V hre je aj lockdown Slovenska, varuje minister vnútra. Testovať budeme aj na hraniciach

  • Minister obrany potvrdil, že Slovensko bude testovať všetkých ľudí na hraniciach
  • Prejsť môžu len ľudia, ktorí majú potvrdenie o absolvovaní testu
hranice policajti
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister obrany potvrdil, že Slovensko bude testovať všetkých ľudí na hraniciach
  • Prejsť môžu len ľudia, ktorí majú potvrdenie o absolvovaní testu

Každý, kto bude vstupovať na Slovensko, musí mať potvrdenie o absolvovaní testu na koronavírus. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď na tlačovom brífingu po rokovaní vlády. Výnimka sa bude týkať len ľudí, ktorí majú testy hotové, napríklad vodiči kamiónovej dopravy.

Testovanie na hraniciach začne už v pondelok 2. novembra, hneď po prvom kole celoplošného testovania Slovenska. 

Na hraniciach teda budú odberové tímy, ktoré budú každého človeka prechádzajúceho slovenskou hranicou testovať. Bez testu teda môžu prejsť len tí, ktorí už potvrdenie o teste majú. Počíta sa potvrdenie o antigénovom teste, alebo PCR teste, ktoré nebude staršie ako 14 dní.

Opatrenie sa má týkať aj pendlerov, ktorí dochádzajú za hranice do zamestnania. Podľa Naďa sa môžu pendleri bezplatne otestovať v rámci celoplošného testovania a tak získať potvrdenie. Prejsť cez hranice môžu aj ľudia, ktorí sa nechali testovať štandardným PCR testom. 

Mikulec varuje pred zatvorením

Minister vnútra Roman Mikulec dodal, že testovanie na hraniciach a jeho realizácia je zatiaľ otvorená otázka a vláda presne nevie, ako to bude vyzerať a koľko ľudí na to bude potrebných. Podľa Mikulca je v hre aj scenár, že niektoré hraničné prechody úplne zatvoríme a na ostatných sa bude vykonávať testovanie. 

Na Slovensku pribudlo 2 202 nových prípadov koronavírusu, je to nový rekord

Ak by som si mal vybrať medzi tým že budú kolabovať nemocnice a kolóny na hraniciach, tak si vyberám kolóny na hraniciach,“ povedal Mikulec.

Minister vnútra zároveň pripustil, že ak nebude iného východiska, budeme musieť vypnúť krajinu. „V hre je aj lockdown,“ povedal.

Plošné testovanie Slovákov začne už tento piatok 23. októbra, kedy sa pretestujú rizikové regióny Orava a Bardejov. Prvé kolo testovania prebehne cez dušičkový víkend 30. októbra až 1. novembra. Od 2. novembra začne platiť pravidlo, že po Slovensku nebude môcť behať nikto bez potvrdenia o teste. Minister obrany na brífingu uviedol, že je to naša posledná šanca pred úplným lockdownom.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK