Infektológ Sabaka: Lekári nikoho nediskriminujú. Ak udrie tretia vlna, budú liečiť očkovaných aj neočkovaných

  • COVID-19 sa vraj stáva pandémiou nezaočkovaných
  • O podanie vakcín ľudí žiadajú aj lekári
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/startitup,tasr/AP Photo/Ted S. Warren
  • COVID-19 sa vraj stáva pandémiou nezaočkovaných
  • O podanie vakcín ľudí žiadajú aj lekári

Na Slovensku stále nie je o očkovanie dostačujúci záujem. Na tému sa vyjadril aj infektológ Peter Sabaka, ktorý zdôraznil, že zdravotníci nikoho nediskriminujú, ale naopak, ošetrujú každého bez výnimky.

Nejde o diskrimináciu

Liečia každého kto to potrebuje, mladého či starého, chorľavého i predtým zdravého a liečia ho s takým nasadením, akoby liečili svojho príbuzného. Lebo inak to zdravotníkovi nedá, keď vidí trpiaceho,“ uviedol na svojej sociálnej sieti.

Dodal tiež, že ak naplno udrie tretia vlna, rovnako budú liečiť očkovaných aj neočkovaných.

„Nikto, kto sa nedal očkovať, bez ohľadu na to, aký mal dôvod, sa nemusí báť, že by sme ho diskriminovali. Neriešime, či mal niekto obavy z nežiadúcich účinkov, či dúfal, že sa s vírusom nestretne, alebo veril, že mu vírus neublíži, lebo je zdravý ako repa a navyše športovec a dokonca ani to, ak niekto veril, že pandémia je len komplot farmafiriem. Každému sa dostane tá najlepšia starostlivosť akú sme schopní poskytnúť,“ objasňuje situáciu Sabaka.

Očkovanosť tlačia očami

Zároveň však dodáva, že je tu jeden háčik. Zdravotníkov totiž trápi, keď je ťažké pre pacienta dostať voľné lôžko, ventilátor či kyslík. Rovnako ťažkou situáciou pre lekárov je moment, keď má byť pri viacerých pacientoch súčasne, čo je fyzicky nemožné.

„Preto sa zdravotník s veľkými obavami pozerá na počty zaočkovaných a deň čo deň tlačí hore očami počet podaných dávok vakcín. Pretože chce, aby sa každému dostala tá starostlivosť, akú bude potrebovať. Vieme, že ani zďaleka nedosiahneme preočkovanosť, akú by sme potrebovali a preto bude veľa ľudí čo budú potrebovať našu pomoc,“ vysvetľuje Peter Sabaka.

Zároveň prosí ľudí, ktorí sa ešte nerozhodli, aby si zvolili cestu očkovania. Podľa jeho slov je to potrebné pre lekárov k tomu, aby mali možnosť postarať sa o všetkých, čo to potrebujú.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alvaro Barrientos
Zdroj: facebook/peter sabaka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech