Island je prvou krajinou na svete, kde je zakázané mužom platiť za rovnakú prácu viac než ženám

  • Island sa 1. januára 2018 stal prvou krajinou na svete, kde je ilegálne za rovnakú prácu mužom platiť viac než ženám
  • Každá firma, ktorá zamestnáva viac ako 25 zamestnancov, musí získať certifikát, ktorý preukáže spravodlivé odmeňovanie oboch pohlaví
  • Island sa 1. januára 2018 stal prvou krajinou na svete, kde je ilegálne za rovnakú prácu mužom platiť viac než ženám
  • Každá firma, ktorá zamestnáva viac ako 25 zamestnancov, musí získať certifikát, ktorý preukáže spravodlivé odmeňovanie oboch pohlaví

Island už 8. marca minulého roka oznámil svetu cieľ ukotviť v legislatíve klauzulu o spravodlivom odmeňovaní oboch pohlaví na území svojej krajiny. Úplne zrušiť túto často diskutovanú nerovnosť by chceli do konca roku 2022. Jasne formulované zákony tomu určite napomôžu a fakt, že až 9 rokov po sebe bol Island Svetovým ekonomickým fórom menovaný za najlepšiu krajinu v oblasti rodovej rovnosti, svedčí o tom, že to nie sú len prázdne sľuby.

Dagny Osk Aradottir Pind z Islandskej asociácie pre práva žien pre Al Jazeera povedala: „Ženy o tejto téme hovoria už niekoľko desaťročí a teraz naozaj cítim, že sa nám podarilo zvýšiť povedomie a ľudia si uvedomia, že legislatíva, ktorú máme nefunguje a potrebujeme niečo viac.“ Tiež dodáva, že legislatíva aj doposiaľ ukladala rovnaké odmeňovanie oboch pohlaví, no až dnes je doslova ilegálne platiť za rovnakú prácu mužom viac než ženám.

V zákone je od začiatku 2018 teda dané, že spoločnosť, ktorá má 25 a viac zamestnancov, je povinná splniť podmienky férového odmeňovania a žiadať o certifikát, ktorý to potvrdí. Niektoré spoločnosti by mali zmeny aplikovať už do konca budúceho roka a všetky neskôr o certifikát následne žiadať každý rok odznova. V prípade, že tieto podmienky spoločnosť nesplní, dostane pokutu.

Systémové zmeny Island pomaly, ale isto spracovával už od roku 1975, kedy islandské ženy štrajkovali a odmietali robiť domáce práce či starať sa o deti, čo malo poukázať na to, že bez ženskej práce bude spoločnosť paralyzovaná.

Podobné protesty potom pokračovali a v októbri 2016 všetky ženy opustili svoje zamestnanie už o 14:38, pretože práve to bol vypočítaný čas, za ktorý boli zaplatené (v porovnaní s platmi mužov) a viac sa už do práce „zadarmo“ vracať nechceli. Krásnym príkladom je aj takmer vyrovnané percento žien a mužov v islandskom parlamente.

Môžeme si brať príklad, čo povieš?

Zdroj: mirror.co.uk, theguardian.com.au

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá