Indický variant koronavírusu je nákazlivejší a čoskoro prevalcuje Britániu, varuje odborník. Máme ho aj na Slovensku

  • Počet prípadov indickej mutácie v Británii rapídne stúpa
  • Či na ňu vakcína účinkovať nebude je zatiaľ neznáme
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Alastair Grant, TASR/AP/Kirsty Wigglesworth
  • Počet prípadov indickej mutácie v Británii rapídne stúpa
  • Či na ňu vakcína účinkovať nebude je zatiaľ neznáme

Británia čelí za posledné dni nepríjemným číslam. Na území Anglicka totiž za štvrtok zaevidovali 1 313 prípadov nákazy indického variantu. BBC uviedlo, že v porovnaní s údajmi do 5. mája sa prípady viac ako zdvojnásobili. V tom čase totiž hovorili o 520 prípadoch indického variantu.

Hlavný britský zdravotnícky poradca Chris Whitty oznámil, že indický variant je nákazlivejší a čoskoro bude v britskej prevalencii prevalentný, cituje ho The Independent. Na jeseň pritom ostrovné kráľovstvo prevalcoval takzvaný britský variant, ktorý sa stal dominantným aj na Slovensku. Dá sa povedať, že januárovú, najhoršiu vlnu nákazy na Slovensku má na svedomí práve tento variant. Podľa Britov ho však čoskoro nahradí ten indický.

Nebudú váhať

Premiér Boris Johnson uviedol, že z tohto typu variantu majú obavy a jeho šírenie ich znepokojuje. Práve z toho dôvodu nevylučuje ani opätovné zavedenie regionálnych obmedzení. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti zas uviedlo, že „zatiaľ neexistujú nijaké dôkazy, ktoré by preukázali, že tento variant má väčší vplyv na závažnosť ochorenia alebo že naň nie je učinné očkovanie“.

Zároveň však minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že situáciu poctivo monitorujú a v prípade potreby nebudú váhať a podniknú ďalšie potrebné kroky, informuje BBC.

Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti uvádza, že „väčšina prípadov sa vyskytuje na severozápade Anglicka a časť aj v Londýne“, informuje Sky news. V dôsledku podobného vývoja situácie vláda informovala o niekoľkých opatreniach. Tie majú pozostávať z hromadného testovania, trasovania kontaktov nakazených ľudí v najviac zasiahnutých lokalitách či väčšie sekvenovanie vzoriek.

Sky news tiež informuje, že azda najkritickejšia situácia, súvisiaca s indickým variantom, je v meste Bolton. Na pomoc tam bolo vyslaných približne 100 zdravotných sestier.

Boris Johnson
zdroj: TASR/AP/Dave Thompson

Môže sa prenášať rýchlejšie

Minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že je nevyhnutné, aby boli všetci naďalej ostražití. Tiež ľudí vyzýva k bezplatnému testovaniu.

Predseda vlády mal ale podľa Sky news uviesť, že aj napriek obavám z indického variantu neexistuje nič, čo by ho odrádzalo od uvoľňovania opatrení od 21. júna. Odborníci sa však domnievajú, že indický variant sa môže prenášať rýchlejšie. Zatiaľ však nie je známe, či spôsobuje aj závažnejší priebeh ochorenia alebo znižuje účinnosť súčasných vakcín.

TASR dnes informovalo, že takzvanému indickému variantu koronavírusu SARS-CoV-2 podľahli v Británii štyria ľudia – ide o prvé známe úmrtia na tento variant koronavírusu v tejto krajine. Podľa informácií zverejnených britskou vládou k úmrtiu štyroch ľudí nakazených variantom B.1.617.2 došlo v období od 5. do 12. mája. 

Británia
zdroj: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Prvý už aj na Slovensku

Indickému variantu sa nevyhlo ani Slovensko. My však zatiaľ evidujeme len jeden takýto prípad. Ten bol identifikovaný vo vzorkách sekvenovaných v laboratóriách Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, bioinformatická analýza bola vykonaná pracovníkmi Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave.

Úrad verejného zdravotníctva SR uviedol, že infikovaná osoba je z Bratislavského kraja a na Slovensko prišla z Indie.

Muž dodržiaval zásady domácej izolácie, priebeh jeho ochorenia si nevyžiadal hospitalizáciu. Identifikovali sme jeden úzky kontakt zo spoločne obývaného bytu. Úzky kontakt mal negatívny výsledok testu. Všetky protiepidemické opatrenia boli zabezpečené,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zdroje: BBC, Sky news, Independent

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech