Americká armáda začína testovať utajovanú vakcínu budúcnosti. Zatočiť má s budúcimi variantmi aj ďalšími pandémiami

  • Americká armáda začína na ľuďoch testovať svoju novú vakcínu „budúcnosti“
  • Táto „univerzálna“ vakcína má bojovať nielen proti COVID-19 a jeho variantom, ale aj proti budúcim pandémiám
  • Vakcína vykázala sľubné výsledky v testovaní na zvieratách, účinkovala proti variantom aj proti iným koronavírusom
  • Ak budú klinické skúšky na ľuďoch úspešné, vakcína by sa mohla rozšíriť do celého sveta
CDC korona
Unsplash/CDC/ Hakan Nural
  • Americká armáda začína na ľuďoch testovať svoju novú vakcínu „budúcnosti“
  • Táto „univerzálna“ vakcína má bojovať nielen proti COVID-19 a jeho variantom, ale aj proti budúcim pandémiám
  • Vakcína vykázala sľubné výsledky v testovaní na zvieratách, účinkovala proti variantom aj proti iným koronavírusom
  • Ak budú klinické skúšky na ľuďoch úspešné, vakcína by sa mohla rozšíriť do celého sveta

Americká armáda začína na ľuďoch testovať svoju novú vakcínu „budúcnosti“. Táto „univerzálna“ vakcína má bojovať nielen proti COVID-19 a jeho variantom, ale aj proti budúcim pandémiám. Mnohí vedci varujú, že pandémia koronavírusu nie je posledná, ktorá nás čaká.

Televízia ABC News sa svojím programom Vaccine Watch pozrela na vakcínu vyvíjanú americkou armádou. „Chceme zvíťaziť v tejto bitke, ale chceme zvíťaziť aj v dlhej vojne,“ uviedol pre ABC News doktor Kayvon Modjarrad, ktorý pôsobí ako riaditeľ rozvíjajúcej sa pobočky infekčných chorôb vo Výskumnom ústave armády Waltera Reeda (WRAIR) v  Silver Spring (Maryland).

Potencionálne môže zachrániť životy pri ďalšej pandémii 

Po sekvenovaní vírusu v januári 2020 on a jeho skromný tím 10 vedcov vyvíjali značné úsilie, aby z dvoch desiatok prototypov vybrali jedného kandidáta na vakcínu. 

Modjarrad stál aj pri armádnom očkovaní proti Ebole alebo vírusu Zika. Pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ pri MERS, chorobe, ktorá je tiež vyvolaná koronavírusom.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Od začiatku sa tím WRAIR zameriaval na hrozby novej generácie, nové varianty, prípadne ochranu aj pred podobnými vírusmi ako je koronavírus.

„Aj keď sme (vakcíny proti koronavírusu) dostali do jedného roka, koľko státisícov ľudí v USA a koľko miliónov ľudí na celom svete prišlo o život predtým, ako bola vakcína vôbec k dispozícii?“ pýtal sa Modjarrad moderátora ABC News Boba Woodruffa. 

Funguje na inom princípe ako ostatné vakcíny

Tri vakcíny, ktoré sú v USA registrované (Janssen, Pfizer/BioNTech, Moderna) vytvárajú spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu. Akonáhle telo vytvorí bielkovinu, imunitný systém je upozornený a začne vytvárať protilátky. Je to bezpečný spôsob, ako vyvolať podobnú imunitnú odpoveď, akú by človek dostal po infikovaní skutočným vírusom.

Vakcína WRAIR preskočí kroky a zaočkovaním do ramena prinesie už rovno vytvorený spike proteín spolu s adjuvantnou zlúčeninou zvyšujúcou imunitu, čím rýchlo zaháji protilátkovú odpoveď.

Kým iné vakcíny sa zameriavajú len na jednu líniu spike proteínu koronavírusu, kandidát WRAIR cieli na vírusové nanočastice, z ktorých každá má konzistentné pole 24 špičkových proteínov usporiadaných do malých kytičiek po troch vyčnievajúcich z feritínovej bázy.

Výsledky sú sľubné, dáta naznačujú rozsiahlu imunitnú odpoveď 

Výsledky testov s tisíckami myší a desiatkami opíc boli sľubné.

„Myslíme si, že (iné) vakcíny pravdepodobne budú chrániť pred novými variantmi, ale ich ochrana by mohla byť znížená,“ vysvetlil Modjarrad. „To, čo sme doteraz videli s našou vakcínou na zvieratách je, že vakcína je účinná aj proti iným koronavírusom, ako je SARS-1. Takže to, čo sme teraz vyvinuli, začína vyzerať ako vakcína proti pan-SARS a začneme ju testovať na všetko medzi tým.“

koronavírus pod mikroskopom
zdroj: TASR/NIAID-RML via AP

Vakcína už bola otestovaná na myšiach aj tisíckach primátov, kde dosiahla veľmi sľubné výsledky. Tento týždeň sa začala testovať na ľuďoch.

„Majú skoré dáta z laboratória, ktoré naznačujú, že imunitná odpoveď vyvolaná touto vakcínou sa bude vzťahovať na rôzne druhy kmeňov,“ uviedol doktor William Schaffner, profesor preventívnej medicíny a infekčných chorôb na Vanderbiltovej univerzite v Nashville. „Či sa to v skutočnosti prejaví v ochrane ľudí pred rôznymi variantmi, to ešte len uvidíme. Je to dlhá cesta.“

Mohla by slúžiť ako posilňujúca dávka

Ak bude vakcína úspešná v klinických štúdiách a preukáže sa ako účinná a bezpečná aj na ľuďoch, môže sa postupne rozšíriť do celého sveta. Vedci predpovedajú, že by mohla slúžiť ako posilňovacia dávka pre očkovaných ľudí, ktorá by ich chránila pred novými variantmi.

Vakcína má tiež výhodu v skladovaní. Je vysoko stabilná a nevyžaduje špeciálne zmrazenie.

Na potrebu univerzálnej vakcíny upozornil aj hlavný poradca Bieleho domu, imunológ Anthony Fauci, ktorý práve v nej vidí nástroj, ktorý ukončí koronavírus.

Zdroj: ABC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá