Cestovanie len s očkovaním alebo testom. EÚ vážne uvažuje nad elektronickým zeleným pasom

  • Zelený pas by umožnil očkovaným ľuďom, negatívne testovaným ľuďom a ľuďom s imunitou po prekonaní COVIDu cestovať
  • Ursula von der Leyenová hovorí o elektronickom zelenom pase
covid pass, certifikát, koronavírus, očkovanie, covid
Screenshot Youtube/ Airrang, TASR, AP Photo/Darko Vojinovic
  • Zelený pas by umožnil očkovaným ľuďom, negatívne testovaným ľuďom a ľuďom s imunitou po prekonaní COVIDu cestovať
  • Ursula von der Leyenová hovorí o elektronickom zelenom pase

Európska dvadsaťsedmička vážne uvažuje o vytvorení systému digitálnych zelených pasov, prezradila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Tie by mali v čase pandémie koronavírusu i období po nej uľahčiť medzinárodné cestovanie, pomôcť oživiť turistický ruch, obchod či služby.

Tento mesiac predstavíme legislatívny návrh pre digitálny zelený pas,“ uviedla Von der Leyenová prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter. Dodala, že takýto pas by mal obsahovať informácie o zaočkovaní danej osoby proti koronavírusu, výsledky testov tých, ktorí ešte nemohli dostať vakcínu, alebo informácie o prekonaní ochorenia COVID-19.

Privítal by si v EÚ zelený pas pre očkovaných ľudí, ľudí s imunitou a platným negatívnym testom?

Podľa Von der Leyenovej budú digitálne zelené pasy plne rešpektovať ochranu súkromia a osobných údajov.

Medzi zástancov spomenutých pasov patrí napríklad rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý pred niekoľkými dňami vyhlásil, že by uvítal takýto systém podobný izraelskému. „Tí, ktorí sú zaočkovaní, by mali mať úplnú slobodu, ale rovnako aj tí, ktorí mali koronavírus a sú imúnni a tí, ktorí podstúpia test a preukážu, že sú negatívni,“ povedal minulý týždeň pre nemecký denník Bild.

Izrael inšpiruje svet „zeleným pasom“. Ten ľuďom umožní návrat do reštaurácií, kaviarní či na koncerty

Veľká Británia nedávno takisto avizovala, že plánuje využiť svoje predsedníctvo v organizácii vyspelých ekonomík G7 na presadenie medzinárodne uznaného systému vakcinačných pasov.

Izraelský zelený pas, ktorý krajina začala vydávať pre všetkých očkovaných, platí najmä vo vnútri štátu. Očkovaní ľudia môžu navštevovať fitnescentrá, bary, alebo kultúrne podujatia a robiť prakticky všetko, čo robili pred pandémiou. Európsky zelený pas bude slúžiť primárne na cestovanie.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK