Hrozí nám nová pandémia. Podľa novej štúdie je 90 % úmrtí na koronavírus v krajinách, ktoré majú toto spoločné

  • Úmrtia na koronovírus sú podľa novej štúdie desaťkrát vyššie v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu
  • K takým krajinám patrí aj Slovensko. Podľa Svetovej federácie pre obezitu má nadváhu až 56,2 % obyvateľov Slovenska
  • Tisícom úmrtí sa dalo zabrániť. V budúcnosti nás čaká ďalšia pandémia, tentokrát obezity
Virus_Outbreak_Crematorium_Full227592751113
TASR/AP, Petr David Josek
  • Úmrtia na koronovírus sú podľa novej štúdie desaťkrát vyššie v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu
  • K takým krajinám patrí aj Slovensko. Podľa Svetovej federácie pre obezitu má nadváhu až 56,2 % obyvateľov Slovenska
  • Tisícom úmrtí sa dalo zabrániť. V budúcnosti nás čaká ďalšia pandémia, tentokrát obezity

Počet úmrtí na koronovírus je podľa novej štúdie desaťkrát vyšší v krajinách, kde má viac ako polovica populácie nadváhu. K takým krajinám patrí aj Slovensko.

Analýza Svetovej federácie pre obezitu (WOF) poukazuje na súvislosť medzi krajinami, ktoré mali v pandémii najvyššie straty na ľudských životoch, a v ktorých je nadváha a obezita vážnym problémom.

Slovensko podľa Our World in Data aktuálne kraľuje rebríčku najvyššieho počtu úmrtí v prepočte na milión obyvateľov. Podľa WOF má nadváhu až 56,2 % obyvateľov a obezitou trpí 20,5 % obyvateľov Slovenska.

WOF verí, že by sa dalo zabrániť státisícom úmrtí, keby krajiny urobili viac pre zníženie obezity medzi populáciou. V krajinách s vysokou mierou obezity sa vyskytlo 9 z 10 úmrtí na koronavírus.

Podľa vedcov je vek hlavným rizikovým faktorom úmrtia a ťažšieho priebehu COVID-19, ale obezita sa tiež považuje za rizikový faktor, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť, že pacient bude mať ťažší priebeh alebo ochoreniu podľahne.

Nízka miera nadváhy = menej úmrtí 

Správa WOF uvádza, že 2,2 milióna z 2,5 milióna globálnych úmrtí bolo v krajinách s vysokou úrovňou obezity. Dodali, že krajiny s nízkou úrovňou nadváhy (menej ako 40 percent populácie) mali nízku úmrtnosť na koronavírus, ktorá nebola vyššia ako 10 osôb na 100 000 obyvateľov.

zdroj: WOF. Úmrtnosť na COVID-19. Výskumníci pracovali s dátami do 01.01.2021, a tak nestihli zachytiť nárast úmrtí na Slovensku

zdroj: WOF. Prevalencia nadváhy u dospelých

Independent uvádza, že Vietnam má najnižšiu mieru úmrtnosti na koronavírus na svete a druhú najnižšiu úroveň nadváhy obyvateľstva, zatiaľ čo Veľká Británia mala tretiu najvyššiu mieru úmrtnosti na koronavírus a štvrtú najvyššiu mieru obezity.

„Pozrite sa na krajiny ako Japonsko a Južná Kórea, kde majú veľmi nízku úroveň úmrtí na COVID-19 a tiež veľmi nízku úroveň obezity dospelých,“ uviedol autor správy Dr. Tim Lobstain pre Independent.

„COVID-19 je najnovšou infekciou zhoršenou problémami s hmotnosťou. V minulosti sme to videli u MERS, H1N1 a iných respiračných chorôb.“

Čaká nás pandémia obezity 

Lobstein varuje pred novou pandémiou, tentokrát obezity. „Teraz vieme, že populácia s nadváhou je ďalšou pandémiou, ktorá čaká,“ upozornil Lobstein.

Pred hrozbou pandémie obezity varuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá uviedla, že správa je „budíčkom“ pre vlády, aby riešili problémy s obéznym obyvateľstvom.

 „Korelácia medzi obezitou a úmrtnosťou na COVID-19 je jasná a presvedčivá,“ uviedol Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO. Ghebreyesus vyzval vlády, aby investovali do zdravotníctva a zdravotných programov na boj s obezitou. Práve pandémia koronavírusu podľa neho ponúka jedinečnú príležitosť na nový reštart boja s obezitou.

Jedna skupina ľudí môže mať pri vakcinácii od Pfizeru problém. Vytvorí sa im o polovicu menej protilátok ako iným

Správa WOF prichádza len niekoľko dní potom, ako bola zverejnená štúdia z Talianska, ktorá naznačuje, že obéznym ľudom sa nemusia vytvoriť dostatočné protilátky z vakcíny proti koronavírusu.

Vedci testovali vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech na zdravotníkoch. Zistili, že obézni zdravotníci mali oproti zdravotníkom s normálnou váhou o polovicu menej protilátok. Menej protilátok zaznamenali vedci aj u obéznych ľudí, ktorí prekonali koronavírus.

Zdroje: Independent, WOF, Sky News, DW

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK