine môže trvať ešte mesiace či dokonca roky, zatiaľ totiž nič nenasvedčuje tomu, že by ruský prezident Vladimir Putin upustil od svojich ambícií ovládnuť celú Ukrajinu. V stredu to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Musíme byť realisti a uvedomiť si, že to môže trvať dlho, niekoľko mesiacov, dokonca aj roky. A to je dôvod, prečo musíme byť pripravení na dlhý boj, či už ide o podporu Ukrajiny, sankcie či posilnenie našej obrany,“ povedal Stoltenberg v Bruseli pred stretnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov Aliancie. (TASR)

Ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Rodrigo Abd

16:28 OSN bude hlasovať o pozastavení členstva Ruska v Rade pre ľudské práva

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) bude vo štvrtok hlasovať o pozastavení členstva Ruska v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) za jeho inváziu na Ukrajinu. Podľa agentúry AFP to v stredu oznámila hovorkyňa predsedu VZ OSN Paulina Kubiaková s tým, že hlasovanie sa uskutoční o 10.00 h miestneho času (16.00 h SELČ).

Toto rozhodnutie prišlo po obvineniach, že ruskí vojaci zámerne vraždili civilistov v meste Buča na okupovanej Ukrajine, spresnilo predsedníctvo VZ OSN. Na dočasné pozastavenie členstva Ruska v UNHRC so sídlom vo švajčiarskej Ženeve je v 193-člennom VZ OSN potrebná dvojtretinová podpora.

Zábery z Buče a pustošenie na celej Ukrajine si vyžadujú, aby sme svoje slová nahradili činmi. Nemôžeme dovoliť, aby členský štát, podkopávajúci všetky zásady, ktoré si ctíme, bol naďalej členom rady,“ uviedla v pondelok veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Rada OSN pre ľudské práva, založená v roku 2006, je pomocným orgánom Valného zhromaždenia OSN. Pozostáva zo 47 členských štátov, ktorých volí VZ. (TASR)

Preživší z Buče opísali hrôzy, ktorými si prešli. Teror vojakov trval týždne

16:20 Ukrajinská ombudsmanka:Ruskí vojaci znásilnili v Buči najmenej 25 žien a dievčat

Ruskí vojaci znásilnili v ukrajinskom meste Buča najmenej 25 žien a dievčat. Splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre oblasť ľudských práv Ľudmyla Denisovová to v utorok povedala britskej stanici BBC.

Prinajmenšom 25 prípadov znásilnenia ruskými vojakmi, ktorých obeťami boli dievčatá a ženy vo veku 14 až 24 rokov, bolo podľa jej slov nahlásených na telefonickej linke pomoci.

Denisovová tiež povedala, že Ukrajina má dôkazy o tom, že ruskí vojaci páchajú na ukrajinskom ľude genocídu a vojnové zločiny, pričom ich „novou zbraňou“ je práve znásilňovanie.

Dohromady tam (v Buči) bolo ruskými vojakmi znásilnených 25 žien vo veku 14 až 24 rokov,“ uviedla. Dodala, že tieto činy sa diali asi mesiac. Ukrajinské úrady podľa jej slov budú pokračovať v dokumentovaní ďalších „takýchto hrozných činov“ a každý páchateľ bude potrestaný. (TASR)

Ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Felipe Dana

16:00 Orbán navrhol Putinovi mierové rokovania v Budapešti

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v stredu telefonicky hovoril s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Navrhol mu okamžité vyhlásenie prímeria na Ukrajine a tiež usporiadanie budapeštianskej schôdzky s európskymi lídrami – francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom – a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom spravodajca TASR na základe tlačovej konferencie premiéra, ktorú naživo vysielala verejnoprávna televízia M1.

 Orbán povedal, že po utorňajšom telefonickom rozhovore s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom hovoril v stredu „celkom dlho“ aj s Vladimirom Putinom.

Putinovi som navrhol, aby nariadil okamžité prímerie. Navrhol som budapeštianske stretnutie s európskymi lídrami a s ukrajinským prezidentom v záujme dosiahnutia prímeria. Ruský prezident reagoval pozitívne, ale dodal, že pre takýto krok existujú podmienky,“ informoval maďarský premiér. (TASR)

15:50 VIDEO: Mesto Buča pred inváziou a po nej

15:26 Záhadné Putinove dcéry by mali čoskoro zasiahnuť sankcie zo strany USA a EÚ

Európska únia a vláda USA podľa viacerých správ pripravujú sankcie pre dve dcéry prezidenta Vladimira Putina. 

The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov informoval, že druhé kolo amerických sankcií, vrátane sankcií voči Putinovým dcéram, by mohlo byť vyhlásené už v stredu.

Na tlačovom brífingu v utorok tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Paski ovedala, že opatrenia zasiahnu „rodinných príslušníkov“ „ruských vládnych predstaviteľov“ spolu s cieľmi, ako sú banky a štátne podniky. Tá však neuviedla, či je medzi nimi aj Putinova rodina.

Viac o Putinovych dcérach sa dočítaš aj v našom článku.

Obrázok
zdroj: Twitter/Freddie Saxon

15:00 Minister zásadne nesúhlasí s prípadným embargom na dovoz ruského plynu či ropy

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zásadne nesúhlasí s prípadným embargom na dovoz ruského plynu či ropy do Európskej únie. „Zásadne nesúhlasím s tým, pretože to by napáchalo obrovské škody na hospodárstve. Nevidím žiaden zmysel v sankciách, ktoré uškodia viac nám, ako tomu, proti komu sú nasmerované,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister Sulík.

S embargom na dovoz uhlia z Ruska slovenský minister hospodárstva väčší problém nemá. „Vieme s tým žiť,“ podotkol Sulík, ktorý však upozornil, že embargo na dovoz uhlia môže extrémne zvýšiť cenu plynu na trhoch, keďže na uhlí je veľmi závislá nemecká ekonomika.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila aj krízový plán v súvislosti s hrozbou výpadku dodávok energií. Materiál však vláda nezverejnila. „Sú tam citlivé informácie až dôverné. Momentálne je situácia stabilizovaná. Robíme na tom, aby sme boli v dodávkach energií nezávislí,“ konštatoval Sulík. (SITA)

14:40 Západní predstavitelia varujú, že je príliš skoro hovoriť, že Putin sa vzdal dobytia Kyjeva

Ruský prezident Vladimir Putin sa podľa CNN nevyhnutne nevzdal pokusu dobyť ukrajinské hlavné mesto Kyjev, aj keď Rusko podľa amerických a západných predstaviteľov v posledných dňoch presunulo svoju pozornosť na južnú a východnú Ukrajinu.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov predstavitelia očakávajú, že sa ruské sily doplnia a premiestnia sa s cieľom spustiť novú brutálnu ofenzívu v regióne Donbas na východe Ukrajiny, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Budú prezbrojení, pretože spotrebovali veľa munície,“ povedal Stoltenberg. „Doplnia si tiež palivo a všetky veci, ktoré potrebujú, ako napríklad jedlom, aby mohli začať novú veľkú ofenzívu,“ dodal.

Podľa CNN stále nie je jasné, aké sú Putinove dlhodobé ciele. Mal to uviesť vysoký predstaviteľ obrany. Ale napriek nedávnemu posunu v stratégii a prebiehajúcim mierovým rozhovorom medzi Ruskom a Ukrajinou sa USA a ich spojenci pripravujú na možnosť, že Putin sa pokúsi znovu napadnúť oblasť Kyjeva, keď splní svoje ciele vo východných provinciách Doneck a Luhansk, za predpokladu, že bude mať dostatok pracovnej sily a vybavenia, uviedli pre CNN predstavitelia USA a Európy. (CNN)

14:15 Krajina zakázala opustiť jej lodenice 12 ruským jachtám

Holandsko zakázalo opustiť jeho lodenice 12 jachtám s väzbami na Rusko. Plavidlá, ktoré sú v štádiu konštrukcie, zadržali v súlade s európskymi sankciami voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Holandský minister zahraničia Wopke Hoekstra v liste parlamentu vysvetlil, že hoci v Holandsku v súčasnosti nekotvia žiadne ruské superjachty, v piatich holandských lodeniciach stavajú 12 plavidiel s väzbami na Rusko. Jednu z týchto jácht vyšetrujú v dôsledku podozrivého spojenia s niekým na sankčnom zozname Európskej únie.

Holandsko tiež skonfiškovalo dve ďalšie jachty, ktoré tam opravovali. Jednu z nich tiež vyšetrujú pre väzby na osobu na európskom sankčnom zozname. (SITA)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

13:51 Vojna je blízko Slovenska. Má vplyv na ceny nehnuteľností a prenájmov, odborníci radia, čo robiť

13:49 Rusko používa hlad obyčajných ľudí ako vojnovú zbraň, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že používa hlad civilistov ako vojnovú zbraň. Tvrdí, že ruskí vojaci sa zámerne zameriavajú na základné zásoby potravín pre Ukrajinu. V stredajšom prejave k írskym zákonodarnom Zelenskyj povedal, že ruské sily „ničia veci, ktoré zabezpečujú živobytie“ vrátane skladov potravín, blokujú prístavy, aby Ukrajina nemohla vyvážať potraviny, a „kladú míny do polí“, kde sa pestujú plodiny.

„Hlad je pre nich tiež zbraňou, zbraňou proti nám obyčajným ľuďom,“ povedal a obvinil Rusko zo „zámerného vyvolania potravinovej krízy“ na Ukrajine, ktorá je významným svetovým producentom základných potravín vrátane pšenice a slnečnicového oleja. Bude to podľa neho mať medzinárodné dôsledky, pretože „bude nedostatok potravín a ceny stúpnu, a to je realita pre milióny ľudí, ktorí sú hladní, a bude pre nich ťažšie uživiť svoje rodiny“. (SITA)

13:16 Heger zajtra odcestuje do Kyjeva

Zajtra vo večerných hodinách odcestuje premiér Slovenskej republiky Eduard Heger do Kyjeva na návštevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Predseda vlády tak uviedol dnes na tlačovej konferencii.

 

13:10 Rusko spustí ofenzívu na východe Ukrajiny „do niekoľkých dní“, odhaduje guvernér Hajdaj

Ruské sily zrejme spustia úplnú ofenzívu v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny „zhruba do niekoľkých dní„, vyhlásil v stredu pre britskú stanicu Sky News gubernátor tejto oblasti Serhij Hajdaj.

Hajdaj povedal, že množstvo zabitých a rozsah skazy v Luhanskej oblasti môžu byť ešte horšie než v mestách Mariupol, Buča a Irpiň. Je to mrazivý odhad vzhľadom na to, že Mariupol je takmer neustále ostreľovaný a v Buči došlo podľa svedectiev k masovému vraždeniu. Ruskí vojaci v súčasnosti ovládajú približne 70 percent Luhanskej oblasti, dodal Hajdaj.

Táto východoukrajinská oblasť, ktorá je spolu s Doneckou oblasťou známa ako Donbas, je dejiskom bojov s proruskými separatistami od roku 2014. Konflikt sa na tomto území ešte zintenzívnil odvtedy, čo Rusko spustilo vo februári inváziu na Ukrajinu. Hajdaj vyhlásil, že tie časti územia, ktoré má stále pod kontrolou Ukrajina, sú „neustále ostreľované“ a medzi cieľmi sú školy aj nemocnice. „Neostala nám ani jediná nemocnica, ktorá ešte nebola ostreľovaná,“ dodal podľa Sky News guvernér. (TASR)

13:05 Zelenskyj odsúdil nerozhodnosť Európy pri uvaľovaní sankcií na Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v stredu váhavosť Európy v súvislosti so zákazom dovozu ruských energií, pričom uviedol, že lídri niektorých krajín sa zaoberajú viac finančnými stratami ako vojnovými zločinmi. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Podľa Zelenského používajú lídri novú „rétoriku„, keď hovoria o sankciách. „Nemôžem tolerovať nerozhodnosť po tom všetkom, čím sme si prešli a čo nám Rusko urobilo,“ uviedol Zelenskyj počas príhovoru v írskom parlamente.

„Stále potrebujeme presvedčiť Európu o tom, že ruská ropa nemôže kŕmiť ruskú vojenskú mašinériu novými zdrojmi financií,“ uviedol Zelenskyj a zároveň vyzval, aby boli ruské banky úplne vylúčené zo západného finančného systému.

Niektoré členské krajiny Európskej únie, predovšetkým Nemecko, sa zdráhajú zaviesť zákaz na dovoz všetkých ruských energií, pretože sa obávajú, že takéto sankcie poškodia ich vlastnú ekonomiku. (TASR)

12:40 Izrael prvý raz skritizoval Rusko, minister zahraničných vecí odsúdil vojnové zločiny

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid označil zabíjanie civilistov v Buči na predmestí Kyjiva za „vojnové zločiny“. Ako referuje spravodajský web CNN, bolo to dosiaľ najdôraznejšie odsúdenie ruskej invázie na Ukrajine, pričom prvý raz niektorý z izraelských politikov pripísal vinu Rusku.

„Veľká a mocná krajina opäť bez akéhokoľvek opodstatnenia napadla menšieho suseda. Znova je zem nasiaknutá krvou nevinných civilistov. Obrazy a svedectvá z Ukrajiny sú hrozné. Ruské sily spáchali vojnové zločiny na bezbrannom civilnom obyvateľstve. Dôrazne odsudzujem tieto vojnové zločiny,“ napísal Lapid na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Lapidove komentáre, ktoré väčšina demokratického sveta pochválila, boli v ostrom kontraste s vyhláseniami izraelského premiéra Naftaliho Bennetta. Ten niekoľko hodín predtým síce odsúdil vraždy v Buči a ďalších ukrajinských mestách, no neobviňoval z nich Rusko.

12:00 Slovensko rokuje o možnom opravovaní ukrajinskej techniky

Slovensko rokuje o tom, že by opravovalo ukrajinskú techniku. Potvrdil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred rokovaním vládneho kabinetu. Zdôraznil však, že nič nie je definitívne dohodnuté. Prípadné opravy poškodenej ukrajinskej techniky by museli prebiehať na komerčnej báze, keďže slovenské opravárenské podniky sú súkromné spoločnosti, respektíve akciové spoločnosti.

Boli sme oslovení Ukrajinou rovnako ako Česká republika, či by naše opravárenské podniky vedeli opravovať ukrajinskú poškodenú techniku. To znamená, že poškodená technika by k nám prišla, my by sme ju opravili a technika by sa vrátila na Ukrajinu. O tom rokujeme, žiadne rozhodnutia zatiaľ neboli urobené,“ vysvetlil Naď. (SITA)

11: 40 Ukrajinským oligarchom hromadne ubúda z majetku. Prišli už o miliardy eur

Svet upína pohľad na straty ruských oligarchov. Západ pristúpil k tvrdým sankciám a všetkým, ktorí majú blízko k Putinovi, habú majetok. Straty sa však netýkajú len boháčov z Ruska. Vojna priamo zasiahla aj oligarchov z Ukrajiny.

11:24 Nechceme zabiť ukrajinského prezidenta, tvrdí Rusko

Peskov poprel správy, že by chceli ruské úrady zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského: „Nie, to nie je pravda,“ uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Dodal, že Rusko chce, aby Zelenskyj súhlasil s ich podmienkami, ktoré by mohli viesť k ukončeniu vojenskej operácie. Na sociálnej sieti Twitter o tom informovala TV Nexta. Hovorca Kremľa trvá na tom, že ruské vojská neútočia na civilistov.

10:39 EÚ bude musieť skôr či neskôr zaviesť sankcie na ruskú ropu a plyn

Európska únia bude musieť voči Rusku „skôr či neskôr“ zaviesť sankcie postihujúce ropu a zemný plyn. Uviedol to v stredu predseda Európskej rady Charles Michel. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

EÚ podľa Michelových vyjadrení na Twitteri sprísňuje svoje sankcie s cieľom udržať Kremeľ pod čo najväčším tlakom. Michel pripomenul, že najnovší balík sankcií zahŕňa zákaz dovozu uhlia z Ruska. „Som presvedčený, že opatrenia voči rope a dokonca aj plynu budú skôr či neskôr takisto potrebné,“ napísal. (TASR)

10:36 Holandsko hlási zhabanie 14 jácht na základe sankcií voči Rusku

Holandské colné úrady na základe sankcií zavedených voči Rusku zhabali v niekoľkých lodeniciach 14 jácht vrátane 12, ktoré boli ešte vo výstavbe. Oznámil to v stredu holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Plavidlá vzhľadom na súčasné opatrenia nemôžu byť doručené (majiteľom), presunuté či vyvezené,“ uviedol Hoekstra v liste holandskému parlamentu. Tieto luxusné lode nemôžu opustiť krajinu pre sankcie zavedené voči Rusku, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovu a oligarchom, píše webový portál NL Times.

Dvanásť nedokončených jácht bolo podľa holandskej vlády vo výstavbe v piatich lodeniciach v Holandsku a sú určené pre ruských používateľov. Na ďalších dvoch zaistených lodiach vykonávajú údržbu. Hoekstra dodal, že tieto osoby nie sú na sankčných zoznamoch EÚ. Holandské úrady v spojitosti s vlastníctvom lodí vedú vyšetrovanie. Európske a americké úrady už na základe sankcií zavedených po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zhabali niekoľko jácht spojených s ruskými magnátmi, pripomína AFP. (TASR)

10:04 USA tvrdí, že vojna na Ukrajine môže trvať roky

Predseda amerického Zboru náčelníkov štábov Mark Milley sa obáva, že vojna na Ukrajine nemusí skončiť tak skoro. „Myslím, že ide o zdĺhavý konflikt, ktorý budeme merať v rokoch.“ Informáciu priniesol portál The Telegraph.

V tejto súvislosti dodal, že budú „ešte nejaký čas“ zapojené aj štáty, ktoré Ukrajinu podporujú, vrátane Spojených štátov. Navrhol preto, aby si USA zriadili vo východnej Európe stále základne, na ktorých by rotovali vojenské jednotky.

„Moja rada by bola vytvoriť trvalé základne. Neumiestňoval by som na nich však sily natrvalo, efekt stálosti by sme dosiahli tak, že budú rotačné sily cyklovať cez stále základne,“ povedal Milley. Dodal, že Rumunsko a Poľsko by boli za podobné základne ochotné platiť.

8:56 Ruské sily zasiahli sklad palív a továreň v Dnepropetrovskej oblasti, hlási Ukrajina

Ruské sily zasiahli v noci na stredu sklad palív a továreň v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti, počet obetí nebol bezprostredne známy. V odkazovej aplikácii Telegram o tom v stredu informoval guvernér Valentyn Rezničenko, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

„Noc bola nepokojná a ťažká. Nepriateľ zaútočil na našu oblasť zo vzduchu a zasiahol sklad nafty a jednu z tovární. Sklad nafty bol zničený. Záchranári sa stále snažia uhasiť plamene v továrni. Požiar je veľký,“ napísal Rezničenko.

Pri utorkovom ostreľovaní mesta Rubižne v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny bol zabitý jeden človek a ďalších päť ľudí utrpelo zranenia, uviedol v stredu na Telegrame guvernér Serhij Hajdaj. (TASR)

8:20 WHO dodá Ukrajine tisíce dávok liekov pre pacientov s HIV na ďalších 12 mesiacov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila, že dodá na Ukrajinu tisíce dávok život zachraňujúcich antiretrovirálnych liekov na pokrytie potrieb pacientov infikovaných HIV na nasledujúcich 12 mesiacov. V stredu o tom informovali portál britského denníka The Guardian a tlačová agentúra Reuters.

WHO spolu s Núdzovým plánom prezidenta USA pre AIDS (PEPFAR), ukrajinskými úradmi a ďalšími partnermi zabezpečili 209 000 balení generického antiretrovirálneho lieku TLD.

Ukrajina má podľa odhadov 260 000 ľudí žijúcich s infekciou HIV, čo je druhý najvyšší počet v Európe po Rusku, a pred inváziou Moskvy približne polovica z nich podstupovala antiretrovirálnu liečbu. Minulý mesiac úrad OSN pre HIV/AIDS varoval, že Ukrajine zostáva menej než mesačná zásoba liekov pre pacientov s infekciou HIV.

„Hrozí, že táto vojna zničí ťažko dosiahnutý pokrok z posledných rokov v množstve zdravotných problémov vrátane HIV. Nemôžeme dovoliť, aby sa to stalo, keď už Ukrajina prekonala v HIV kritickú situáciu a začala sa zlepšovať,“ povedal regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Henri Kluge. (TASR)

7:28 Twitter obmedzí aj Putinove príspevky

Americká spoločnosť Twitter obmedzí obsah z viac ako 300 oficiálnych účtov ruského vedenia. Účty už nebudú odporúčané v časových osiach, v upozorneniach ani inde na stránke, spresnila spoločnosť s tým, že toto obmedzenie sa týka aj účtov šéfa Kremľa Vladimira Putina.

Spoločnosť zároveň uviedla, že podnikne kroky proti každej krajine, ktorá „obmedzí prístup k internetu, kým je zapojená do ozbrojeného konfliktu„. Agentúra Reuters, ktorá o tom v utorok informovala, uviedla, že od začiatku vojny na Ukrajine je mikroblogovacia platforma Twitter v Rusku značne obmedzená.

Twitter poukázal na to, že voľnosť, ktorú pri komunikácii na sociálnej sieti využívajú vládni činitelia, za súčasného obmedzovania fungovania platformy v Rusku „vytvára škodlivú informačnú nerovnováhu“.

Spoločnosť Twitter svojím opatrením cieli na účty ruskej vlády, ktoré zahŕňajú oficiálne profily ministerstiev a veľvyslanectiev, ako aj účty vysokopostavených ruských predstaviteľov. Tieto účty boli kritizované za šírenie dezinformácií počas vojny na Ukrajine.

Na rozdiel od tvítov ruských štátnych médií však v ich prípade doteraz nedochádzalo k moderovaniu obsahu zo strany Twitteru. Putin má na Twitteri dva oficiálne účty: jeden v ruštine a jeden v angličtine. Majú 3,6 milióna a 1,7 milióna sledovateľov. (TASR)

7:18 Ukrajine pošle USA protitankové strely Javelin

Spojené štáty pošlú Ukrajine protitankové strely Javelin v hodnote 100 miliónov dolárov. Biely dom v utorok večer oznámil, že prezident Joe Biden schválil vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá je financovaná z 13,6-miliardového balíka pomoci prijatého minulý mesiac. Nemenovaný predstaviteľ jeho administratívy pre agentúru AP potvrdil, že to bolo pre prevoz striel Javelin, ktoré si vyžiadala ukrajinská armáda na boj proti ruským silám.

Spojené štáty od nástupu Bidena do úradu vlani v januári poskytli Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 2,4 miliardy dolárov. (SITA)

Prehľad správ z 5. apríla

 • Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok oznámil, že USA poskytnú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc vo výške 100 miliónov dolárov. Podľa Pentagónu Ukrajina v rámci nej dostane ďalšie mobilné raketové komplety Javelin, ktoré umožňujú likvidáciu tankov a obrnených vozidiel.  
 • Americká vláda v stredu predstaví nový balík sankcií voči Moskve, v rámci ktorého zakáže „všetky nové investície“ v Rusku. Okrem toho pritvrdí existujúce reštrikcie voči ruským bankám a štátnym podnikom a rozšíri zoznam sankcionovaných ruských vládnych činiteľov a ich rodinných príslušníkov, informoval Biely dom.
 • Príslušníci ruských inváznych síl v utorok nevpustili do obliehaného a z veľkej časti zničeného mesta Mariupol, kde sa stále nachádza asi 120 000 civilistov, evakuačné autobusy sprevádzané pracovníkmi Červeného kríža. Z mesta dovolili odísť len 1 496 civilistom v osobných autách.
 • Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry sa momentálne vyšetruje 5 000 podozrení zo spáchania vojnových zločinov, ktorých sa mali v meste Buča a inde na Ukrajine dopustiť príslušníci ruských inváznych vojsk. Francúzsko prisľúbilo, že Ukrajine pri vyšetrovaní týchto zločinov poskytne technickú a expertnú podporu.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore kritizoval Organizáciu Spojených národov (OSN), ktorá podľa nedokáže plniť svoje poslanie – zaisťovanie mieru a bezpečnosti vo svete. Za tento stav paralýzy svetovej organizácie je podľa ukrajinského prezidenta zodpovedné Rusko, ktoré svojím právom veta blokuje dôležité rozhodnutia.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že „v blízkej budúcnosti“ privíta v Kyjeve predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.
 • Predseda Zboru náčelníkov štábov armády USA Mark Milley v utorok vyjadril presvedčenie, že na územie členských krajín NATO vo východnej Európe by malo byť vyslaných ešte viac amerických vojakov, aby odradili Rusko od ďalšej agresie.
 • Americká spoločnosť Twitter obmedzí obsah z viac ako 300 oficiálnych účtov ruského vedenia. Účty už nebudú odporúčané v časových osiach, v upozorneniach ani inde na stránke, spresnila spoločnosť s tým, že toto obmedzenie sa týka aj účtov šéfa Kremľa Vladimira Putina.
Zdroje: SITA, TASR, The Telegraph, TV Nexta, CNN, wsj.com, idnes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá