Iba euro za liter? Ceny palív sú na Slovensku na 4-ročných minimách, situácia spred 4 rokov sa opakuje

  • Slováci sa môžu pripraviť na nižšie ceny palív
  • To mnohých teší
  • Znižovanie cien však nebude také silné, ako to vidíme na cenách ropy na finančnom trhu
Cena paliva, muž tankuje na Slovensku
  • Slováci sa môžu pripraviť na nižšie ceny palív
  • To mnohých teší
  • Znižovanie cien však nebude také silné, ako to vidíme na cenách ropy na finančnom trhu

Slováci sa tešia na nižšie ceny. V posledných týždňoch sa v médiách čoraz častejšie skloňuje možnosť návratu cien pohonných látok na úroveň okolo jedného eura za liter. Spotrebitelia s nádejou sledujú vývoj cien na čerpacích staniciach, no odborníci sa zhodujú – hoci pokles cien je v niektorých momentoch citeľný, návrat k úrovni z čias pred energetickou krízou je veľmi nepravdepodobný.

Dôvody sú komplexné a súvisia s globálnym trhom s ropou, geopolitickými rizikami aj národnými daňovými politikami, ako uvádza ekonomický Trend

Slováci očakávajú poklesy

Podľa údajov Trend.sk klesla v uplynulých mesiacoch cena ropy Brent pod 83 dolárov za barel, čo sa čiastočne prejavilo aj na cenách benzínu a nafty na Slovensku. V niektorých prípadoch išla cena pod 1,50 eura za liter. Tento vývoj však nie je garantovaný a môže ísť len o dočasný jav. Analytici upozorňujú na vysokú volatilitu cien na svetových trhoch, ktorú môžu rýchlo ovplyvniť nové konflikty alebo rozhodnutia kartelu OPEC+.

Aj keď sa cena ropy zníži, konečná cena pre motoristov zostáva ovplyvnená množstvom iných faktorov. Veľkú časť ceny na čerpacích staniciach tvoria spotrebná daň, DPH a ďalšie poplatky. Na Slovensku ide až o polovicu výslednej ceny. Aj keby ropa zlacnela o desiatky percent, na čerpadlách by to znamenalo len mierny pokles. Navyše sa do cien začína premietať aj klimatická politika EÚ – predovšetkým systém obchodovania s emisnými kvótami (ETS), ktorý sa bude postupne rozširovať aj na cestnú dopravu. 

 

Dôležitým faktorom sú aj biopalivá, ktorých zložka je povinnou súčasťou každého litra pohonných látok. Cena týchto prísad často kopíruje výkyvy poľnohospodárskych komodít, a teda závisí od úplne iných faktorov než ropa. Výsledkom je, že konečná cena palív na Slovensku zostáva v rukách zložitého mixu regulácií, daní a vonkajších okolností. Slováci teda nemôžu počítať s tým, že zníženie cien ropy sa priamo v rovnakom pomere prejaví na znižovaní ceny palív. 

Geopolitické riziká a globálne napätie: Trvalý tlak na ceny

Napriek krátkodobému poklesu cien výhľad do budúcnosti nie je optimistický. Situácia na Blízkom východe, napätie v Taiwane, narušené námorné trasy a eskalácie konfliktov v Afrike udržiavajú ceny energií v neistote. Navyše, rozhodnutia OPEC+ o obmedzovaní ťažby dokážu rýchlo otočiť cenový trend. Nie je vylúčené, že ak dôjde k väčšej kríze, cena ropy sa opäť priblíži k 100 dolárom za barel, čo by výrazne predražilo tankovanie.

Nielen Slováci sa však môžu tešiť na nižšie ceny, tento trend je badateľný aj v susedných štátoch. Ako príklad uvádzame Českú republiku. Spotrebitelia pociťujú nižšie ceny palív a zároveň sú ceny nižšie ako u nás. 

V takejto situácii je návrat cien nafty či benzínu k hranici jedného eura za liter len ťažko predstaviteľný. Odborníci odporúčajú motoristom pripraviť sa na kolísavý, no dlhodobo skôr rastúci trend cien. Vlády by mali uvažovať o dlhodobých riešeniach – napríklad podpore alternatívnych pohonov, efektívnej verejnej dopravy či úpravách daňovej politiky.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: Trend

Najnovšie videá

Trendové videá