Ich príbehy „bolia ako facky“. Pápež František sa ospravedlnil za genocídu kanadských Indiánov

  • Pápež sa stretol s preživšími genocídy pôvodného obyvateľstva Kanady
  • Jeho ospravedlnenie však niektorí kritici neprijali
Pápež František
TASR/Guglielmo Mangiapane/ Pool via AP
  • Pápež sa stretol s preživšími genocídy pôvodného obyvateľstva Kanady
  • Jeho ospravedlnenie však niektorí kritici neprijali

Pápež František v stredu povedal, že cíti bolesť ľudí, ktorí zažili systém internátnych škôl v Kanade, „akoby to boli facky“. Podľa neho katolícka cirkev musí prevziať zodpovednosť za inštitúcie, ktoré zneužívali deti a pokúšali sa vymazať kultúru pôvodných obyvateľov krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Pápež venoval svoj príhovor vo Vatikáne na pravidelnej týždennej audiencii práve návšteve Kanady, ktorú podnikol minulý týždeň. Urobil tam historický krok – ospravedlnil sa za úlohu, ktorú katolícka cirkev zohrala v školách schválených kanadskými vládamiv rokoch 1870 až 1996.

Asimilácia sa zmenila na genocídu

Úrady odobrali z rodín vyše 150 000 domorodých detí a umiestnili ich do internátnych škôl. Väčšinu z nich viedli katolícke rády v súlade s politikou asimilácie, akú presadzovali kanadské vlády.

Deti v tomto školskom systéme bili, ak sa zhovárali v rodnej reči.Mnohé boli aj sexuálne zneužívané, čo kanadská Komisia pravdy a zmierenia označila za „kultúrnu genocídu“.

pápež františek s domorodými obyvateľmi Kanady
zdroj: TASR/AP Photo/Gregorio Borgia

Pápež sa počas cesty v Kanade stretol s príslušníkmi pôvodného obyvateľstva, ktorí prežili zlé zaobchádzanie a týranie. V Iqaluite, hlavnom meste odľahlého arktického teritória Nunavut, mu na súkromnom stretnutí predovšetkým starší ľudia porozprávali svoje príbehy.

Uisťujem vás, že na stretnutiach, najmä poslednom, som cítil bolesť týchto ľudí, akoby to boli facky. Vinou asimilačnej politiky stratili tak veľa; seniori hovorili, ako prišli o deti a nevedeli, kde skončili,“ povedal František. „Bol to veľmi bolestný okamih, ale musíme čeliť našim chybám a našim hriechom,“ dodal pápež.

Pápežove ospravedlnenia počas návštevy Kanady vyvolávali silné emócie a mnohí ich ocenili ako prvý krok k zmiereniu. Pápež ale nenaplnil očakávania niektorých ľudí, čo taký školský systém prežili. Podľa nich sa neospravedlnil dostatočne jasne za cirkev ako inštitúciu.

František sa v stredu evidentne pokúsil odpovedať týmto kritikom. Povedal, že na „spomínaných programoch, ktoré dnes pokladáme za neprijateľné a v rozpore s evanjeliom, sa podieľali kňazi, rádové sestry a laici katolíci. Preto som išiel žiadať o odpustenie v mene Cirkvi“.

Niektorých povzbudilo, keď pápež v sobotu v rozhovore s novinármi cestou späť do Ríma označil to, čo sa dialo v školách, za „genocídu“.

Dodnes pribúdajú dôkazy

Dôkazy o vyhladzovaní pôvodného obyvateľstva v Kanade sa objavujú aj po dlhých rokoch. Vlani svetom otriasla správa o náleze kostrových pozostatkov detí kanadských Indiánov.

V máji 2021 sa našiel masový hrob s 215 pozostatkami detí. Umiestnený bol na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy. „Ide bolestivé pripomenutie hanebnej kapitoly histórie našej krajiny“, cituje BBC predsedu vlády Justina Trudeaua.

Agentúra Reuters uviedla, že najmladšie dieťa, ktorého pozostatky sa v masovom hrobe našli, v čase smrti nemalo ani 3 roky. Škola fungovala do roku 1978 a bola súčasťou systému, ktorý oddeľoval deti kanadských Indiánov od svojich rodičov.

Samotné kanadské úrady neskôr systém z 90. rokov označili za „kultúrnu genocídu“. Agentúra Reuters tiež ďalej poukazuje na správu, ktorá dokumentuje fyzické násilie, podvýživu detí, znásilňovanie aj ďalšie zverstvá, ktoré muselo znášať približne 150 000 maloletých.

Zdroje: TASR, BBC, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá