Na COVID-19 zomrel už druhý lekár. Matovič: Namiesto plošného testovania môžeme mať lockdown

  • Lekár z Humenného sa koronavírusom nakazil pri práci
  • Premiér Matovič pripúšťa, že plošné testovanie nemusí stačiť
Igor Matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Lekár z Humenného sa koronavírusom nakazil pri práci
  • Premiér Matovič pripúšťa, že plošné testovanie nemusí stačiť

Ochorenie COVID-19 si vyžiadalo ďalšiu obeť z radov lekárov. Premiér Igor Matovič na tlačovom brífingu informoval, že zomrel 73-ročný lekár z Humenného, ktorý sa nakazil pri výkone svojho povolania. „Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť. Nechcem zažívať situácie, že tu budú zomierať sestry a lekári,“ dodal premiér.

Ide už o druhého lekára, ktorý ochoreniu z koronavírusu podľahol. Prvou zdravotníckou obeťou bol iba 48-ročný lekár z Oravy.

Ako uvádza Plus jeden deň, zosnulý lekár František Šarišský z Humenného ešte v piatok pracoval. „V piatok ešte ordinoval, prišlo mu nevoľno, vzal si niečo na chrípku. V sobotu si doma trikrát meral teplotu, zakaždým ju mal vysokú. V nedeľu ráno šiel do nemocnice, večer zomrel,“ cituje denník jeho známych. 

V hre je aj lockdown Slovenska, varuje minister vnútra. Testovať budeme aj na hraniciach

Matovič na tlačovej besede tiež povedal, že plošné testovanie vôbec nemusí prebehnúť. Pandemická komisia bude dnes rozhodovať o tom, či podstúpime plošné testovanie, alebo úplný lockdown.

Opatrenia, ktoré sme prijali, sa už mali prejaviť, ale vôbec to nezabralo. Ten protivietor je veľmi silný. Je tu rozhodnutie, či pôjdeme do celoplošného testovania, alebo lockdownu. Dnes pandemická komisia zrejme odporučí, aby sme rýchlo zatiahli ručnú brzdu,“ povedal Matovič. 

Keby si sa mohol/mohla rozhodnúť, bolo by lepšie plošné testovanie, alebo úplný lockdown Slovenska?

Lockdown je podľa Matoviča úplne krajné riešenie, ktoré zmasakruje ekonomiku, ale zachráni zdravie a životy ľudí. „Ak by sme vypli ekonomiku, spôsobí to škody na ekonomike 80 až 100 miliónov denne,“ povedal premiér. „Je to v rukách odborníkov. Keď povedia, že máme zatiahnuť (brzdu), tak zatiahneme,“ dodal.

 

Zdroj: Pluska

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK