Inovátorka Eva chce výskumom pomôcť pacientom, ktorým zlyhávajú obličky

  • Nájsť mladé ženy, ktoré sa venujú vede, dnes už nie je také náročné
  • Dôkazom toho je aj mladá inovátorka Eva Marková, ktorá študuje chemické inžinierstvo
  • Dnes je v poslednom ročníku, no už štyri roky aktívne pracuje na projekte, ktorý skúma multimodálne adsorbenty
AW
AXA Nadačný fond
  • Nájsť mladé ženy, ktoré sa venujú vede, dnes už nie je také náročné
  • Dôkazom toho je aj mladá inovátorka Eva Marková, ktorá študuje chemické inžinierstvo
  • Dnes je v poslednom ročníku, no už štyri roky aktívne pracuje na projekte, ktorý skúma multimodálne adsorbenty

Výsledkom jej práce by mohla byť lacnejšia a dostupnejšia liečba zlyhávania obličiek. Eva sa zaoberá primárne separáciou terapeutických proteínov. Najväčšiu pozornosť venuje erytropoetínu. Erytropoetín je hormón, ktorý sa primárne vytvára v obličkách a ktorý v tele stimuluje a podporuje tvorbu a údržbu červených krviniek.  Je tiež neslávne známy aj ako dopingová látka, najmä pri športoch, kde dochádza k zmenám nadmorskej výšky.

Proteín, ktorý pomáha

„Erytropoetín pomáha pri tvorbe krvi a využíva sa pri liečbe ľudí, ktorým zlyhávajú obličky,“ hovorí Mladá vedkyňa Eva Marková. „Táto látka sa podáva injekčne, a preto si vyžaduje vysokú čistotu,“ vysvetľuje Eva. Keď sa proteíny „vyrábajú“ sú vo forme kultivačného média, ktoré obsahuje aj iné proteíny a množstvo ďalších látok. Preto ich treba očistiť a vyselektovať. „Toto čistenie od ostatných proteínov je veľmi nákladné a náročné. Jedna dávka erytropoetínu tým pádom stojí aj štyristo eur,“ vysvetľuje Eva Marková.

zdroj: AXA Nadačný fond

Liečba zlyhávania obličiek by mohla byť dostupnejšia

Eva chce svojim výskumom nájsť čo najjednoduchšiu a najefektívnejšiu metódu na spomínané čistenie. „Vďaka tomu by liečba mohla zlacnieť a stať sa dostupnejšia,“ hovorí o svojich cieľoch inovátorka. Na to, aby mohla pokračovať vo výskume a byť bližšie k svojmu cieľu, potrebuje aj financie. Nielen na výskum, ale tiež na účasť na medzinárodných konferenciách, kde získava ďalšie nové informácie a výsledky od iných výskumných tímov. Práve v tom jej minulý rok pomohla verejná grantová výzva AXA Nadačný fond. Ten už ôsmy rok finančne podporuje mladých inovátorov vo vedeckej práci.

Finančnú podporu z AXA Nadačného fondu môžeš získať teraz aj Ty. Ak máš rozpracovaný vedecký  projekt so zameraním na prevenciu, prihlás ho do grantovej výzvy AXA Nadačného fondu, ktorý spravuje Nadácia Pontis, a požiadaj o finančný príspevok na jeho ďalší rozvoj. Všetky potrebné informácie nájdeš na axafond.sk. Termín na podanie prihlášky sa už kráti, čas máš už len do pondelka, 13. marca 2019. #KnowYouCan

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá