Imunológ Fauci upokojuje Američanov, panikária kvôli očkovaniu. Európska komisia už nechce vektorové vakcíny

  • FDA, CDC a EMA prešetrujú prípady trombózy pri vakcíne Janssen (Johnson&Johnson)
  • Trombóza sa objavila u 6 žien zo 6,85 miliónov podaných dávok vakcíny v USA
  • Imunológ Fauci upokojuje ľudí, a tvrdí, že ide o vzácne prípady. Pauza vakcinácie bude pravdepodobne trvať len pár dní
  • Európska komisia nemusí v budúcom roku obnoviť kontrakty s výrobcami vektorových vakcín
Fauci
TASR/AP, Alex Brandon,David Zalubowski
  • FDA, CDC a EMA prešetrujú prípady trombózy pri vakcíne Janssen (Johnson&Johnson)
  • Trombóza sa objavila u 6 žien zo 6,85 miliónov podaných dávok vakcíny v USA
  • Imunológ Fauci upokojuje ľudí, a tvrdí, že ide o vzácne prípady. Pauza vakcinácie bude pravdepodobne trvať len pár dní
  • Európska komisia nemusí v budúcom roku obnoviť kontrakty s výrobcami vektorových vakcín

Americké zdravotnícke úrady v utorok odporučili pozastavenie používania vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Janssen patriacej pod spoločnosť Johnson & Johnson (J&J). 

Slovensko prišlo o milióny vakcín, na ktoré malo nárok. Teraz zháňame „podpultovky“ za astronomické ceny

EMA výsledky vyšetrovania zverejní budúci týždeň

Dôvodom odporúčania je predbežná opatrnosť úradov po výskyte šiestich prípadov krvných zrazenín po očkovaní, ktoré teraz vyšetrujú FDA a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). FDA uviedla, že kým vyšetrovanie zamerané na objasnenie možnej závažnosti týchto prípadov nebude skončené, odporúča jednotlivým štátom USA prerušiť očkovanie touto vakcínou.

zdroj: SITA/AP, Mark Lennihan

Podozrenie prešetruje aj Európska lieková agentúra (EMA). Agentúra v stredu oznámila, že odporúčanie o bezpečnosti vakcíny americkej spoločnosti Johnson & Johnson vydá budúci týždeň.

Lieková agentúra podľa svojich vyjadrení zastáva názor, že „prínosy tejto vakcíny v prevencii ochorenia COVID-19 prevažujú nad rizikami z možných vedľajších účinkov“.

Ide o pauzu a nie o stopku, tvrdí Fauci

K problematike sa vyjadrili aj hlavný poradca Bieleho domu v oblasti koronavírusu Anthony Fauci a Jeff Zients, koordinátor Bieleho domu pre J&J na tlačovej konferencii v Bielom dome.

Zients uviedol, že výpadok očkovania nebude mať významný dopad na očkovací plán Spojených štátov. Vakcína od Janssena tvorí len 5 % zo všetkých podaných vakcín v USA.

Fauci uviedol, že ide o pauzu a nie stopku, ktorá bude trvať pravdepodobne len niekoľko dní, pričom regulačné úrady na ňu majú dobrý dôvod. Prešetrovanie sa bude snažiť nájsť mechanizmy, alebo súvislosť medzi vakcínou a krvnými zrazeninami. Zároveň sa stanoví prípadná liečba, ak by k takémuto javu dochádzalo.

„Ak niekto príde s týmto skutočne dosť zriedkavým syndrómom trombocytopénie, pri ktorom dostanete trombózu – a keď máte trombózu, najbežnejším spôsobom liečby je heparín. To by bola v tejto situácii chyba, pretože by to mohlo byť nebezpečné a situácia by sa ešte viac zhoršila,“ vysvetlil Fauci.

Pôjdeš sa dať zaočkovať?

Imunológ zároveň poprel, že by pauza súvisela s účinnosťou vakcíny, ktorá je nižšia ako pri vakcínach od Pfizeru/BioNTechu alebo Moderny.

V Spojených štátoch podali 6,85 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny, pričom sa objavilo 6 prípadov krvných zrazenín. Jeden z nich bol fatálny.

Jeden prípad z milióna 

Fauci varuje ľudí, aby nepanikárili. „Takže niekto, kto dostal dávku pred mesiacom alebo dvomi, by povedal: „Čo to pre mňa znamená?“ Naozaj to nič neznamená. Si v poriadku. Pretože keď sa pozriete na časový rámec, kedy k tomu dôjde, je to obmedzené na niekoľko dní, 6 až 13 dní od času očkovania,“ uviedol Fauci.

Zdôraznil, že ide o preventívne opatrenie a ide o veľmi vzácne prípady. „Je to naozaj vzácna udalosť. Ak sa pozriete na to, čo zatiaľ vieme, bolo to 6 zo 6,85 milióna dávok, čo je menej ako jedna z milióna,“ dodal Fauci.

Fauci dostal aj otázku od novinárov, ako majú už zaočkovaní ľudia rozpoznať symptómy trombózy. „Máte príznaky, bolesti hlavy? Máte dýchavičnosť, máte ťažkosti na hrudníku? Máte niečo, čo pripomína neurologický syndróm?-…Prejavuje sa to hlavne tým, že bolesť hlavy je jej veľmi častou súčasťou, pretože trombóza sínusov odvádza krv z mozgu a spôsobí dostatočnú symptomatológiu, aby ste si ju všimli,“ vysvetlil Fauci.

Zrazeniny môžu súvisieť s hormónmi 

Všetkých šesť prípadov trombózy sa vyskytlo u žien vo veku 18 – 48 rokov. Fauci preto nepopiera, že by to mohlo súvisieť aj s hormónmi. Uviedol to v rozhovore pre CBS News. „Absolútne, a to je jedna z vecí, ktorú chceme preskúmať. Vyskytli sa podobné typy javov, ktoré sa vyskytli počas tehotenstva. Poruchy zrážania sú známe u žien, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky, takže by to určite mohlo mať aj hormonálny aspekt,“ vysvetlil Fauci. Imunológ chce tiež preskúmať prípadnú súvislosť s antikoncepčnými tabletkami.

zdroj: SITA/AP, Jessica Hill

Komisia možno neobnoví zmluvy

Podľa Reuters sa Európska komisia rozhodla v budúcom roku neobnoviť zmluvy s výrobcami vakcín na báze adenovírusu s AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J). Informoval o tom v stredu taliansky denník La Stampa s odvolaním sa na zdroj z talianskeho ministerstva zdravotníctva. „Európska komisia po dohode s vedúcimi predstaviteľmi mnohých (EÚ) krajín rozhodla, že zmluvy so spoločnosťami, ktoré vyrábajú (vírusové vektorové) vakcíny platné pre aktuálny rok, sa po ich uplynutí neobnovia,“ denník hlásené.

zdroj: SITA/AP, Chris Granger. Na snímke bubeník vo veľkokapacitnom očkovacom centre v New Orleans dostáva vakcínu od J&J. Bubeník hrá pri vstupe do očkovacieho centra

Európska komisia sa má zamerať na technológiu mRNA. Hovorca Európskej komisie uviedol, že ponecháva všetky možnosti otvorené, aby sa pripravili na ďalšie fázy pandémie, na rok 2022 a ďalšie roky. Komisiu malo nemalo prekvapiť rozhodnutie Janssena zastaviť dodávky do Únie, ktoré mali prísť v nasledujúcich dňoch. Výrobca vakcíny uviedol, že tak spravil z dôvodu bezpečnosti vakcín, kým sa neskončí vyšetrovanie FDA a CDC.

Zdroje: TASR, EMA, White House, CBS News, Reuters

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech