Slovensko prišlo o milióny vakcín, na ktoré malo nárok. Teraz zháňame „podpultovky“ za astronomické ceny

  • Slovensko nevyužilo možnosť nákupu všetkých vakcín, na ktoré malo nárok cez centrálny nákup Komisie
  • Teraz sa snažíme zohnať rovnaké vakcíny na vlastnú päsť. Zaradili sme sa ku krajinám ako Líbya a Barbados
  • Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pripustila, že o nákupe vakcín Slovensko naozaj rokuje
  • Vakcíny od priekupníkov sú mnohonásobne drahšie ako tie od Komisie
pfizer
TASR/AP, Mary Altaffer, Radovan Stoklasa
  • Slovensko nevyužilo možnosť nákupu všetkých vakcín, na ktoré malo nárok cez centrálny nákup Komisie
  • Teraz sa snažíme zohnať rovnaké vakcíny na vlastnú päsť. Zaradili sme sa ku krajinám ako Líbya a Barbados
  • Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva pripustila, že o nákupe vakcín Slovensko naozaj rokuje
  • Vakcíny od priekupníkov sú mnohonásobne drahšie ako tie od Komisie

Slovensko nevyužilo možnosť nakúpiť všetky vakcíny, na ktoré malo nárok cez centrálny nákup Európskej komisie. Pod vedením Igora Matoviča a Mareka Krajčího sme tak prišli o milióny registrovaných vakcín za výhodné ceny, ktoré vyrokovala Komisia. Po fiasku so Sputnikom V sa teraz snažíme zohnať rovnaké vakcíny na vlastnú päsť. Vyplýva to z dokumentov „Letter of Intent“, ktoré má k dispozícii relácia Frontal21 nemeckej ZDF. Na nákup upozornil nezaradený poslanec Miroslav Kollár (predtým Za ľudí) na sociálnej sieti.

Americká armáda začína testovať utajovanú vakcínu budúcnosti. Zatočiť má s budúcimi variantmi aj ďalšími pandémiami

Slovensko sa tak zaradilo k ďalším vládam z celého sveta, ktoré sa snažia prostredníctvom sprostredkovateľov získať vakcíny proti koronavírusu. Ide napríklad o vlády Barbadosu alebo Líbye. Slovensko je ako jediný člen Európskej únie spomínaný v dokumente. Podľa Fontal21 sú ceny u priekupníkov mnohonásobne vyššie ako tie, ktoré dohodla Komisia. Konkrétne má ísť o vakcíny spoločností AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Spoločnosť AstraZeneca dokonca hovorí o podvode. Priekupníci to odmietajú.

Eliášová rokovania potvrdila 

Pre členské krajiny Únie platí zákaz uzatvárať separátne zmluvu na vakcíny, ktoré boli predmetom spoločného európskeho nákupu. Ale podľa spolkového ministra zdravotníctva Jensa Spahna (CDU) je predaj vakcín prostredníctvom sprostredkovateľov v zásade legálny.

zdroj: SITA/AP, Frank Augstein

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre Frontal21 potvrdila, že rokovania sa začali, ale zmluvu ešte nezavreli.  Podľa nej sa Slovensko „primárne pokúsilo regulovať nákup vakcín centrálnym nákupom Európskej komisie,“ vysvetlila Eliášová. Hovorkyňa uviedla, že Slovensko potrebuje viac a bezpečných vakcín. „Chceme zvýšiť tempo,“ dodala.

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Relácia kontaktovala aj spoločnosť BioNTech, tá na jej otázky neodpovedala. AstraZeneca uviedla, že v súčasnosti „neexistuje žiadny prísun, predaj ani distribúcia vakcíny súkromným sektorom. Ak niekto ponúka súkromné ​​vakcíny, je pravdepodobne falošné.“

Vakcíny predáva americká spoločnosť 

Frontal21 vypátral aj potencionálneho priekupníka, má ním byť americký veľkoobchod Akers Nanotechnology v New Jersey. Spoločnosť odmieta obvinenia AstraZenecy a tvrdí, že jej oficiálnym partnerom, na predaj vakcín má licenciu a vakcíny, ktoré ponúka falošné nie sú.  „V súčasnosti rokujeme so všetkými potenciálnymi výrobcami o množstvách, cenách a termínoch dodania ich vakcín Covid-19,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení pre Frontal21. Spoločnosť tvrdí, že je schopná dodať vakcíny prípadným záujemcom po celom svete.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Nemecký spolkový minister zdravotníctva Spahn prirovnal takéto správanie k „zlatej horúčke“.

Prišli sme o milióny vakcín 

Pri spoločnom centrálnom nákupe vakcín sme plne využili nárok len pri vakcínach od spoločností AstraZeneca a Moderna. Európska komisia nakupuje vakcíny centrálne. Neskôr sa vypočíta nárok na vakcíny pre konkrétne štáty. Nárok sa vypočíta podľa počtu obyvateľov a členské štáty Európskej únie ho môžu plne vyčerpať, alebo aj nemusia.

Podľa denníka SME Slovensko za prvé dva štvrťroky objednalo 514-tisíc kusov vakcíny od Moderny, to je presne toľko, na koľko malo nárok. Cenovo najdostupnejšie vakcíny od AstraZenecy sme objednali až nad rámec. Nárok sme mali 1,18 miliónov vakcín, objednali sme 1,21 miliónov.

AstraZeneca
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Pri vakcínach od spoločnosti Janssen (Johnson&Johnson) a Pfizer/BioNTech Slovensko neobjednalo toľko vakcín, na koľko malo nárok. Janssena sme mohli objednať 658-tisíc objednali sme 387-tisíc. Slovensko málo nárok na 3,3 milióna dávok od Pfizeru, objednalo 1,76 milióna. O vakcíny od Pfizeru a Janssenu sme podľa denníka prišli práve v období, keď sa Matovič naháňal za neregistorovaným ruským Sputnikom V.  

Zdroje: Frontal21, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech