Vojna je blízko Slovenska. Má vplyv na ceny nehnuteľností a prenájmov, odborníci radia, čo robiť

  • Situácia na Ukrajine sa dotkla aj slovenského trhu s realitami
  • Dopyt po prenájmoch je vysoký
  • Odborníci nám prezradili, či s kúpou nového bytu počkať, alebo ísť do toho
reality, ukrajina
Unsplash/Maria Ziegler TASR/AP
  • Situácia na Ukrajine sa dotkla aj slovenského trhu s realitami
  • Dopyt po prenájmoch je vysoký
  • Odborníci nám prezradili, či s kúpou nového bytu počkať, alebo ísť do toho

Ceny nehnuteľností na Slovensku sú v posledných mesiacoch kontroverznou témou. Slováci o ne záujem majú, no v ich nákupe im bránia ceny. V súčasnosti však na kúpu nehnuteľností vplýva aj iný faktor a tým je konflikt na Ukrajine. Konflikt zasahuje všetko a všetkých, neminie ani budúcnosť slovenských realít.

Čakať, kedy sa tak stane, je zbytočné, pretože podľa realitného makléra Branislava Čuriho sa tak stalo už v prvý deň. Trh s predajom sa totiž zastavil na 5 až 7 dní. 

„Počas týchto dní sme zaznamenali aj odstúpenia kupujúcich od rezervačných zmlúv, ktoré boli podpísané tesne pred konfliktom. Kupujúci sa jednoducho začali obávať, čo bude, či konflikt nepresiahne hranice Ukrajiny a kúpa nehnuteľnosti bola asi to posledné, na čo ľudia mysleli,“ hovorí odborník pre Startitup.

sťahovanie
zdroj: Unsplash/Michal Balog

Jeho slová potvrdzuje aj Filip Urminský z kancelárie Riešime bývanie, podľa jeho názoru vplýva konflikt na Slovensko z viacerých smerov. Tvrdí, že jedným z aspektov je migračná kríza a ľudia utekajúci pred vojnou, ktorí urýchlene potrebujú strechu nad hlavou, a teda sa zaujímajú hlavne o prenájmy.

„Z dlhodobého hľadiska sú utečenci aj potencionálnymi kupujúcimi nehnuteľností z nášho trhu, čo bude opäť zvyšovať dopyt po nehnuteľnostiach. Druhým aspektom je mierna neistota, ktorú je na trhu cítiť,“ dodáva. 

Súhlasí s ním aj Matej Telek z realitnej kancelárie QUICKREAL. „Občania Ukrajiny utekajúci pred vojnou hľadajú útočisko u nás nie len formou pomoci s dočasným ubytovaním, ale mnoho z nich realizuje alebo plánuje realizovať aj kúpu nehnuteľnosti s ambíciou zostať u nás aj po skončení konfliktu,“ vysvetľuje.

Dodáva, že práve tým sa ponuka voľných nehnuteľností na trhu zmenšuje, čo môže viesť k dočasnému rastu cien hlavne v mestách s obmedzenou ponukou voľných rezidenčných nehnuteľností.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: nehnuteľnosti.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá