Infektológ určil, koľko ľudí musí prísť na plošné testovanie. Toľko nedosahujeme ani pri voľbách

  • Aby na Slovensku klesli čísla a koronavírus sa oveľa menej šíril, je potrebných minimálne 70 až 75% obyvateľstva obyvateľstva
  • Najideálnejšie je okolo 90 %
koronavírus, COVID-19, plošné testovanie, testy, infikovaní , Pavol jarčuško
TASR/Pavel Neubauer
  • Aby na Slovensku klesli čísla a koronavírus sa oveľa menej šíril, je potrebných minimálne 70 až 75% obyvateľstva obyvateľstva
  • Najideálnejšie je okolo 90 %

Aké je potrebné minimálne množstvo ľudí, ktoré by prišlo na testovanie? Aby bola operácia úspešná, v dôsledku čoho by na Slovensku klesli čísla a koronavírus by sa oveľa menej šíril, je potrebných minimálne 70 až 75 % obyvateľstva.

Informoval o tom infektológ Pavol Jarčuško v relácii Rádia Expres v šou Braňa Závodského. Hosťom bol aj molekulárny vedec Peter Celec.

Na COVID-19 zomrel ďalší lekár. Matovič: Namiesto plošného testovania môžeme mať lockdown

Ak máme ísť na kĺzavý medián 800 až 1 000 infikovaných za týždeň, muselo by prísť 70 až 75 % obyvateľstva, to je optimálne číslo, úplne ideálne by bolo, ak by z matematického hľadisko prišlo 90 % ľudí. Čo je veľmi ťažko dosiahnuteľné, keďže máme 300-tisíc ľudí imobilných, ktorí sa nemôžu na testovanie dostaviť sami. A taktiež sú tu takí, ktorí sa obávajú toho testovania. Ale ak dosiahneme počtom aspoň tých 70 %, budeme spokojní, ale samozrejme, vyššie je oveľa lepšie,“ situáciu vysvetlil infektológ Pavol Jarčuško.

Očakávania sú veľké, keďže na posledných voľbách prišlo 60 % obyvateľstva. Ako uviedol aj premiér Igor Matovič na tlačovke, najideálnejšie by bolo, keby sa zúčastnilo až 90 % obyvateľstva. To si infektológ nemyslí, že bude možné, keďže značnú časť tvoria aj imobilní ľudia. 

Keby si sa mohol/mohla rozhodnúť, bolo by lepšie plošné testovanie, alebo úplný lockdown Slovenska?

Správu budeme aktualizovať.

Zdroj: FB/Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK