Hrozivý pád Sagana má následky, správy od doktora nepotešia žiadneho Slováka

  • Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) mal skvelú východiskovú pozíciu na víťazstvo v 3. etape na 108. ročníku Tour de France
  • Pred poslednou zákrutou pred cieľom sa však ocitol v páde spoločne so svojím veľkým austrálskym rivalom Calebom Ewanom
sagan
TASR/AP Photo/Daniel Cole, Pool, TASR/AP Photo/Christophe Ena, Pool
  • Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) mal skvelú východiskovú pozíciu na víťazstvo v 3. etape na 108. ročníku Tour de France
  • Pred poslednou zákrutou pred cieľom sa však ocitol v páde spoločne so svojím veľkým austrálskym rivalom Calebom Ewanom

Množstvo pádov a chaotický záver priniesol prvý šprintérsky dojazd v Pontivy na 108. ročníku Tour de France. Peter Sagan dlho odolával nástrahám trate pondelkovej 3. etapy, ale 150 m pred cieľom sa nie vlastnou vinou ocitol na zemi.

Pritom pred výjazdom z poslednej zákruty mu patrila výhodná tretia priečka a na obzore bolo možno aj etapové víťazstvo. Jeho veľký austrálsky rival Caleb Ewan sa však snažil prešmyknúť popri Saganovi dopredu a pritom sa dotkol zadného kolena neskoršieho víťaza etapy Tima Merliera. Nasledoval pád a Ewan so sebou stiahol aj vedľa neho jazdiaceho Sagana.

„Očakávali sme nervóznu a napätú etapu, ale to, čo sa začalo diať najmä po rýchlostnej prémii, bolo absolútne hektické. Cítil som sa dobre, chalani a najmä Nils Politt odviedli fantastickú prácu, keď ma udržali v bezpečí a doviedli ma až do špurtu. V cieľovom úseku som bol na veľmi dobrom mieste, pripravený zabojovať o etapu, ale bohužiaľ som spadol spolu s Calebom Ewanom. Podarilo sa mi rýchlo dostať späť na bicykel a prejsť cez cieľovú čiaru. Samozrejme to nebolo to, čo som dnes chcel. Dúfam, že všetci jazdci, ktorí sa ocitli na zemi, sú v poriadku a bez vážnych následkov,“ uviedol Peter Sagan na svojom facebookovom profile.

Na rozdiel od Ewana Sagan krátko po páde vstal, vysadol na bicykel a pomaly došiel do cieľa. Podľa pohľadu na Ewana, ktorý zostal dlho ležať na cestu, to vyzeralo na zlomeninu kľúčnej kosti a predčasný koniec v pretekoch. Túto diagnózu neskôr potvrdil jeho tím Lotto Soudal na twitteri. „Je to zlomená pravá kľúčna kosť. Caleb na tejto Tour končí a veľmi nám bude chýbať. Želáme skoré uzdravenie,“ napísalo vedenie belgického tímu.

Ani Sagan neobišiel bez šrámov a bolesti, hoci do cieľa došiel na 80. mieste a vzhľadom na nezavinený pád mu rozhodcovia prisúdili rovnaký čas, aký mal víťazný Merlier. „Peter v poslednej zákrute pred cieľom havaroval a veľmi dlho sa kĺzal po betóne. Má hlboké rany na pravom boku a veľký hematóm. Určite bude chvíľu trvať, kým sa zbaví modrín a hematómu. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dni,“ vyhlásil tímový lekár Bora-Hansgrohe Christopher Edler.

Záverečnú minitragédiu Sagana okomentoval aj jeho športový riaditeľ a zároveň krajan Ján Valach. „Všetci v tíme tvrdo pracovali a boli často na predných pozíciách. Peter bol v excelentnej pozícii v posledných 300 m, ale potom nešťastne spadol spolu s Ewanom. Skončil na zemi namiesto toho, aby bojoval o víťazstvo v etape,“ skonštatoval Valach na webe Bora-Hansgrohe.

Sagan bodoval na šprintérskej prémii v La Fourchette na 118,3 km, ale nie podľa svojho gusta. Za štvoricou v úniku prišiel ako prvý z hlavného poľa Caleb Ewan a za ním Mark Cavendish a Michael Mörkov. Sagan bol spomedzi šprintérov šiesty a celkovo desiaty a do bodovacej súťaže mu pribudlo 6 bodov.

Priebežne však klesol na štrnáste miesto poradia bodovacej súťaže, keďže v cieli po smolnom páde ďalšie body nepridal. Víťazom prémie sa stal Francúz Cyril Barthe z Pro-tímu B&B Hotels p/b KTM. V zelenom drese lídra bodovacej súťaže zostal Alaphilippe.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie