Igor Matovič sa ospravedlnil prezidentke: Chcel som jej dopriať oddych

  • Bezpečnostná rada SR bude v utorok 20. októbra, premiér Matovič ju už zvolal
  • Prezidentka o pláne plošne testovať ľudí vopred nevedela
Zuzana Čaputová, Igor Matovič
TASR /Jaroslav Novák
  • Bezpečnostná rada SR bude v utorok 20. októbra, premiér Matovič ju už zvolal
  • Prezidentka o pláne plošne testovať ľudí vopred nevedela

Predseda vlády Igor Matovič sa na Facebooku ospravedlnil prezidentke Zuzane Čaputovej, že ju o pláne pretestovať obyvateľstvo neinformoval.

Cez víkend som chcel pani prezidentke dopriať oddych … a hneď dnes ráno som ju požiadal o prijatie … teraz mi prišla odpoveď s termínom o 9h zajtra ráno. Teším sa a verím, že pani prezidentka záchranný plán pre Slovensko naplno podporí,“ napísal na Facebooku.

Prezidentka Zuzana Čaputová už medzitým pre Denník N povedala, že nepodporí plošné testovanie pod nejakou sankciou. Ľudí podľa nej treba motivovať pozitívne. Reagoval aj premiér. „Tak, a pani prezidentka sa podľa Denníka N už rozhodla, je proti plošnému testovaniu. Bohužiaľ, ešte predtým, ako by si vypočula argumenty. To mi je mimoriadne ľúto.“

Následne sa vyjadrila prezidentka. „Nevyjadrila som sa za a ani proti plošnému testovaniu. Stále nemám dostatok informácií. Vyjadrila som sa len proti tomu, aby bolo povinné. Rovnako si nemyslím, že by účasť na testoch mala byť vymáhaná pod hrozbou sankcií.“

OSPRAVEDLNENIE PANI PREZIDENTKE🥀Sú chvíle, kedy sa patrí ospravedlniť aj za skutky, ktoré ste vykonali v dobrej vôli….

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 19. Oktober 2020

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes ráno navrhla zvolanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti so zámerom vlády na celoplošné testovanie. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už informoval, že na utorok 20. októbra zvoláva Bezpečnostnú radu.

Bezpečnostná rada SR sa počas mierového stavu ako poradný orgán podieľa na vytváraní a realizácii bezpečnostného systému SR, plnení medzinárodných záväzkov v oblasti bezpečnosti, vyhodnocuje bezpečnostnú situáciu v SR a vo svete. Venuje sa tiež príprave návrhov opatrení na zachovávanie bezpečnosti SR, na predchádzanie krízovým situáciám, ako aj návrhov na riešenie vzniknutej krízovej situácie pre vládu.

Na zajtra zvolávam Bezpečnostnú radu SR. Situácia je vážna a stojíme pred kľúčovým bojom, ktorý musíme nielen zvládnuť,…

Gepostet von Igor Matovic am Montag, 19. Oktober 2020

Bude ma zaujímať nielen prepracovanosť konceptu, ale aj stav príprav na plošné testovanie. Najmä to, či je takéto testovanie realizovateľné bez negatívneho dopadu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom, keďže si plošné testovanie vyžiada nemalý počet zdravotníkov,” píše prezidentka na sociálnej sieti. Dôležité sú podľa nej aj analýzy, či je takúto operáciu možné zrealizovať bez rizika nákazy na testovacích miestach. „Môjmu názoru musí predchádzať poznanie,“ podotkla Čaputová.

Vláda na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus. Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov. Zámer celoplošného testovania oznámil verejnosti v sobotu 17. októbra predseda vlády. Prezidentka v reakcii na to uviedla, že o tomto pláne nebola vopred informovaná.

Plošné testovanie obyvateľov Slovenska cez víkend schválila vláda. Zastrešovať ho budú ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.

Až tretina slovenských učiteľov si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí

Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech