Hotely sú už takmer rok zatvorené. Napriek tomu ich vlani na Slovensku vzniklo viac než 200

  • Pandémia prinútila mnohých podnikateľov dvere prevádzok dočasne zavrieť
  • Niektoré z nich však museli svoju činnosť ukončiť úplne
Hotel
  • Pandémia prinútila mnohých podnikateľov dvere prevádzok dočasne zavrieť
  • Niektoré z nich však museli svoju činnosť ukončiť úplne

Pre pandémiu koronavírusu fungujú hotely a krátkodobé prenájmy len vo veľmi obmedzenom režime už takmer rok. Poradenská spoločnosť Bisnode A Dun & Bradstreet Company pri pohľade na ich vývoj zistila, že vlani ukončilo podnikanie 39 hotelov, rôznych foriem krátkodobého ubytovania a kempingov na Slovensku. Je to 1,6 % zo všetkých prevádzok tohto typu na našom trhu. Paradoxne sa ich počet v kritickom roku zvýšil a je výrazne vyšší ako v roku 2018.

Podnikanie ukončilo skoro 40 hotelov

Vlani bolo na Slovensku registrovaných 2 480 hotelov, kempingov a prevádzok krátkodobého ubytovania. Medziročne je to nárast o 223 poskytovateľov a od roku 2018 je ich viac o 396. Rušenie prevádzok sa však v jednotlivých rokoch pohybuje v desiatkach.

Ján začal vyrábať domáce pirohy podľa receptúry babičky, Slováci sa idú potrhať. Denne ich predá aj 100 kg

„Vlani, napriek veľmi kritickému obdobiu pre tento sektor, podnikanie ukončilo 39 z nich, predvlani len o osem menej. Keď však tieto čísla rozmeníme na drobné, vidíme, že podnikanie najčastejšie rušili hotely, celkovo bolo podľa dostupných dát zatvorených 12 hotelov z celkového počtu 699, vznikli však ďalšie štyri nové,“ približuje analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.

Mnohí hotely uzavreli z dôvodu vysokých nákladov na prevádzku objektu. Veľké hotely za ňu mesačne dávali aj státisíce eur. Prevádzkovatelia tak často nevedeli pokryť ani náklady a osud hotela bol jasný.

Naopak, vlani výrazne pribudlo možností na turistické a krátkodobé ubytovanie. Slováci tak podľa oficiálnych dát založili 213 nových ubytovacích prevádzok z celkového počtu 1 276. No úbytok v ich objeme bol len mierny, konkrétne dvanásť.

Hotel
zdroj: TASR/ Milan Kapusta

Ubúdajú aj ponuky práce

Tomu, že hotelierstvu sa v období pandémie skutočne nedarí, nasvedčuje aj okresané množstvo pracovných ponúk na portáli Profesia. V čase tvorby článku bolo pod kategóriou „cestovný ruch, gastro, hotelierstvo“ zverejnených iba 112 ponúk. Zamestnávatelia však hľadali ľudí najmä na pozíciu kuchárov. Ponuky s pozíciou recepčnej nepredstavovali ani 10 miest.

Zdroje: profesia.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech