Investícia roka? V tejto dedinke kúpiš dom za 1 euro, je to raj pre milovníkov vína a prírody

  • Vo viacerym dedinách sa predávajú domy v hodnote 1 eura
  • Vo väčšine sa momentálne nachádza okolo 100 budov, ktoré čakajú na svojho nového majiteľa
taliansko, dedina, domy
Pexels/ Fineas Anton, Pexels/ Kai Filberg
  • Vo viacerym dedinách sa predávajú domy v hodnote 1 eura
  • Vo väčšine sa momentálne nachádza okolo 100 budov, ktoré čakajú na svojho nového majiteľa

Taliansko znova zakročilo a netradičnou taktikou sa snaží zachrániť oblasti, v ktorých sa ľudia masovo sťahujú preč. Vo viacerým dedinách predáva domy v hodnote 1 eura. Tentoraz je tu na výber zbierka domov v južnej oblasti Molise, informuje o tom americká televízia CNN.

Castropignano, dedina vzdialená 140 kilometrov juhovýchodne od Ríma, je najnovšou lokalitou, ktorá ponúka svoje opustené budovy. Nasleduje po krokoch Salemi na Sicílii a Santo Stefano di Sessanio v Abruzze.

Budovy určené len pre vážnych záujemcov

Avšak na rozdiel od ostatných dedín, ktoré dražia chátrajúce budovy, robí Castropignano veci inak. Nachádza sa tu zhruba 100 opustených budov. Starosta mesta Nicola Scapillati však radšej než predať záujemcovi s najvyššou cenou chce spojiť záujemcov, ktorí veria, že našli vysnívaný domov.

V talianskej dedine si môžeš kúpiť dom za 1 euro. Vezmi priateľov a vytvorte komunitu

Obchádza úrady a spoločnosťou Scapillati komunikuje priamo so záujemcami prostredníctvom e-mailu. „Vítam všetkých, ktorí by si tu chceli kúpiť nový domov, aby mi priamo poslali e-mail s podrobným plánom, ako zamýšľajú urobiť zmeny a čo by chceli s nehnuteľnosťou urobiť – urobte z neho domov, penzión, obchod alebo remeselnícky obchod,“ odkazuje starosta.

Dom za euro v obľúbenom letovisku

Taktiež uviedol, že čím konkrétnejšia bude žiadosť, tým ľahšie sa bude hľadať vhodné kupec.

V čom je teda háčik? So správne napísaným motivačným dopisom a plánom ako budovu prestavať si  môže takúto budovu kúpiť každý druhý. Existujú však určité podmienky. Kupujúci musia nehnuteľnosť zrenovovať do troch rokov od kúpy a zaplatiť záruku vo výške 2 000 eur, ktorá bude vrátená po dokončení prác.

zdroj: Flickr/Matúš Morong

Bolí ma, keď vidím krásu nášho starodávneho historického centra poznačenú rozpadajúcimi sa domami, ktoré pomaly chátrajú,“ hovorí starosta. „Je to smutné a zároveň nebezpečné. Bez renovácie sú tieto budovy hrozbou. Mohli by sa zrútiť každú chvíľu, ide tu o bezpečnosť dediny,“ pre CNN dodal starosta.

Kupujúci musí nehnuteľnosť rekonštruovať 

Podobný princíp funguje aj u zvyšných dedín s tým, že kupujúci sa musí zaviazať, že budovu zrekonštruuje.

U niektorých sa však domy začnú predávať za vyvolávaciu cenu 1 euro a predajú sa uchádzačom s najvyššou ponukou, rovnako ako minulý rok v sicílskom meste Sambuca. „Hovoríme o rozpadajúcich sa alebo nebezpečných nehnuteľnostiach, ktoré si vyžadujú zásadnú renováciu,“ uvádza webová stránka, ktorá je zameraná na predaj nehnuteľnosti talianskymi mestami.

zdroj: Flickr/Carlo Columba

Uchádzač o nehnuteľnosti by však mal vedieť, že kúpa nehnuteľností sa musí zaviazať k ich rekonštrukcii. Do 365 dní od nákupu treba naplánovať projekt reštrukturalizácie. Sám tiež platí notárske poplatky za registráciu. Po udelení všetkých povolení musí začať rekonštrukčné práce maximálne do 2 mesiacov.

Okrem toho musí kupujúci zložiť  kauciu vo výške 5-tisíc eur, ktorá trvá tri roky a potom je vrátená.

Starosta Venuty povedal, že v meste je najmenej ďalších 100 obydlí, ktoré by sa potenciálne mohli predať v ďalšom kole.

Výšky kaucií a časovej lehoty, za ktorú môžu nový majitelia budovu zrekonštruovať, sa líšia. 

taliansko
zdroj: Tatiana Búbelová. Aj takto Taliani bojujú s nudou. Počas karantény často využívali terasy či balkóny.
Zdroj: CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK