Igor Matovič chce zvýšiť DPH a pridať peniaze rodinám: Idem do boja. Bez ohľadu na cenu a následky

  • Minister financií Igor Matovič pripravuje daňovo- odvodovú reformu
  • Príspevky pre rodiny s deťmi chce mnohonásobne zvýšiť
  • Zvýšiť však bude treba aj DPH
igor matovič
TASR/Pavel Neubauer
  • Minister financií Igor Matovič pripravuje daňovo- odvodovú reformu
  • Príspevky pre rodiny s deťmi chce mnohonásobne zvýšiť
  • Zvýšiť však bude treba aj DPH

Minister Financií vyrukoval s návrhom, ako pomôcť slovenským rodinám. Zverejnil ho na svojom Facebooku. Netají sa ani tým, že k tomu bude potrebné zvýšiť DPH. Podľa Matoviča sa však zvýšená sadzba dane mnohonásobne vyplatí všetkým, ktorí už deti majú, alebo ich mať plánujú. Odporcom svojho návrhu odkazuje, že „ide do boja“. 

Viete si predstaviť “život” osamelej matky s dvoma deťmi (napr. 16 a 17 r) pracujúcej za minimálnu mzdu? Fico s Pellegrinim jej nachystali taký vraj “sociálny štát” … že za svoju poctivú mesačnú prácu spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi na deti dostane osamelá pracujúca matka s dvomi deťmi cca 606 eur v čistom. Hanba. Môj vysnívaný “sociálny štát”, po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od leta chystám, tejto istej matke poskytne cca 1021 eur mesačne,“ píše minister financií.

PRE RODINY NA RUŽIACH USTLATÉ Viete si predstaviť “život” osamelej matky s dvoma deťmi (napr. 16 a 17 r) pracujúcej za…

Posted by Igor Matovic on Sunday, 2 May 2021

Bývalý premiér vypočítal, že tejto modelovej rodine pri zaplatení nájmu 45 eur mesačne zostáva na všetko ostatné 156 eur mesačne. „Dá sa toto nazvať “sociálnym štátom”? Dá sa takýto život vôbec nazvať životom?“ pýta sa.

Po daňovo-odvodovej reforme, ktorú chcem v dohľadnej dobe ľuďom predstaviť, by tejto matke zostalo na mesiac už 571 eur miesto 156. Nie veľa, ale už sa to aspoň na život bude ponášať,“ píše Matovič. Dodáva však, že takúto obrovskú zmenu nebude možné urobiť, keďže predchádzajúca vláda „vybrakovala našu spoločnú špajzu o desiatky miliárd“. Jediným riešením je preto zvýšenie DPH.

Idem do boja

Matovič však počíta aj s tým, že niektorí koaliční partneri nebudú súhlasiť. Nespomenul konkrétne mená, odporcov svojho návrhu nazval „tí, ktorí si užívajú svoje miliónové majetky bez toho, aby niekedy nejaké dane platili a vedia, že vyššej DPH by už neušli. Tí, ktorí s pocitom bohorovnosti perom o morálke kážu, ale v pohode podvádzajú štát.

Mám plné uši týchto hlúpych, cynických a neľudských rečí. Mám už dosť tých sladkých rečí, ako nám všetkým na rodinách záleží, ale v skutočnosti pre ne h***o dlhé roky robíme. Mám už dosť zbabelcov, ktorí radšej naložia do gatí, ako by sa mali postaviť zbohatlíkom a podvodníkom. Neprišiel som sa do politiky s holými rukami biť s mafiou preto, aby som si nad úbohou situáciou státisícov rodín v strachu o percentíčka teraz zakrýval oči. Idem do boja. Za spravodlivosť, za rodiny, za slabších. Bez ohľadu na cenu a následky,“ vyhlásil v statuse.

rodina
zdroj: Unsplash/Irina Murza

Zvýšenie daní nepodporí SaS ani Za ľudí

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) zo súčasných 20 na 25 percent nepodporí ďalšia koaličná strana. Po strane SaS prípadné zvyšovanie neplánuje podporiť ani strana Za ľudí. V relácii televízie TA3 V Politike to povedala predsedníčka strany Veronika Remišová. 

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) tiež nesúhlasí so zvyšovaním daní. Ešte v stredu po rokovaní vlády to povedal predseda liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík. Pre stranu SaS je podľa neho zvyšovanie daní „červenou líniou“. Strana SaS informovala, že na najbližšom rokovaní koalície bude tento návrh vetovať.

Zvýšenie DPH je pre nás absolútne neprijateľné. Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH zavetujeme. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia sa rešpektovať aj pravidlá. Podpora rodín je správnou vecou rovnako ako je dôležité spraviť poctivú daňovo-odvodovú reformu. Určite sa však nemôže ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Odborník: Zvýšiť DPH by bola katastrofa

Ak by vláda pristúpila k zvýšeniu dane z pridanej hodnoty (DPH), dôchodcom, nezamestnaným, či ľuďom v hmotnej núdzi by stúplo daňové zaťaženie. Pre agentúru SITA to uviedol analytik INESS Radovan Ďurana. Predseda SaS Richard Sulík sa pritom v stredu vyjadril, že minister financií Igor Matovič má plány napríklad zvýšiť DPH zo súčasných 20 na 25 percent alebo násobne zvýšiť daň z nehnuteľností. Pre pracujúceho človeka je podľa analytika na konci dňa rozhodujúci čistý príjem, a nie rozloženie daňového mixu. Nižšie odvody nemusia zvyšovať ochotu pracovať, ak čistý príjem utrpí vyššou DPH, či daňou z nehnuteľností, tvrdí Ďurana.

Konsolidácia verejných financií by sa podľa analytika INESS mala uskutočniť predovšetkým na výdavkovej strane. „V období rokov 2016 až 2020 sme zaznamenali silný rast výdavkov, pribudli nové organizácie, dávky transfery, a to väčšinou bez adekvátnej analýzy potrebnosti,“ upozornil Ďurana. Navyše v tom istom období podľa neho vznikli analýzy Najvyššieho kontrolného úradu SR, či Útvaru hodnoty za peniaze, ktoré popisujú možné úspory, ale tie boli len v minimálnej miere implementované. „Zvyšovanie daňových sadzieb tak nie je potrebné, z pohľadu daňového poplatníka je dôležitejšie odstránenie zbytočných a neefektívnych výdavkov,“ zdôraznil Ďurana.

Vláda má pritom podľa analytika v rukách aj zvyšovanie efektivity výberu daní. „To by sa však nemalo diať formou totálnej kontroly tokov v ekonomike, čo by znamenalo zavedenie efaktúry, ale naopak. Prebudovanie finančnej správy, ktorá minimálne podlieha korupcii a namiesto zvýhodňovania daňových podvodníkov trestá,“ dodal analytik INESS.

Daňová reforma by mala byť postavená na znížení daňovo-odvodového zaťaženia príjmov, tvrdí riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Výpadky by sa podľa neho mali kompenzovať odstránením daňových výnimiek, lepším výberom daní a tiež zvyšovaním daní, ktoré sú menej škodlivé pre ekonomický rast, napríklad aj daní z nehnuteľností, spotreby či environmentálne dane. „Efektívne je najmä znížiť odvody pre ľudí s nízkym príjmom, aby pre nich vzniklo viac pracovných miest a mohli sa vymaniť z rizika chudoby. Pomohlo by sa tak aj menej rozvinutým regiónom,“ uviedol pre agentúru SITA.

Daňová reforma by mala byť podľa Goliaša rozpočtovo neutrálna. „Prípadné rušenie daňových výnimiek, zvyšovanie daní z luxusu, nehnuteľností alebo environmentálnych daní by malo byť kompenzované znížením daní, ktoré najviac spomaľujú ekonomický rast, teda predovšetkým daní a odvodov z pracovných príjmov,“ upozornil. Ako pokračoval, pre ozdravenie verejných financií je dôležité prijať dôchodkovú reformu, predovšetkým naviazať dôchodkový vek na vek dožitia. „

“ dodal riaditeľ INEKO.

Zdroje: IgorMatovič, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech