Inšpiratívny príbeh 195-ročného vinárstva, ktoré pozná každý Slovák. Sekty zo Serede bodujú aj v USA či Indii

  • Počas takmer 200-ročnej histórie sa vinárstvo Hubert J.E. stalo obľúbencom mnohých Slovákov
  • Šumivé vína, ktoré žnú úspech aj vo svete, vznikajú vo vinárstve v Seredi
  • Vyhľadávaná značka sa inšpiruje hodnotami a tradíciami rodiny Hubertovcov
  • Len hŕstka ľudí však vie, čím všetkým si táto dnes už legendárna spoločnosť musela prejsť
Hubert
Instagram/@Hubert
  • Počas takmer 200-ročnej histórie sa vinárstvo Hubert J.E. stalo obľúbencom mnohých Slovákov
  • Šumivé vína, ktoré žnú úspech aj vo svete, vznikajú vo vinárstve v Seredi
  • Vyhľadávaná značka sa inšpiruje hodnotami a tradíciami rodiny Hubertovcov
  • Len hŕstka ľudí však vie, čím všetkým si táto dnes už legendárna spoločnosť musela prejsť

Zrejme neexistuje Slovák, ktorý by nepoznal značku šumivých vín Hubert. Na pultoch našich obchodov tento slovenský „love-brand“ vídame už dlhé roky. Samotné vinárstvo Hubert J.E. momentálne dokonca oslavuje úctyhodných 195 rokov svojej existencie. Aj keď túto značku väčšina z nás veľmi dobre pozná, či už po vizuálnej, alebo chuťovej stránke, jej príbeh je pre mnohých veľkou neznámou.

Vedel si napríklad, že práve vinárstvo Hubert J.E. bolo mimo Francúzska vôbec prvým miestom na svete, kde sa začalo s výrobou šumivého vína podľa originálneho francúzskeho receptu? Od tých čias si značka kontinuálne drží kvalitu a doma i vo svete vyhráva jednu súťaž za druhou.

Tie najlepšie sekty z Bratislavy

Dnešná spoločnosť Hubert J.E. vznikla už v roku 1825 a sídlila priamo na Radlinskej ulici v našom hlavnom meste. O jej vznik sa postarali dvaja mešťania –  Johann Fisher a Michael Schönbauer. Na začiatku podnikania mali jasnú víziu. Mladí muži si zaumienili vyrábať vlastné šumivé vína po vzore originálnej receptúry priamo z Francúzska.

zdroj: Hubert

Ich vinárstvo už po pár rokoch fungovania naozaj prekvapilo. Bratislavské sekty zabodovali na výstave vo Viedni a Budapešti. Z prestížnych súťaží si odnášali zlaté medaily za ich čistotu, chuť a kvalitu. To pre ambiciózne duo podnikateľov znamenalo veľmi veľa. Potvrdzovalo to, že ich výrobky sa každým rokom viac a viac podobajú pravému francúzskemu šampanskému.

Rodina Hubertovcov

Po 52 rokoch od založenia spoločnosti putuje firma do rúk rodiny Hubertovcov, ktorá celú spoločnosť odkúpila. Nastáva nová éra značky a na etiketách fliaš sa začína objavovať rodinný erb, ktorý môžeš na fľašiach vidieť dodnes. Dôležitá kapitola značky sa začala písať, keď do firmy vstúpil Johann Evangelist Hubert.

Podnik však neviedol sám, jeho pravou rukou bola jeho manželka Paulína. Spoločnými silami dosiahli to, že sú dodnes považovaní za najvýznamnejších majiteľov spoločnosti. Počas ich pôsobenia podnik prekvital a získaval uznanie z rôznych kútov sveta.

zdroj: Hubert

Po smrti manžela preberá celé vedenie vinárstva samotná Paulína, ktorá v tejto neľahkej dobe naplno ukázala, ako môže vyzerať ženská emancipácia v biznise. Paulína v ničom za svojím mužom nezaostávala, skôr naopak. Práve táto žena zo spoločnosti zameranej na výrobu sektov vybudovala doslova legendu.

Bola jednou z prvých dám vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, ktorá stála na čele jednej z najstarších slovenských spoločností, ktorá funguje nepretržite až dodnes. 

Počas Paulíninho vedenia sa vinárstvu dostalo nevídanej pocty. Manžel Alžbety Bavorskej, prezývanej Sissi, ochutnal na jednej z výstav sekt Gentry Club a ocenil ho slovami: „Toto šampanské je vynikajúce.“

zdroj: Hubert

V tých časoch sa šampanským nazývali všetky šumivé vína. Dnes však určite dobre vieš, že šampanským sa označujú výhradne sekty vyrobené vo francúzskej oblasti Champagne, nikde inde vo svete.

Cisár ocenil chuť ako aj kvalitu slovenského sektu, ktorý sa už vtedy vyrábal rovnakou metódou kvasenia ako pravé francúzske šampanské. Ide o metódu s názvom „méthode traditionnelle“, kedy sekty zrejú vo fľašiach.

Nová etapa sa začala písať v Seredi

Na prelome 19. a 20. storočia značka nepretržite rástla a mala fanúšikov doma aj vo svete. V portfóliu mala kúsky, ktoré sa exportovali do Ameriky, Talianska, Austrálie, Ruska, Británie, Škótska či Indie.

Ktorý sekt zo širokej rady Hubert poznáš?

Situácia sa začala komplikovať až príchodom hospodárskej krízy začiatkom 20. storočia. Biznisu nepomohla ani následná prvá svetová vojna, tá skôr zapríčinila pokles dopytu po šampanskom a šumivých vínach. Ľudia jednoducho nemali dôvod oslavovať.

V roku 1948 prišlo napokon k zoštátneniu podniku a postupne bol začlenený do národného podniku „Západoslovenský liehový priemysel v Leopoldove“. O pár rokov neskôr sa spoločnosť presťahovala z Bratislavy do Serede, aby bola bližšie k vinohradníckym oblastiam a stáva sa z nej súkromná akciová spoločnosť.

Dnes je najstaršou a najväčšou vinárskou firmou

Významný míľnik nastal v roku 2000, spoločnosť Hubert J.E. sa pripojila k nemeckej skupine Henkell & Co. KG. Od roku 2008 má značka pod svojimi krídlami aj známe vína značky Vitis a obľúbené Karpatské brandy. V súčasnosti je vinárstvo Hubert J.E. nielen najstaršou, ale aj najväčšou vinárskou spoločnosťou na Slovensku a uznávaným výrobcom brandy. 

Produkcia spoločnosti Hubert J.E. stúpa z roka na rok, čo si vyžaduje modernizáciu a automatizáciu výroby. Len počas roka 2020 získala značka so svojimi produktmi 25 zlatých, 43 strieborných a 3 bronzové medaily. 

„Dlhá história našej spoločnosti nás inšpiruje k vytrvalosti, zachovaniu hodnôt a tradícií typických pre rodinu Hubertovcov.“

Na to, aby značka prežila aj v dnešnej dobe, je podľa riaditeľa spoločnosti Petra Krúpu dôležité nestrácať kontakt s prítomnosťou. Aj preto sa tu realizujú značné investície do nových technológií.

„Na prvom mieste vždy zostáva kvalitný sekt, ktorý nám pomáha napĺňať naše poslanie, vychutnávať si život,“ dodal Peter Krúpa.

Zdroj: Hubert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá