Husté sneženie spravilo z ciest peklo, Donovaly kolabujú. Problémy hlásia ďalšie prechody

  • Doprava na Donovaloch sa hýbe veľmi pomaly
  • Problémy nahlásili aj ďalšie horské priechody
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/František Iván TASR/Michal Svítok
  • Doprava na Donovaloch sa hýbe veľmi pomaly
  • Problémy nahlásili aj ďalšie horské priechody

Horský priechod Donovaly je obojsmerne uzavretý pre nákladnú dopravu s dĺžkou nad 10 metrov. Príčinou je nepriaznivé počasie. Na sociálnej sieti na to upozornilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline.

Účastníkov premávky žiadajú v danom úseku o zvýšenú pozornosť, trpezlivosť a ohľaduplnosť a tiež rešpektovanie dopravného značenia a pokynov polície.

Pre osobné autá sú Donovaly prejazdné, avšak doprava sa hýbe pre nepriaznivé meteorologické podmienky veľmi pomaly, v oboch smeroch sa zdržíte do 15 minút, informovala Stella centrum. Obísť to môžete cez Turčianske Teplice a Martin. Cesty nie sú dostatočne odhrnuté, viacero áut zastavuje na rozšírených krajniciach. Do redakcie sme dostali video priamo z miesta.

Uzavretý je aj horský priechod Šturec pre vozidlá nad desať metrov. Dôvodom je husté sneženie. Zelená vlna RTVS informuje aj o spadnutom strome na ceste na horskom priechode Prašivá-Látky v smere z Hriňovej. Spadnutý strom zasahuje aj do pravého pruhu na západnej diaľnici D1 pri odpočívadle Čataj smerom do Bratislavy

Na rýchlostnej ceste R1 v úseku Banská Bystrica Sever – Banská Bystrica Východ je na vozovke miestami kašovitý sneh hrúbky dva centimetre. V okresoch Kežmarok a Stará Ľubovňa sa miestami na cestách nižších kategórií nachádza zľadovatený sneh do jedného centimetra.

V hornatejších oblastiach sa na povrchu vozoviek miestami nachádza vrstva kašovitého až utlačeného snehu od jedného do dvoch centimetrov, ojedinele štyroch až piatich centimetrov. Na ceste v úseku Srdiečko – Bystrá je päť až desať centimetrov snehu, pre vozidlá nad desať metrov je úsek cesty zjazdný len so snehovými reťazami.

Silný dážď obmedzuje dohľadnosť do 100 metrov na diaľnici D2 v oblasti Bratislavy, Lozorna, Závodu a Jaroviec a sneženie v oblasti Trstená.

Horský priechod Herlianske sedlo a cesta v úseku Úhornianske sedlo – Krásnohorské Podhradie sú uzavreté pre všetku dopravu. Horské priechody Šútovce a Fačkov sú uzavreté pre vozidlá nad desať metrov dĺžky a horský priechod Príslop pre vozidlá nad 12 metrov dĺžky.

Na facebookovej stránke Dopravný servis Orava vodiči informujú, že vzhľadom na aktuálne počasie sa stojí aj v Istebnom, kolóna pokračuje až do obce Párnica, hlásia približne 7-minútové zdržanie.

Kalamita dorazila skôr

S takýmto počasím sme mohli počítať. Ako sme ťa infomovali, Slovensko čaká poriadna dávka snehu, ktorá má pokryť väčšiu časť celého územia súvislou vrstvou snehu a tá, zrejme, dorazila skôr. „Snehové rošambo“ začalo už dnes, pokračovať by malo počas celého víkendu a na začiatku budúceho týždňa.

Aby toho náhodou nebolo málo, počasie si pre nás pripravilo ešte niečo. Okrem snehu bude na Slovensku padať aj saharský prach, informoval portál iMeteo. Saharský piesok poväčšine očakávame v letnom období, no nemusí byť výnimkou aj na jeseň či v zime.

Saharský prach by mal spolu so zrážkami takmer na celom území Slovenska dopadať okrem dnešného dňa aj počas nedele, taktiež primárne v poobedných hodinách, kedy by mal padať spolu so snehom. 

Zdroje: TASR, Redakcia, Facebook/Dopravný servis Orava, Stella centrum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá