Iniciatíva Dajme Tatrám tvár žiada ministerstvo, aby začalo so zonáciou

  • Iniciatívu predstavilo mesto Vysoké Tatry
  • Jej členovia žiadajú jasnú zonáciu území TANAP-u
  • Tá by uľahčila rozvoj cestovného ruchu aj ochranu prírody
Vysoké Tatry (unsplashcom)
Vysoké Tatry (Unsplash)
  • Iniciatívu predstavilo mesto Vysoké Tatry
  • Jej členovia žiadajú jasnú zonáciu území TANAP-u
  • Tá by uľahčila rozvoj cestovného ruchu aj ochranu prírody

Iniciatívu Dajme Tatrám tvár v pondelok predstavilo mesto Vysoké Tatry. Okrem neho za iniciatívou stoja aj zástupcovia viacerých organizácií a združení cestovného ruchu. Podľa informácií TASR požadujú od vlády a rezortu životného prostredia a pôdohospodárstva, aby začali s procesom zonácie TANAP-u. Zonácia by podľa nich výrazne zjednodušila rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, ako aj ochranu prírody.

Iniciatíva tvrdí, že jej nejde o to, aby mohla prírodné plochy v parku zastavať, požaduje skrátka jasné pravidlá, ktoré by určovali, čo je v danej lokalite povolené a čo nie. Zabránilo by sa tak stavaniu v oblastiach s veľkou prírodnou hodnotou a naopak iné oblasti by mohli podporovať väčší rozvoj turizmu.

zdroj: Vysoké Tatry (pixabay.com)

„Cieľom iniciatívy je upozorniť na to, že proces zonácie sa stále oficiálne nezačal. Hovorí sa o ňom už takmer 20 rokov a stále nie je nejaký konkrétny návrh, ktorý by bol oficiálne predložený na začatie tohto procesu. Žijeme dnes na výnimkách a nejasných postupoch, či už štátnych inštitúcií, ale aj ostatných subjektov v tomto území,“ uviedol predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí Štefan Bieľak.

Podľa primátora mesta Vysoké Tatry Jána Mokoša, TANAP nespĺňa európske štandardy cestovného ruchu. V Tatrách chýbajú cyklotrasy, ihriská aj kultúrne objekty.

Chaos chýbajúcej zonácie kritizoval aj podpredseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry Richard Pichonský. „Kde nie sú stanovené jasné pravidlá, tam vládne chaos. Pôsobím v Tatrách 12 rokov a mám pocit, že sme dosiahli strop toho, kde ešte tento chaos je nejakým spôsobom akceptovateľný,“ doplnil pre TASR.

zdroj: Vysoké Tatry (unsplashcom)

Ku kritike iniciatívy sa už vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia, ktoré tvrdí, že v súvislosti so zonáciou Tatranského národného parku (TANAP-u) rokuje s neštátnymi vlastníkmi pozemkov. Ide však o veľmi náročný proces, ktorý si vyžaduje čas.

„Aj keď je TANAP v súčasnosti chránený platnou legislatívou, zonáciu, teda rozdelenie národného parku do zón podľa územia, potrebujeme. Predovšetkým však v centre pozornosti nášho spoločného úsilia musí ostať ochrana prírody nášho najstaršieho a najznámejšieho národného parku. Nakoniec aj samotný cestovný ruch je závislý práve od zachovanosti prírody, čo potvrdzujú aj rôzne medzinárodné rebríčky hodnotiace destinácie. Preto aj cieľom ministerstva nie je uberať z územia, ktoré si zaslúži umiestnenie v zonácii,“ uviedol pre TASR Ferenčák.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá