Na internátnej škole sa našiel masový hrob s pozostatkami 215 detí. Boli obeťami fyzického aj sexuálneho násilia

  • Pojem genocída sa nespája len s koncentračnými tábormi zriaďovanými Nemcami
  • V Kanade sa v minulosti snažili prevychovávať deti Indiánov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Instagram/cbcvancouver, Instagram/this_year_2021
  • Pojem genocída sa nespája len s koncentračnými tábormi zriaďovanými Nemcami
  • V Kanade sa v minulosti snažili prevychovávať deti Indiánov

V Kanade sa našiel masový hrob s 215 pozostatkami detí. Umiestnený bol na pozemku bývalej cirkevnej internátnej školy. „Ide bolestivé pripomenutie hanebnej kapitoly histórie našej krajiny“, cituje BBC predsedu vlády Justina Trudeaua.

O život prišlo 4 100 detí

Agentúra Reuters uviedla, že najmladšie dieťa, ktorého pozostatky sa v masovom hrobe našli, v čase smrti nemalo ani 3 roky. Škola fungovala do roku 1978 a bola súčasťou systému, ktorý oddeľoval deti kanadských indiánov od svojich rodičov.

Samotné kanadské úrady neskôr systém z 90. rokov označili za „kultúrnu genocídu“. Agentúra Reuters tiež ďalej poukazuje na správu, ktorá dokumentuje fyzické násilie, podvýživu detí, znásilňovanie aj ďalšie zverstvá, ktoré muselo znášať približne 150 000 maloletých.

Aj ženy vedia byť beštiálne, z kože židovských väzňov si vyrábali kabelky. Príbehy o zvrátených dozorkyniach mrazia

Odhaduje sa, že o život tu prišlo najmenej 4 100 detí. Školy fungovali od druhej polovice 19. storočia až do 90. rokov minulého storočia, pričom ich riadila vláda aj cirkev. BBC tiež poukazuje na to, že odobraté deti často nesmeli hovoriť vlastným jazykom ani praktizovať svoje kultúrne zvyklosti.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa CBC Vancouver (@cbcvancouver)

Do vlastného moču

Prieskum pozemku v meste Kamloops iniciovali zástupcovia komunity kanadských Indiánov. Tí majú k dispozícii dokumenty, ktoré zachytávajú svedectvá z priestorov bývalej internátnej školy. „Každé indiánske dieťa trpelo hladom,“ cituje portál Seznamzpravy Georgea Manuela, ktorý školu navštevoval v 20. rokoch minulého storočia.

Ďalej tiež objasnil, že budova bola plná špiny a chladu. Pre BBC podal svedectvo aj Joseph Maud, ktorého do zariadenia umiestnili ako 5-ročného. Uviedol, že všetci Indiáni boli nútení hovoriť výhradne anglicky alebo francúzsky. Ak hovorili svojim rodným jazykom, ústa im vyplachovali mydlovou vodou.

Preživší tiež spomína situáciu, kedy bol nútený kľačať na podlahe v kaplnke, nakoľko mu mníšky vysvetili, že iba tak ho Boh počuje. Sám však objasňuje, že najväčšiu ranu pre neho predstavovalo odlúčenie od jeho vlastnej rodiny.

Nakoľko pociťoval obrovský strach, niekoľkokrát sa stalo, že cez noc pomočil posteľ. Uviedol, že keď to zistila sestra, ktorá mala službu, utrela mu tváričku do jeho vlastného moču.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa This_Year_2021 (@this_year_2021)

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Wes Snukwa (@snukwa7)

Zdroje: BBC, reuters, seznamzpravy, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá