Jedna skupina ľudí môže mať pri vakcinácii od Pfizeru problém. Vytvorí sa im o polovicu menej protilátok ako iným

  • Podľa novej štúdie môže byť vakcína Pfizer u ľudí s obezitou menej účinná ako ľudí, ktorí obezitou netrpia
  • Vedci zistili, že u zdravotníkov s obezitou sa vyvinula asi iba polovičná dávka protilátok
  • Práve ľudia s obezitou sú rizikovou skupinou pri ochorení COVID-19
  • Talianski vedci ale varujú, že je príliš skoro, aby sme urobili definitívne závery. Potrebné je ďalšie skúmanie
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Podľa novej štúdie môže byť vakcína Pfizer u ľudí s obezitou menej účinná ako ľudí, ktorí obezitou netrpia
  • Vedci zistili, že u zdravotníkov s obezitou sa vyvinula asi iba polovičná dávka protilátok
  • Práve ľudia s obezitou sú rizikovou skupinou pri ochorení COVID-19
  • Talianski vedci ale varujú, že je príliš skoro, aby sme urobili definitívne závery. Potrebné je ďalšie skúmanie

Podľa novej štúdie môže byť vakcína Pfizer u ľudí s obezitou menej účinná ako ľudí, ktorí obezitou netrpia. Talianski vedci zistili, že u zdravotníkov s obezitou sa vyvinula asi iba polovičná dávka protilátok ako u ľudí, ktorí nemajú obezitu. Informuje Guardian.

Cestovanie len s očkovaním alebo testom. EÚ vážne uvažuje nad elektronickým zeleným pasom

Vedec Aldo Venuti z Istituti Fisioterapici Ospitalieri v Ríme a jeho kolegovia skúmali protilátkovú odpoveď po dvoch dávkach vakcíny Pfizer/BioNTech u 248 zdravotníkov. Sedem dní po podaní druhej dávky sa u 99,5% z nich vyvinula protilátková odpoveď a táto odpoveď bola vyššia ako odpoveď zaznamenaná u ľudí, ktorí prekonali koronavírus. Reakcia bola znížená u ľudí s nadváhou a obezitou.

Talianski vedci ale varujú, že je príliš skoro, aby sme urobili definitívne závery. Potrebné bude ďalšie skúmanie, ktoré by ukázalo, čo to znamená pre účinnosť vakcíny a pre ľudí s obezitou. Prípadne či by sa dal tento problém vyriešiť posilňovacou dávkou, aby sa dosiahla primeraná ochranu pred koronavírusom.

Riziková skupina

Práve ľudia z obezitou patria ku rizikovým skupinám pri nákaze koronavírusom. Preto sa niektoré štáty rozhodli obéznych ľudí pri vakcinácii uprednostniť. Známe výskumy naznačujú, že obezita, ktorá je definovaná ako index telesnej hmotnosti (BMI) nad 30, zvyšuje riziko úmrtia na koronavírus o takmer 50 %, ako aj zvyšuje riziko, že pacient bude hospitalizovaný o 113 %.

S vyšším rizikom úmrtia aj ťažšieho priebehu môže súvisieť, že ľudia s obezitou majú často iné zdravotné ťažkosti, ako sú srdcové choroby alebo cukrovka typu 2, ktoré taktiež zvyšujú riziko koronavírusu.  Napriek tomu nadbytočný telesný tuk tiež môže spôsobiť metabolické zmeny, ako je inzulínová rezistencia a zápal, ktoré telu sťažujú boj proti infekciám.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Tento stav, pri ktorom telo zápasí so zápalom tiež môže oslabiť imunitné reakcie, vrátane tých, ktoré vyvolali B a T bunky a ktoré po očkovaní vyvolávajú ochrannú reakciu. Výskum tiež ukázal, že vakcína proti chrípke je u ľudí s obezitou len polovične účinná v porovnaní s tými, ktorí majú normálnu váhu.

Problém by mohla vyriešiť podporná dávka 

Nová štúdia, ktorá ešte nebola recenzovaná, poskytuje prvé priame dôkazy o tom, že by sa podobný problém mohol vyskytnúť pri vakcínach na koronavírus.

„Pretože obezita je hlavným rizikovým faktorom pre morbiditu a mortalitu pacientov s koronavírusom, je v tejto podskupine nevyhnutné naplánovať efektívny vakcinačný program,“ napísali Aldo a jeho kolegovia. „Aj keď sú potrebné ďalšie štúdie, tieto údaje môžu mať dôležité dôsledky na vývoj stratégií očkovania proti COVID-19, najmä u obéznych ľudí. Ak by naše údaje mali potvrdiť rozsiahlejšie štúdie, dalo by sa v tejto populácii hodnotiť možnosť podať obéznym ľuďom ďalšiu dávku vakcíny alebo vyššiu dávku. “

 

V ďalšej štúdii zameranej na brazílskych zdravotníkov Altmann a jeho kolegovia ukázali, že opätovné nakazenie koronavírusum po jeho prekonaní bolo tiež častejšie u ľudí s vysokým BMI. Aj tu zaznamenali nižšiu protilátkovú odpoveď na pôvodnú infekciu.

Zdroj: the Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech