Internetom sa šíri video civilistov v aute, ktorých vraj zabili Ukrajinci. Môže ísť o výmysel

  • Dnes zahraničné médiá spomenuli Slovensko, Česko a Srbsko ako európske krajiny, ktoré sú pravdepodobne najviac a najúspešnejšie pod paľbou proruských dezinformácií
  • V rámci hybridnej info-vojny sa objavilo ďalšie zaujímavé video na internete
  • Podľa neho Ukrajinci zabili troch civilistov v aute
  • Niektorí však poukazujú na viaceré dôkazy a tvrdia, že správa je vytvorený fake
  • Zaspomíname si aj na staršie dezinformácie z Ukrajiny, ktoré sa podarilo vyvrátiť
propaganda Rusko Ukrajina
Facebook a TASR/ AP/ Vadim Ghirda
  • Dnes zahraničné médiá spomenuli Slovensko, Česko a Srbsko ako európske krajiny, ktoré sú pravdepodobne najviac a najúspešnejšie pod paľbou proruských dezinformácií
  • V rámci hybridnej info-vojny sa objavilo ďalšie zaujímavé video na internete
  • Podľa neho Ukrajinci zabili troch civilistov v aute
  • Niektorí však poukazujú na viaceré dôkazy a tvrdia, že správa je vytvorený fake
  • Zaspomíname si aj na staršie dezinformácie z Ukrajiny, ktoré sa podarilo vyvrátiť

Včera sa na internete objavilo video zhorených tiel v zhorenom aute. Má ísť o troch civilistov, ktorých zasiahli Ukrajinci – podľa niektorých omylom, podľa iných úmyselne. A niektorí tvrdia, že je to jasne nafingované, pričom poukazujú na viaceré dôkazy.

Jedným z nich je napríklad dobre viditeľná lebka jednej z obetí, ktorá už na prvý pohľad vyzerá… nuž, posúď sám.

zdroj: Glasnost Gone

V tomto videu môžete jasne vidieť druhú stranu lebky, kde je identická značka rezu, ktorá presne zodpovedá druhu rezu používanému pri pitvách. Tiež mi odborníci povedali, že je to rez z pílky na kosti,“ snaží sa overiť dôveryhodnosť videa zakladateľ a riaditeľ portálu Bellingcat (ktorý sa venuje objasňovaniu medzinárodných incidentov) Eliot Higgins.

To by znamenalo, že obeť v čase údajného útoku a výbuchu už mala pitvu za sebou, teda už nebola nažive.

Skrátka, niektorí sa domnievajú, že z pitvy či márnice, dokonca možno priamo z hrobov, zobrali mŕtve telá, vložili ich do auta, zapálili a potom natočili toto video.

Lebka ale nie je jediná vec, ktorá tu viacerým nesedí.

Staré auto, o ktorom tvrdia, že bolo zničené pri výbuchoch, nemá žiadne poznávacie značky. To naznačuje, že bolo získané zo šrotu. Ďalším znakom toho, že toto auto tam bolo zasadené a podpálené, je úplná absencia akéhokoľvek skla na zemi alebo vo vnútri, a to aj napriek tomu, že na aute chýbajú všetky okná…“ vypichuje ďalšie nejasnosti videa portál Glasnost Gone.

zdroj: screenshot z videa na Youtube

Článok poukazuje aj na zvláštne šrapnely na aute, ktoré vyzerajú skôr ako otvory po guľkách – podľa portálu „slabé úsilie vytvoriť repliky šrapnelu“, taktiež podozrivo pôsobí interiér auta či vedľa odstavená dodávka, ktorú výbuch vraj čiastočne zasiahol tiež, aj ona je bez poznávacej značky či skla na zemi, hoci podľa fotky bolo jej bočné okno zjavne rozbité.

Glasnost Gone pripomína, že rozhodne nejde o prvý pokus vytvoriť v posledných dňoch nejakú zámienku pre konflikt – okrem útokov na civilistov mali Ukrajinci napríklad útočiť na hraničné ruské prechody, čo niektorí označujú za úplne absurdné a iracionálne.

Navyše, na to, že Rusko môže používať mŕtvoly na vytváranie útokov pod falošnou vlajkou, varovali predtým aj spravodajské služby.

Glasnost Gone taktiež zdôrazňuje, kto video zverejnil. Ide o Američana Patricka Lancastera, ktorý už dlhšie žije v Ruskom ovládaných oblastiach Ukrajiny. Pre niektorých je známy ako „nepresvedčivý klamár“, ktorého kanál je možno platený priamo Rusmi – uvádza Glasnost Gone. Pre iných je to však ten, kto ukazuje pravdu.

Či už by sme počúvali tajné služby, jednotlivých vládnych predstaviteľov, analytikov, mediálnych odborníkov… azda kohokoľvek, kto sa k situácii na Ukrajine vyjadruje, dnes každý apeluje na zvýšenú ostražitosť a kritické myslenie ohľadom vnímania a zdieľania takýchto informácií.

Dnes Slovensko spomínali aj zahraničné médiá a agentúry – napríklad AFP, ktorá napísala, že spolu s Českom a Srbskom sme európske krajiny, ktoré sú aktuálne pod najväčšou a značne úspešnou paľbou dezinformácií.

Na viaceré dezinformácie ohľadom Ukrajiny sme upozorňovali tento rok aj my, dokonca aj predtým, keď sa o našich susedoch toľko nehovorilo a nepísalo ako dnes.

Spomenúť môžeme viacero fotografií, ktoré sa podávali, že sú z Ukrajiny, no pochádzali z iných končín sveta, dokonca z filmov. Napríklad na ruských portáloch prezentovanú preplnenú márnicu v Slavjansku sa neskôr podarilo nájsť a dokázať, že v skutočnosti ide o fotografiu márnice z Mexika. Zavraždený chlapec v Slavjansku bol v skutočnosti chlapec zo Sýrie a ukrajinskými vrahmi zavraždená žena – fotka z Venezuely. Takýchto fotiek sa vtedy odhalilo oveľa viac.

zdroj: Echo24.cz/ Examiner.com

Zaujímavý bol kedysi aj prípad zabitého ruského dievčatka, ktoré odvysielali tri veľké ruské televízie.

BBC sa vtedy rozhodla túto informáciu preveriť a na miesto, kde malo byť dievčatko zabité ukrajinským ostreľovaním, vyslala reportérku. Tá zistila, že o mŕtvom dievčatku (a dokonca ani o spomínanom ostreľovaní v daných dňoch) miestni alebo ľudia v tamojšej márnici nič nevedia.

Reportérka následne oslovila ruské televízie s otázkou, odkiaľ mali túto informáciu. Len jedna z nich, NTV, zareagovala, že od hovorcu separatistov. „Dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme tú správu odvysielali,“ priznali sa napokon reportérke BBC novinári, ktorí túto správu doslova vyfabrikovali.

Zdroje: Glasnost Gone, Youtube, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá