Hrdina z Liptova: Ján zachraňuje ľudí na vrtuľníku, neraz mu šlo doslova o život

  • Ján Kořínek je ostrieľaný záchranár a medzinárodný horský vodca
  • Robí svoju vysnívanú prácu
  • Neraz mu však šlo doslova o život
Ján Kořínek
Instagram/@korienokguide
  • Ján Kořínek je ostrieľaný záchranár a medzinárodný horský vodca
  • Robí svoju vysnívanú prácu
  • Neraz mu však šlo doslova o život

38-ročný Ján Kořínek pochádza z Liptova. Zo Smrečian, z ktorých odišiel do Prahy. Práve tam študoval na lekárskej fakulte na Karlovej univerzite. Jeho snom bolo pracovať ako lekár na vrtuľníku a zachraňovať ľudí v horách. Pre Startitup porozprával svoj príbeh, svoje zážitky z hôr ale aj dôvody, prečo ešte stále žije na Slovensku. 

Túžil  tiež byť jedným z medzinárodných horských sprievodcov pre Union Internationale des Associations de Guides de Montagnes. Ide o medzinárodnú federáciu asociácií horských vodcov, ktorá je známa pod francúzskymi, nemeckými a anglickými skratkami UIAGM.

Ambiciózny Slovák sa preto pustil do štúdia, urobil si potrebný kurz a zavolal Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej službe, či náhodou nezháňajú nové posily. Ukázalo sa, že mal šťastie. Práve vyhlásili výberové konanie na nového záchranára.

Ján objasňuje, že ak sa človek chce stať vrtuľníkovým záchranárom, v prvom rade musí vyštudovať medicínu, získať prax na oddelení, najlepšie na oddelení akútnej a intenzívnej medicíny a následne už len napísať mail so žiadosťou pre Air Transport Europe.

V súčasnosti je na Slovensku Vrtuľníková záchranná zdravotná služba v pohotovosti 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku. VZZS je spravidla privolaná všade tam, kde je nevyhnutný rýchly zásah lekára a šetrný transport pacienta.

Mnoho ľudí netuší, že dovolať sa na jej dispečing sa dá aj priamo na čísle 18 155. Pre všetkých občanov, ktorí sú poistení v poisťovni so sídlom v našej krajine, platí, že záchranu vrtuľníkom majú plne hradenú z ich zákonného zdravotného poistenia.

Bežný deň leteckého záchranára

Ján objasňuje, že hneď po príchode do práce je vždy potrebné urobiť rannú kontrolu vrtuľníka. Zameriavajú sa pritom na vybavenie, spojenie, transportné prostriedky a v neposlednom rade aj na predpoveď počasia. Následne si už len dajú pracovnú kávu a čakajú na výjazd.

Základná zložka mzdy lekárov VZZS začína na sume od 10,50 eur do 15 eur na hodinu. Výška mzdy sa v tomto prípade odvíja od dosiahnutého vzdelania a získanej atestácie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ján Kořínek (@korienokguide)

V základnej mzde pritom nie sú započítané príplatky za pohotovosť a ďalšie osobné príplatky. Dáta portálu Platy.sk ukazujú, že priemerný hrubý mesačný plat zdravotníkov sa v našej krajine pohybuje od 946 eur do 2 043 eur.

„Zatiaľ ma práca baví, ale celý život to asi robiť nechcem. Zarobiť sa dá, ale nie je to žiadna hitparáda, preto sa živím aj prácou horského vodcu. Určite by sa mi oplatilo pracovať viac v zahraničí, kde si ľudí na takejto pozícii vážia oveľa viac. Nielen po finančnej, ale aj po ľudskej stránke,“ hovorí.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroj: ATE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá