Indický variant koronavírusu je už v Európe. Najčastejšie sa objavil v krajine, kam Slováci cestujú pravidelne

  • WHO: Tzv. indický variant koronavírusu evidujú v najmenej 17 štátoch
  • WHO v pondelok informovala, že tento variant zatiaľ neklasifikovala ako znepokojujúci
korona
Pixabay/Gerd Altmann, unplash/mat napo
  • WHO: Tzv. indický variant koronavírusu evidujú v najmenej 17 štátoch
  • WHO v pondelok informovala, že tento variant zatiaľ neklasifikovala ako znepokojujúci

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v noci na stredu informovala, že tzv. indický variant nového koronavírusu B.1.617 bol zistený vo viac ako 1 200 genómových sekvenciách v najmenej 17 krajinách sveta. „Väčšina analyzovaných vzoriek v (medzinárodnej) databáze GISAID pochádza z Indie, Británie, USA a Singapuru,“ uviedla WHO podľa agentúry AFP vo svojej týždennej aktualizácii pandemickej situácie.

V posledných dňoch sa o tomto variante hovorí aj vo viacerých európskych krajinách, napríklad v Belgicku, Švajčiarsku, Grécku či Taliansku.

Dáš sa zaočkovať ako osoba sprevádzajúca seniora na očkovanie, ak bude taká možnosť?

WHO v pondelok informovala, že tento variant zatiaľ neklasifikovala ako znepokojujúci, ale len ako „hodný pozornosti“. Hovorkyňa WHO súčasne uviedla, že v tomto čase ešte nie je jasné, do akej miery je zodpovedný za rýchly nárast počtu nakazených v Indii zaznamenaný v uplynulých týždňoch.

Agentúra AFP konštatovala, že ak by WHO priradila indickému variantu atribút, že „vyvoláva znepokojenie“, mohlo by to znamenať, že je nebezpečnejší ako iné, a to tým, že sa prejavuje vyššou nákazlivosťou, smrtnosťou i schopnosťou odolať vakcínam proti ochoreniu COVID-19.

Podľa WHO prudký nárast počtu informovaných v Indii môže mať aj iné vysvetlenie – napríklad rizikové správanie sa ľudí, ktorí nedodržiavajú zdravotné obmedzenia, či konanie masových zhromaždení.

Nárast úmrtí v Indii za posledných 24 hodín medzitým prekonal hranicu 3000. Celkovo si pandémia v Indii vyžiadala už vyše 200.000 obetí.

Do krajiny začala prichádzať prisľúbená pomoc zo zahraničia. Ako prvá dorazila v utorok zásielka z Británie.

India zaznamenala už viac ako 200 000 úmrtí na koronavírus

Naí Dillí 28. apríla (TASR) – India zaznamenala už viac ako 200 000 úmrtí spojených s novým typom koronavírusu. Za ostatných 24 hodín tam prvýkrát pribudlo viac než 3000 úmrtí. Na subkontinente tiež v stredu už siedmy deň po sebe zaznamenali vyše 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2, píše agentúra AFP.

V priebehu posledných 24 hodín pribudlo v Indii 360.960 nových prípadov nákazy a 3293 súvisiacich úmrtí, spresňuje agentúra Reuters.

zdroj: TASR/AP/ Ľudia zoraďujú telá obetí COVID-19 v krematóriu v indickej metropole Naí Dillí v nedeľu 25. apríla 2021

Doteraz tam podľa indického ministerstva zdravotníctva podľahlo novému koronavírusu 201.187 ľudí. Odborníci sa však domnievajú, že skutočný počet obetí je oveľa vyšší.

India patrí momentálne k štátom, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté epidémiou infekčnej choroby COVID-19. Iba za apríl tam pribudlo takmer šesť miliónov potvrdených prípadov nákazy, približuje AFP. Od začiatku pandémie krajina eviduje približne 18 miliónov infikovaných.

Mnohí experti predpovedajú, že súčasná vlna epidémie v Indii – pripisovaná variantom koronavírusu i hromadným verejným podujatiam z uplynulého obdobia – nedosiahne svoj vrchol skôr než za tri týždne.

Zdravotnícke zariadenia v Indii hlásia pod náporom covidových pacientov akútny nedostatok lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj zásob kyslíka i liekov. Počet obetí epidémie neustále stúpa a v Naí Dillí úrady pristupujú k masovým kremáciám tiel, ktoré sa hromadia v preplnených nemocničných márniciach.

V Indii doposiaľ podali 150 miliónov dávok protikoronavírusových vakcín a od soboty sa očkovací program rozšíri tak, aby zahŕňal všetkých dospelých, čo znamená, že zaočkovať sa bude môcť o 600 miliónov ľudí viac.

Mnoho indických zväzových štátov však upozorňuje, že nemá dostatočné zásoby vakcín, a odborníci vyzývajú ústrednú vládu, aby v súvislosti s očkovaním uprednostnila zraniteľné skupiny a ťažko postihnuté oblasti.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech