Investuj ako Warren Buffett: „Veštec z Omahy“ odporúča na rok 2024 tieto nákupy

  • Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias
  • Čo tvorí jeho investičné portfólio a aké akcie sa oplatí kúpiť v roku 2024?
Warren Buffett
Getty Images/Nbcuniversal
  • Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias
  • Čo tvorí jeho investičné portfólio a aké akcie sa oplatí kúpiť v roku 2024?

Warren Buffett, prezývaný tiež „Veštec z Omahy“, kúpil svoje prvé akcie, keď mal iba jedenásť rokov. Neskôr ich predal so ziskom 4,6 % a do štrnástich rokov si našetril 1 000 dolárov, ktoré použil na ďalšie investície.

Dnes má jeho majetok hodnotu viac ako 122 miliárd dolárov a jeho holdingová spoločnosť Berkshire Hathaway (BRK.B) drží rozsiahle a vysoko diverzifikované portfólio vyše 65 rozličných podnikov.

Buffettova investičná filozofia je zakorenená v princípoch hodnotového investovania. Vyhľadáva iba spoločnosti s pevnými základmi a trvalou konkurenčnou výhodou. Dobrou správou je, že rovnakú stratégiu môžeš využiť aj ty a vďaka moderným technológiám nakúpiť rovnaké akcie ako on.

Apple

Apple, renomovaný výrobca zariadení ako sú iPhone, iPad, Apple Watch či MacBook, tvorí zhruba polovicu z celkového portfólia Warrena Buffetta, pričom hodnota jeho podielu dosahuje približne 168 miliárd dolárov.

Ako uvádza US News, analytik Angelo Zino hodnotí Apple ako silnú spoločnosť s vynikajúcim manažmentom, výrazným generovaním voľného peňažného toku a agresívnou stratégiou v alokácii kapitálu.

Očakáva sa, že cena akcií spoločnosti Apple dosiahne v tomto roku hodnotu 240 dolárov, čo je trojnásobok oproti roku 2017. Podľa CFRA Research predstavujú akcie spoločnosti Apple výbornú investičnú príležitosť.

American Express

American Express je finančná spoločnosť, ktorá sa zameriava na kreditné karty, digitálne platby a cestovné služby. Analytik Alexander Yokum uvádza, že produkty American Express začali byť atraktívne najmä pre mileniálov a generáciu Z.

Spoločnosť je známa úspešným programom platinových kariet, ktorý prilákal 3 milióny nových používateľov a vygeneroval významný objem platieb v hodnote 427 miliárd dolárov. Táto suma predstavuje 58 % celkových príjmov spoločnosti.

Berkshire Hathaway vlastní 151,6 milióna akcií American Express s hodnotou približne 28,4 miliardy USD. Akcie tejto spoločnosti za posledných 5 rokov vzrástli o 65 %. CFRA pridelila akciám spoločnosti American Express najvyššie hodnotenie.

Coca-Cola

Coca-Cola, líder v oblasti nealkoholických nápojov, je jednou z najstarších investícií Warrena Buffetta. Aj keď akcie spoločnosti v posledných dvoch rokoch stagnovali, analytik Garrett Nelson vníma túto stagnáciu ako príležitosť na investíciu.

Dôvodom je dominantné postavenie spoločnosti na trhu ako aj dobrý program návratnosti kapitálu. Nelson tiež zdôrazňuje, že zlepšenie predajov v rozvojových krajinách a uvedenie nových produktov by mohli prispieť k budúcemu rastu.

Berkshire Hathaway vlastní 400 miliónov akcií Coca-Coly, čo predstavuje hodnotu približne 24 miliárd dolárov. Akcie spoločnosti boli agentúrou CFRA ohodnotené ako veľmi vhodné na nákup.

Chevron

Chevron je globálna ropná spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu a predaj palív či petrochemických produktov. Spoločnosť má za sebou ťažký rok, avšak v tomto roku by mali investori zaznamenať pozitívne výnosy.

Analytik Stewart Glickman predpokladá, že rok 2024 bude pre Chevron rozhodujúci a to najmä v oblastiach austrálskeho skvapalneného zemného plynu, Permskej panvy, Mexického zálivu a Kazachstanu.

Berkshire Hathaway vlastní 110,2 miliónov akcií Chevronu, s hodnotou približne 16,2 miliardy dolárov. CFRA hodnotí akcie spoločnosti Chevron ako atraktívne z hľadiska nákupu.

Occidental Petroleum

Occidental Petroleum patrí medzi najväčšie ropné a plynárenské spoločnosti v USA. Investing uvádza, že Buffett neustále navyšuje svoj podiel v Occidental Petroleum, čo by sa mohlo skončiť jeho najväčšou akvizíciou.

Podobne ako iné ropné spoločnosti, aj Occidental zažíva jeden z najväčších peňažných tokov vo svojej histórii. Vďaka stabilnému a rastúcemu dopytu po energii sa spoločnosť stáva pre investorov čoraz atraktívnejšou.

Berkshire Hathaway drží 243,7 miliónov akcií Occidental Petroleum s celkovou hodnotou približne 14 miliárd dolárov. Akcie Occidental Petroleum boli agentúrou CFRA hodnotené ako vhodné na nákup. V roku 2024 sa očakáva, že spoločnosť zaznamená 20 % zvýšenie zisku.

Kraft Heinz

Kraft Heinz, jedna z popredných globálnych spoločností v oblasti spracovaných potravín, čelila v uplynulom roku niekoľkým ťažkým výzvami. Analytik Arun Sundaram však tvrdí, že spoločnosť podniká potrebné kroky na zlepšenie svojej situácie.

Strategický posun spoločnosti smerom k inováciám produktov a opätovným investíciám do marketingu by mali byť hnacou silou pre celkový rast. Očakáva sa, že významný prínos budú mať aj kľúčové segmenty, akými sú rozvíjajúce sa trhy a stravovacie služby.

Berkshire Hathaway vlastní 325,6 miliónov akcií Kraft Heinz, čo predstavuje približne 12,5 miliardy dolárov. Podľa hodnotenia CFRA sú akcie spoločnosti Kraft Heinz vhodné na nákup.

Zdroje: US News, Investing

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá