Inflácia dobieha podnikateľov. Mnohí plánujú navyšovať mzdy

  • Firmám pre infláciu rastú náklady
  • Mnohé menšie podniky neplánujú mzdy nijako upravovať
peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/Markus Spiske
  • Firmám pre infláciu rastú náklady
  • Mnohé menšie podniky neplánujú mzdy nijako upravovať

Väčšina podnikateľov na Slovensku za posledných 12 mesiacov zaznamenala nárast vstupov potrebných na podnikanie. Firmy v dôsledku vysokej inflácie zvyšujú, alebo sa chystajú zvýšiť mzdy. Mnohé, najmä menšie podniky, to však neplánujú.

Vplyv zvyšovania

Vyplýva to z prieskumu Československej obchodnej banky (ČSOB) na vzorke 300 podnikov a firiem rôznej veľkosti, ktorý pripravila v spolupráci s prieskumnou agentúrou Datank. TASR o tom informovala hovorkyňa banky Anna Jamborová.

Logo

„Keď sme sa pýtali konkrétne na dopady vyšších cien energií, dve pätiny opýtaných spoločností uviedli, že ich ovplyvňujú celkom alebo veľmi výrazne, ďalšiu tretinu stredne výrazne. Najčastejšie ide pritom o stredné a väčšie spoločnosti,“ priblížila manažérka oddelenia pre živnostníkov a malé podniky ČSOB Dáša Polláková.

penazenka, peniaze
zdroj: Unsplash/Emkal

Podľa jej slov vyššie ceny energií najviac ovplyvnili poľnohospodárstvo, ubytovanie a stravovanie, dopravu, veľkoobchod, maloobchod a priemysel.

Mzdy menších podnikov

Štvrtina firiem v prieskume uviedla, že v dôsledku vysokej inflácie už pristúpila k plošnému zvyšovaniu miezd v rôznej výške. Zhruba 9 % opýtaných zvyšovalo mzdy vybraným zamestnancom a ďalších 23 % zvyšovanie plánuje. Naopak, rast miezd v reakcii na infláciu nerealizovalo a ani neplánuje 41 % oslovených podnikateľov a podnikateliek.

Polláková tiež uvádza, že zamestnávatelia, ktorí mzdy neplánujú upravovať, sú väčšinou tie najmenšie podniky z odvetví maloobchodu a veľkoobchodu, spolu s autoservismi, oblasťou administratívy a servisných služieb.

„Naopak, najviac firiem, ktoré pristúpili  k plošnému zvyšovaniu, je v sektore poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva, v spracovateľskom priemysle a strojárstve,“ dodala.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá