Hviezdny Sagan má za sebou víťazstvá aj škandály. Jeho najlepšie roky sa zrejme chýlia ku koncu

• Z mladého futbalistu sa behom týždňa stal cyklistický talent, ktorý si začal získavať srdcia Slovákov
  • Peter Sagan počas kariéry vyhral množstvo významných pretekov, vďaka ktorým sa dostal do povedomia tunajších, ale aj zahraničných fanúšikov
  • V posledných dvoch rokoch je však úspechov a prvenstiev v etapách menej. Má Sagan najlepšie roky za sebou?
Peter Sagan na súťažiach
Peter Sagan na pretekoch, Facebook/Peter Sagan

Na Slovensku neexistuje človek, ktorý by nepoznal meno zrejme najznámejšieho aktívneho cyklistu súčasnosti.

Peter Sagan spopularizoval menej známy šport na úroveň vždy dominantného hokeja či futbalu. Vďaka Petrovi Saganovi sa zas dostalo do povedomia zahraničných krajín aj malé Slovensko

Peter Sagan a jeho začiatky

Peter Sagan sa narodil v Žiline v roku 1990 a pochádza zo štyroch detí. Pôvodne sa mal venovať futbalu, ten ho však nebavil a po týždni na trávniku zavesil kopačky na klinec. Zamiloval si totiž cyklistiku, ktorej sa vtedy venoval aj jeho starší brat Juraj. To uvádza portál osporte.sk

Juraj bol pre mladšieho brata obrovským vzorom, ktorý sa snažil nasledovať. Ešte v roku 2006 bol dokonca Juraj úspešnejší, ako samotný Peter. V tejto fáze života sa bratia Saganovci stretávali na rovnakých pretekoch. Spolu prestupovali do rovnakých tímov a pomáhali si.

Peter svoje prvé víťazstvo získal už v siedmich rokoch. Spolu s bratom sa zúčastnili na súťaži v žilinskom lesoparku, kde zvíťazili vo svojich vekových kategóriách. Ako sa píše v článku denníka Aktuality.sk, Saganovci boli už vtedy cyklistická nádej.

Juniorské úspechy Petra Sagana

Úspešný športovec sa na začiatku venoval trom disciplínam cyklistiky. Obľuboval kráľovskú cestnú aj horskú, v zime sa tiež zúčastňoval na súťažiach cyklokrosu.

Práve tam získal jednu zo svojich najväčších predností – absolútnu kontrolu bicykla aj v extrémnych podmienkach, vďaka ktorej dokáže divákov baviť napríklad jazdou po zadnom kolese. Ako 16-ročný dokázal vyhrať preteky Regiónem Orlicka, kde predbehol o dva roky starších protivníkov. Išlo o najťažšiu súťaž juniorskej kategórie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: osporte.sk, aktuality.sk, webnoviny.sk, sportnet.sme.sk, cyclingnews.com, olympic.sk, 7sport.sk, plus7dni.pluska.sk, sport24.pluska.sk, dennikn.sk, sport24.pluska.sk, plus7dni.pluska.sk