Internet sa opäť zabáva na slovenskom budovaní cyklochodníkov

  • Sledovanie pribúdajúcich cyklotrás vie byť v našej krajine naozaj zážitkom
  • Nad niektorými kúskami cyklisti ale aj široká verejnosť len krúti hlavou
  • Toto sú tie najlepšie z nich
beyooo
pexels.com, archív Andrej Sitkey‎
  • Sledovanie pribúdajúcich cyklotrás vie byť v našej krajine naozaj zážitkom
  • Nad niektorými kúskami cyklisti ale aj široká verejnosť len krúti hlavou
  • Toto sú tie najlepšie z nich

Faktom je, že byť cyklistom na slovenských cestách nie je vždy jednoduché. Avšak o nič lepšie na tom nie sú ani vodiči áut, ktorí ich musia nebezpečne obchádzať alebo ísť za nimi 20-tkou a dokonale vytočiť desiatky vodičov za nimi.

Aké je riešenie situácie? Väčšina z nás sa zrejme zhodne, že budovanie cyklochodníkov by mohlo boj medzi vodičmi, cyklistami a chodcami zažehnať. Bohužial, cyklochodníkov je zatiaľ v hlavnom meste len ako šafránu. Pomaly síce pribúdajú, ale ich výstavba je poňatá tak „po slovensky“.

Nitra

Gepostet von Andrej Sitkey am Donnerstag, 25. April 2019

Príkladov sa nám za posledné mesiace podarilo nazbierať hneď niekoľko. Najnovším príkladom je cyklotrasa v Nitre, ktorá je vybudovaná na štýl „zachráň stĺp, zachrániš svetlo”.

Gepostet von Andrej Sitkey am Donnerstag, 25. April 2019

Bratislava

Pohľad na podobné riešenie cyklotrasy sa nám pred časom naskytol aj v Bratislave. Išlo o jav, kedy stred cyklochodníka pretínalo pouličné osvetlenie a o niečo ďalej citylight.

Lampocyklokruh na Karadžičovej. Včera maľované (Roman/Filip)

Gepostet von Zomri am Montag, 1. Oktober 2018

Banská Bystrica

Našťastie, cyklistov je v mestách stále viac a už nie sú len prehliadnuteľnou malou skupinkou. V mnohých mestách ľudia odvážne a s rozvahou vysadajú na bicykle. Je tomu tak aj v Banskej Bystrici.

5-metrové šípky používané na cesty aj na cyklotrase? Prečo nepoužiť šablónu, ktorou ste robili cestu, a nenastriekať megašípky aj na cyklotrasu.

Gepostet von Do práce na bicykli am Samstag, 13. Oktober 2018

Tamojších cyklistov chcelo mesto potešiť výstavbou celkom novej cyklotrasy. Tá je však len terčom posmeškov. Developer tohto projektu totiž na 150 metroch cyklotrasy okolo obchodného centra dokázal, ako sa dá pokaziť všetko to, čo by sa pokaziť dalo.

Z cykloprechodu rovno do lampy… samozrejme, len ak nespadnete na prepadnutom kanáli alebo zvlnenom asfalte.

Gepostet von Do práce na bicykli am Samstag, 13. Oktober 2018

Michalovce

Po celkom novej cyklotrase môžu už jazdiť aj Michalovčania. Na 2 kilometrovom úseku si však hneď všimli praktickú chybičku. Síce tu nájdeš aj miesto na odpočinok, lavičku a stojan na bicykle, no je tak nešťastne umiestnený, že ak si tu niekto bicykel reálne odloží, môže ohroziť ostatných cyklistov. Akokoľvek totižto vložíš bicykel do stojana, vždy bude zasahovať do cyklochodníka.

Nová cyklotrasa s novým stojanom. Presne podľa projektu schváleného stavebným úradom.PS: zháňam starší tandemový bicykel ktorý by som tam primkol :D

Gepostet von Architektúra Michalovce am Montag, 15. April 2019

Košice

Svoj skvost dostali aj košickí cyklisti. Tí tu dostali cyklotrasu výraznej červenej farby.

Výstavba nového úseku cyklotrasy na sídlisku Nad jazeromhttps://www.kosice-estranky.sk/vystavba-noveho-useku-cyklotrasy-na-sidlisku-nad-jazerom/

Gepostet von kosice.estranky am Donnerstag, 25. April 2019

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK